Strzelali (niekoniecznie) w dziesiątkę

W ostatni weekend (11-12.02) odbyły się w Krośnie tradycyjne uczniowskie zawody w strzelectwie sportowym - XIII Memoriał im. Jana Barana. Na strzelnicy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ("Naftówka") rywalizowało ponad 100 zawodników. To największe takie zawody na Podkarpaciu.

I Memoriał odbył się w 1993 r. Jest organizowany co roku na cześć zmarłego w 1992 r. Jana Barana - wybitnego nauczyciela wychowania fizycznego i niezwykle zaangażowanego instruktora Klubu Sportowego "Nafta" w "Naftówce" (ojciec obecnego Zastępcy Prezydenta Krosna Bronisława Barana).

Co roku zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszy dzień (11.02) odbyły się zawody uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego. W drugi dzień (12.02) przed tarczami stanęli zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych. W tym roku do Krosna przyjechali strzelcy m.in. z Rzeszowa, Przemyśla, Tarnowa, Częstochowy i Wrocławia.

Dlaczego zawody odbywają się w ZSP 4 w Krośnie? Bo szkoła ta ma dwie strzelnice oraz tradycje w strzelectwie sportowym - prowadzi m.in. treningi w tej dziedzinie.

Zawody odbywają się według regulaminu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: strzelanie z karabinku pneumatycznego (kpn) lub pistoletu pneumatycznego (ppn). Każdy zawodnik w kilku rundach oddaje do jednej tarczy dwa strzały. Jeśli zawodnik pomyłkowo wykona większą ilość strzałów do konkretnej tarczy, ma odejmowane punkty. Brane jest również pod uwagę obchodzenie się z bronią. Im bezpieczniej, tym lepiej.

Dawid Grysztar z karabinkiem pnematycznym Feinwerkbau 600

Po załadowaniu śrutu, zawodnik sprawdza czy ma przygotowaną tarczę i składa się do strzału: - Bierze dwa głębokie wdechy. Po chwili następuje bezdech i wtedy ma 5 sekund na oddanie strzału. Jest to najlepszy czas, bo później zawodnik zaczyna się trząść - wyjaśnia Dawid Grysztar, który w finale ogólnopolskim "Srebrne Muszkiety" we Wrocławiu indywidualnie zajął 5., a z drużyną wywalczył 3. miejsce. Dawid jest uczniem III klasy technikum ZSP 4 i jest w tym roku nominowany do tytułu najlepszego sportowca Krosna.

Każdy zawodnik powinien mieć na sobie strój strzelecki. Taki strój zapewnia usztywnienie postawy podczas strzelania, a dzięki temu lepsze wyniki. Główne usztywnienia znajdują się na łokciach i na kolanach. Podczas strzelania z karabinka pneumatycznego, przy postawie stojącej, oparty na kurtce łokieć nie ześlizguje się. Zawodnicy mają też buty, które zapewniają lepszą statykę. Ważne są też rękawice - dzięki nim nie bolą nadgarstki.

Marta Czyżowska jest byłą uczennicą "Naftówki". Obecnie studiuje na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Strzelectwo sportowe trenuje od 4 lat. Startowała m.in. na Mistrzostwach Polski w Krakowie i we Wrocławiu. - Zainteresowanie tym sportem zrodziło się wtedy, gdy przyszłam do "Naftówki" - opowiada. - Jest to bardzo wciągający sport, uczy samodyscypliny, poprawia koncentrację. Odkąd zaczęłam trenować miałam lepsze osiągnięcia w nauce, zdobyłam nawet stypendium Rady Ministrów. Ten sport uczy, że na sukces trzeba sobie zapracować, i że nic nie przychodzi łatwo - mówi.

Marta Czyżowska pokochała strzelctwo sportowe w Krośnie. Żałuje, że w Gliwicach nie ma gdzie trenować

Marta twierdzi, że do uprawiania tego sportu trzeba być spokojnym i opanowanym oraz... mieć dużo czasu na treningi na strzelnicy. - Przede wszystkim to trzeba kochać, to jest chyba najważniejsze - zaznacza.

- W ramach zajęć przysposobienia obronnego uczniowie uczą się elementów strzelectwa sportowego. Te zajęcia pokazują im, że czas można spędzić inaczej niż zwykle. W żadnej innej szkole z tym sportem się nie spotkają - mówi Tadeusz Wiewiórski, dyrektor ZSP 4 w Krośnie.

W "Naftówce" działa również Uczniowski Międzyszkolny Górniczy Klub Sportowy "Nafta" Krosno (UMGKS "Nafta"). W ramach klubu, każdy uczeń gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej z Krosna może zapisać się na zajęcia ze strzelectwa sportowego. - Zapraszamy wszystkich, którym ten sport się podoba - zachęca Stanisław Sychta, wiceprezes UMGKS "Nafta" Krosno, trener strzelców, a jednocześnie główny organizator zawodów strzeleckich.

Treningi odbywają się we wtorki w godz. 15.00-19.00 i w soboty w godz. 9.00-15.00 na strzelnicy w ZSP 4 przy ul. Bohaterów Westerplatte. W podanych godzinach wszyscy chętni mogą przyjść zapisać się na zajęcia. - Dużo uczniów przychodzi. Ale trening jest ciężki, więc po jakimś czasie wielu rezygnuje. Zostają najlepsi i najbardziej wytrwali - mówi Stanisław Sychta.

XIII Memoriał im. Jana Barana zakończył się wręczeniem nagród dla najlepszej dziewczyny i najlepszego chłopaka. Nagrody wręczał m.in. Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Krosna.

- To zawody na wysokim poziomie. Zawodnicy mają bardzo dobry sprzęt i odzież. Jestem pod wrażeniem - powiedział portalowi Krzysztof Kawalec, prezes Podkarpackiego Związku Strzelectwa Sportowego w Rzeszowie, pod patronatem którego odbywały się zawody.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)