Święto tych, którzy czują bluesa

W piątek (21.09) w Krośnie rozpoczyna się wielkie święto miłośników bluesa - Galicja Blues Festival. To dopiero 4. edycja tej imprezy, a już zdążyła wyprzedzić w rankingu tak uznane wydarzenie muzyczne jak Rava Blues Festival. W niedzielę (23.09) podczas koncertu finałowego wystąpi najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce - Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa.
Galicja Blues Festiwal wrósł już na stałe w krajobraz muzyczny Krosna

Obok cyklów "Muzyka w Kinie" czy "Letnie Niedziele w Rynku", na których wielokrotnie gości blues - Galicja Blues Festival to największa impreza organizowana przez Krośnieński Dom Kultury popularyzująca ten rodzaj muzyki. Jej inicjatorami są dwaj krośnieńscy muzycy Robert Lenert i Łukasz Gorczyca.

- Galicja już zdążyła się zapisać chlubnymi czcionkami wśród ogólnopolskich festiwali bluesowych - mówi Robert Lenert. - W rankingu Blues Top w kategorii "wydarzenie roku" plasuje się w pierwszej dziesiątce. W ocenie miłośników bluesa wyprzedzamy chociażby festiwal o tak znanej i ugruntowanej pozycji jak Rava Blues Festival.

Ponadto, o randze krośnieńskiego festiwalu w środowisku muzycznym świadczy również to, że wszyscy jego laureaci stali się uznanymi muzykami w Polsce. Zwycięzca konkursu pierwszej edycji festiwalu Big Fat Mama ze Szczecina, w tym roku występował w debiutach opolskich. Zespół wygrał także Ravę Blues Festival w Katowicach. Kolejny laureat - zespół Styropian Blues zdobył kilka znaczących wyróżnień na innych festiwalach w Polsce. Zwycięzca Galicji w 2006 roku - zespół Devil Blues został uznany odkryciem roku, wygrał pozostałe festiwale w kraju.

Tegoroczna edycja zapowiada się równie ciekawie jak trzy poprzednie. Międzynarodowy festiwal bluesowy rozpocznie się w piątek (21.09) od przesłuchań konkursowych w klubie "Monika".Od godz. 18.00 usłyszymy 6 zespołów: Skazani, Rocky Pass, Vabanqe Blues&Rock Band, Blue Ink oraz 3B. Gościem wieczoru będą Uszy Duszy - jeden z laureatów ubiegłorocznej edycji Galicja Blues Festival. Ich koncert zakończy oficjalną cześć pierwszego dnia imprezy. Potem do białego rana jam session.

Na drugi dzień festiwalu (22.09) organizatorzy zapraszają do klubu K-15. Wystąpią: O4d Blues Band, Andrzej Serafin, Kruki, Open Blues, a także Bracia i Siostry.

Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę (23.09) w kinie KDK. Do jego prowadzenia organizatorom udało się pozyskać Andrzeja Jerzyka - jednego z najbardziej cenionych dziennikarzy muzycznych w naszym kraju, zajmującego się muzyka bluesową. Jego audycja "Okolice Bluesa" produkowana przez Radio Centrum, słuchana jest w Wielkopolsce, a za pomocą internetu na całym świecie. Skupia największa liczbę internautów - miłośników bluesa.

Tego wieczoru będzie można usłyszeć różne oblicza bluesa w wykonaniu zespołów: Pro Musica Grand Standard Orchestra, Keith Thomson's Strangebrew&Patsy Gamble, Canned Heat Revival Band, Los Agentos&Hokus, Mr.Blues, oraz Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa. - Zespół ten będzie obchodził swoje 25-lecie. Podczas koncertu na pewno zaśpiewany "sto lat" na bluesową nutkę - zapowiada Robert Lenert. Potem nastąpi wielki finał, czyli jeden z nieśmiertelnych standardów - "Caldonia" Louisa Jordan'a w wykonaniu wszystkich uczestników festiwalu.

W jury tegorocznego festiwalu zasiądą: Jacek Wroński - dziennikarz TVP, Andrzej Matysik - "Twój Blues", Adam Munzberger - muzyk, pedagog i dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica, Marek Wiernik - dziennikarz muzyczny, Lester Kidson - muzyk oraz Paweł Okoniewski - OTD-Studio.

Na zwycięzcę czeka nagroda - 3 tys. złotych. Dodatkową nagrodą jest 15 godzin pracy w studio OTD w Krośnie.

Galicja Blues Festival w tym roku będzie miał dwa odcienie: mocno elektryczna oraz akustyczną. - Zespoły, które wystąpią w pierwszej części będą mocno zelektryfikowane. Na dwa ostatnie koncerty wykonawcy przygotowali program akustyczny, gdzie chcemy pokazać troszkę inne oblicze muzyki bluesowej - wyjaśnia pomysłodawca imprezy, Robert Lenert.

Podczas festiwalu będzie można zakupić płyty wykonawców tegorocznej edycji, a także inne wydawnictwa, których na co dzień nie można dostać w sklepach muzycznych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)