Ewelina Cieśla ma dwadzieścia lat i jest studentką kierunku aktor-tancerz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Do programu została wytypowana przez dziekana swojego wydziału wraz z dwoma innymi studentami. Po wysłaniu zgłoszenia otrzymała informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że została zakwalifikowana do półfinałowej czternastki.
Konkurs Młody Tancerz Roku promuje młode talenty. W tym roku wyjątkowo widzowie zobaczą również półfinałowe występy uczestników, a sami tancerze zmierzą się z klasyczną choreografią baletową. W półfinałach z 14 uczestników Jury do finału wybierze sześciu. Siódmą osobę wytypują w głosowaniu telewidzowie i internauci. Pierwszy półfinał transmitowano 4 czerwca. Emisja drugiego półfinału we wtorek, 11 czerwca o godzinie 20.20 na TVP Kultura.
Finał konkursu na żywo będzie emitowany 25 czerwca o godzinie 20.00 na głównej antenie Telewizji Polskiej. Relacje z poszczególnych etapów będzie można śledzić w mediach społecznościowych anteny i na stronie Młody Tancerz Roku.
Swoją przygodę z tańcem Ewelina rozpoczęła od Zespołu Tanecznego Kleks działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Pierwszym wydarzeniem, które utkwiło jej w pamięci, jest rola Dorotki z „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Dla Eweliny było to pierwsze zetknięcie z połączeniem tańca i aktorstwa. Młoda tancerka pamięta również pierwsze wystąpienie z zespołem Strecz w choreografii „Home” po przerwie wywołanej kontuzją kolana.
- Czas, który spędziłam najpierw w Kleksach pod okiem pani Dagmary Krzanowskiej-Szelc oraz pani Pauliny Leśniak, a później jako tancerka Strecza, pracując z panią Sabiną Wójcik-Grygolec, był dla mnie wyjątkowo ważny – wspomina. - Dostałam w tym miejscu coś, czego nie doświadczyło wielu z moich przyjaciół-tancerzy, z którymi aktualnie pracuję. Została mi przekazana ogromna pasja do sztuki, wiara w marzenia, a przede wszystkim istota grupowości.
Przyjaźnie, które wtedy nawiązała, trwają do dzisiaj. - Kto inny mógłby stworzyć kampanię „Zmień Ewelinę w balerinę”? Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam poznać tak wyjątkowych ludzi.
Najmilej będzie wspominać wspólne wyjazdy, „Dumkę na Dwa Serca” w wykonaniu pani Sabiny oraz wszystkie ostatnie ułamki sekund, w których razem z innymi tancerzami czekała na wejście na scenę.
Również Sabina Wójcik-Grygolec, instruktor ZTW Strecz z sentymentem wspomina współpracę z Eweliną. - Od początku było widać, że jest to osoba bardzo utalentowana i ma predyspozycje sceniczne – wspomina pani Sabina. - Potrafi odnaleźć się na scenie, zawsze wystarczyło podać jej kilka wskazówek, żeby umiała znaleźć się w różnych sytuacjach scenicznych.
Pani Sabina wspomina warsztaty z Maciejem Kuźmińskim. Ewelinie bardzo zależało na tych zajęciach, ale wtedy rozchorowała się. Mimo to z gorączką i złym samopoczuciem chodziła na te warsztaty. - Ćwiczyła cały czas, a gdy były momenty kryzysu, szła, przespała się godzinę i wracała z powrotem na salę – opowiada pani Sabina. - Ewelina to taka osoba, która daje z siebie wszystko. Dlatego bardzo dobrze mi się z nią współpracowało. Była między nami nić porozumienia, dzięki której powstawały choreografie, z którymi zdobywała nagrody.
Obecnie Ewelina tworzy własne mini-projekty choreograficzne na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest zafascynowana połączeniem matematyki z tańcem. - Niedawno miałam szansę po raz pierwszy przedstawić swoją choreografię/strukturę zbudowaną na wzorach trójkąta prostokątnego – mówi. - Moim wielkim marzeniem było wykorzystać matematykę jako bazę do budowania ruchu w przestrzeni. System zadziałał. Cieszę się, bo widzę w tym, co odkryłam potencjał na magisterkę i mam nad czym pracować.
Dzięki wsparciu bliskich i przyjaciół Ewelina spełnia swoje marzenia. W 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii solowej na Festiwalu Tańca „Intermedium” w Krośnie. W 2015 i 2016 roku zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego „Kontrasty” w Mielcu.
W przyszłym roku akademickim 2019/2020 jako jedyna studentka z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie będzie uczyć się w prestiżowych uczelniach tanecznych świata. W ramach Erasmusu semestr letni spędzi na Codarts Rotterdam Dance Academy w Holandii, zaś semestr zimowy na Beijing Dance Academy w Pekinie w Chinach.
Ewelina miała styczność z takimi technikami jak polska technika tańca współczesnego, floorwork, technika Marty Graham, technika Jose Limona, taniec klasyczny, breakdance, taniec do hip-hopu i muzyka house. Uczestniczyła w wielu warsztatach, ucząc się u polskich i zagranicznych nauczycieli.
Interesuje się nie tylko tańcem, aktorstwem, malarstwem oraz piłką nożną i siatkową.