Szczytne zbiórki w Dzień Wszystkich Świętych

W Dzień Wszystkich Świętych (1.11) odbędą się na krośnieńskich cmentarzach dwie szczytne zbiórki pieniędzy. Jedna - na działalność Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Druga - na renowację Starego Cmentarza w Krośnie.
Artykuł z archiwum 2002-2017

W sobotę (1.11) na tzw. nowym cmentarzu odbędzie się kwesta na działalność schroniska dla bezdomnych i kuchni Towarzystwa Św. Brata Alberta w Krośnie. Zbiórka ta wpisała się już w tradycję tego dnia, odbędzie się bowiem już po raz jedenasty.

Kwesta rozpocznie się ok. godz. 9.00 i potrwa do zmroku. Pieniądze zbierać będą przedstawiciele władz miasta (prezydenci, radni, pracownicy Urzędu Miasta), dyrektorzy szkół, uczniowie m.in. z I LO, CKU, ZSP nr 1 oraz ludzie dobrej woli. W ub. r. kwestowało około 70 osób i zebrano prawie 20 tys. zł, w 2001 r. - 14 tys. zł.

Osoby z zagranicy, które zechcą wesprzeć działalność tej organizacji, mogą wpłacić datki na konto: PKO BP O. Krosno, nr 10202964-101231-270-1-111

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta jest organizacją ogólnopolską, koło w Krośnie działa od roku 1992. Celem Towarzystwa Pomocy Św. Brata Alberta jest pomoc osobom bezdomnym i ubogim w duchu patrona organizacji - Św. Brata Alberta. Towarzystwo zwane potocznie "Bratem Albertem" prowadzi w Krośnie przy ul. Wojska Polskiego schronisko z całodziennym utrzymaniem dla bezdomnych mężczyzn. Prowadzi także kuchnię dla bezdomnych, ubogich rodzin wielodzietnych i patologicznych oraz wszystkich potrzebujących tego rodzaju wsparcia z terenu miasta Krosna i okolic.

W sobotę i w niedzielę (1-2.11) zostanie przeprowadzona także na krośnieńskich nekropoliach kwesta na rzecz renowacji Starego Cmentarza w Krośnie. W sobotę (1.11) - na cmentarzu w Krośnie-Polance i na Starym Cmentarzu przy ul. Krakowskiej. W niedzielę (2.11), w Dzień Modlitwy za Zmarłych, na cmentarzu komunalnym przy ul. Kardynała Wyszyńskiego.

- Na zabytkowym, a bardzo zaniedbanym Starym Cmentarzu od trzech lat trwają prace konserwatorskie. Ostatnio zakończono renowację nagrobka zasłużonej dla Krosna i Ojczyzny rodziny Mazurkiewiczów. Konieczna jest konserwacja następnych nagrobków. Jednak ze względu na ograniczone środki finansowe prace postępują bardzo wolno - mówi Piotr Babinetz z Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego w Krośnie.

Do wsparcia działań mających na celu zachowanie pamięci o zmarłych krośnianach i ochronę dziedzictwa kulturowego naszego miasta zachęcają organizatorzy zbiórki: Komitet Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie oraz Podkarpackie Towarzystwo Historyczne.

Krośnianie, którzy przebywają zagranicą i chcą wesprzeć renowację Starego Cmentarza, mogą wpłacić datki na konto: Pekao S.A. I O/Krosno, nr 10701210-5571-2221-0100 z dopiskiem "Stary Cmentarz".

Podkarpackie Towarzystwo Historyczne (PTH) powstało w 1994 r. z inicjatywy archeologa i dyrektora Muzeum Podkarpackiego - Jana Gancarskiego oraz kilkunastu innych osób ze środowiska historyków. Cele Towarzystwa to m.in.: poszerzanie wiedzy historycznej, prowadzenie regionalnych badań naukowych w zakresie historii i nauk pokrewnych, troska o ochronę zabytków i innych dóbr kultury narodowej. W ramach dotychczasowej działalności PTH m.in. zorganizowało ekspozycje, konferencje naukowe, wydało kilka publikacji. Organizacja prowadzi także prace na rzecz udokumentowania i renowacji Starego Cmentarza w Krośnie oraz pozyskuje środki na ten cel.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)