Świąteczna Familiada z krośnianami

Kolejna wielka telewizyjna promocja Krosna! W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12) w drugim programie TVP wyemitowana zostanie specjalna edycja Familiady. W świątecznym wydaniu tego popularnego teleturnieju wystąpią znani w Polsce krośnianie: panie kontra panowie. Pieniądze z wygranej przeznaczone są na działalność powstającego w Krośnie hospicjum Caritasu.
Znani krośnianie w świątecznym studiu Familiady
Urząd Miasta Krosna

Familiada to teleturniej, którego gospodarzem jest popularny aktor Karol Strasburger. W zabawie udział biorą dwie rodziny, które odpowiadają na pytania zadane wcześniej grupie Polaków. Drużyna, która najtrafniej odgadnie jak odpowiadali ankietowani i zdobędzie największą liczbę punków przechodzi do gry finałowej.

Z inicjatywy ks. Grzegorza Bechty - prezesa krośnieńskiego koła Caritas, Piotra Przytockiego - Prezydenta Krosna i szefów Telewizji Polskiej powstało świąteczne wydanie Familiady. Nagranie programu odbyło się 3 grudnia br. (piątek) w Warszawie.

W tej specjalnej edycji teleturnieju zobaczymy osoby znane, które są w jakiś sposób związane z Krosnem. Zamiast rodzin rywalizowały dwie drużyny: panie i panowie. Przyświecał im wspólny cel - wygrać pieniądze, które przekazane będą na działalność stacjonarnego hospicjum Caritas w Krośnie. Placówka ta znajduje się przy ul. Grodzkiej, w budynku po szpitalu. Po zakończeniu prac remontowych budynku, opiekę znajdą tam osoby nieuleczalnie chore, znajdujące się głównie w ostatnim stadium choroby nowotworowej.

Po stronie pań wystąpią:

  • Iwona Konieczkowska - aktorka i piosenkarka, występowała podczas ostatnich Krośnieńskich Spotkań Teatralnych w spektaklu muzycznym "Siostry Perry",
  • Agata Piotrowska - aktorka Teatru Studio w Warszawie,
  • Anna Mikoś - piosenkarka, była wokalistka zespołu Brathanki,
  • Lora Szafran - jedna z najsłynniejszych w Polsce wokalistek jazzowych,
  • Izabela Zatorska - znana biegaczka, mistrzyni Polski i Europy w biegach górskich.
Drużyna pań. Od lewej: Lora Szafran, Izabela Zatorska, Iwona Konieczkowska, Agata Piotrowska i Anna Mikoś

Po stronie panów zagrają:

  • Robert Rozmus - aktor i piosenkarz, występuje często wraz z Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Wojciechem Kaletą ("Tercet - czyli Kwartet"), udziela głosu do wielu bajek (m.in. w "Król Lew" jako Nuka), był też gwiazdą w głośnym musicalu "Kwiaty we włosach",
  • Artur Andrus - sanoczanin, dziennikarz III Programu Polskiego Radia, prowadzi m.in. audycję "Powtórka z rozrywki",
  • Antoni Kopff - muzyk i autor tekstów, współpracował m.in. z zespołem Bajm, Natalią Kukulską i Wojciechem Młynarskim,
  • Maciej Luśnia - aktor, obecnie prowadzi Krośnieński Teatr Profesjonalny,
  • Marek Wiatr - jedliczanin, organizator m.in. koncertów operowych w Krośnie.
Drużyna panów. Od lewej: Od lewej: Artur Andrus, Maciej Luśnia, Marek Wiatr, Antoni Kopff i Robert Rozmus

W programie nie wziął udziału na przykład Marcin Majewski z Krosna, dziennikarz sportowy TVN. TVP odrzuciła jego kandydaturę tylko dlatego, że "jest pracownikiem komercyjnej stacji". Natomiast szefowie TVN wyrazili pełną zgodę na jego występ w telewizji publicznej ze względu na "szczytny cel programu, który powinien być realizowany ponad podziałami".

Pytania miały różny stopień trudności. Dwa przykładowe zdradził portalowi jeden z uczestników teleturnieju: "Wymień miasta rozpoczynające się na Santa" oraz "Wymień elementy anielskie".

Nie zdradzimy która drużyna wygra. Natomiast w finale wystąpi zespół męsko-damski: Robert Rozmus i Izabela Zatorska. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że finaliści zdobyli 200 wymaganych punktów. Czek z wygraną na kwotę 15 999 zł przekazano na ręce ks. Grzegorza Bechty, prezesa koła Caritas w Krośnie i inicjatora powstania hospicjum.

W studiu teleturnieju zawieszono setki bombek choinkowych z elementami nawiązującymi do Krosna (wykonały je pracownie: Alicji Waszkowskiej i Iwony Bajger z Krosna). W studiu znalazły się także dwie ozdobne lampy naftowe, które ufundowała krośnieńska firma Stylmark. - Dzisiejszy program mamy bombkowy. Gościmy ludzi związanych z Krosnem. Miasto to jest zagłębiem szklarskim i kolebką przemysłu naftowego - tak program rozpocznie Karol Strasburger, prowadzący Familiadę. On oraz reżyser teleturnieju po zakończeniu nagrania otrzymali wspomniane lampy naftowe na pamiątkę.

Podczas zadawania teleturniejowych pytań, każda z osób jest wypytywana o związek z Krosnem. Artur Andrus, który pochodzi z Sanoka, odpowie, że kiedyś oba miasta nie lubiły się: - Jestem tu po to, żeby zakopać topór wojenny i uczynić gest pojednania sanoczan z krośnianami - powiedział z przymrużeniem oka.

Widzowie też byli krośnianami - przyjechali autokarem wynajętym przez Urząd Miasta. W studiu, wśród publiczności, obecni byli też m.in.: Prezydent Krosna Piotr Przytocki; Zygmunt Rysz - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta oraz Joanna Sowa - rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Teleturniej wyemitowany zostanie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12), w programie II TVP. Na kilka dni przed Świętami telewizja emitowała będzie reklamówkę teleturnieju. Wszyscy uczestnicy Familiady śpiewają w niej kolędę.

Portal zachęca wszystkie krośnieńskie rodziny do udziału w Familiadzie. Zgłoszenie w formie zdjęcia pięciu pełnoletnich i spokrewnionych lub spowinowaconych osób zainteresowanych udziałem w teleturnieju, z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu "głowy rodziny" należy kierować na adres: "Familiada", ul. Inżynierska 4, 03-422 Warszawa.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)