Grup specjalistycznych w komendach straży pożarnej w Polsce jest dużo, ale rzadko zdarza się, żeby w jednej działały dwie. A tak jest w naszym mieście. W krośnieńskiej komendzie od kilkunastu lat funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego. Na początku października zapadła decyzja, że powstanie w niej też druga taka grupa, ze specjalizacją techniczną.
Ratownictwo techniczne w zakresie specjalistycznym obejmuje bardzo szeroki zakres działań strażaków. – W większości są to działania na drodze polegające na usuwaniu skutków najcięższych wypadków drogowych, głównie z udziałem samochodów ciężarowych czy pojazdów szynowych. Są to np. sytuacje, gdy trzeba wykonać dostęp do osób poszkodowanych pozostających w pojeździe i przeprowadzić ich ewakuację, przemieścić pojazd lub element konstrukcji tak, by nie stwarzał zagrożenia lub po prostu usunąć pojazdy z drogi – tłumaczy mł. bryg. Dariusz Gruszka, dowódca SGRT i JRG Krosno oraz rzecznik prasowy KM PSP Krosno.
Są to też czynności związane np. z katastrofami budowlanymi czy anomaliami pogodowymi. – Wtedy takiego sprzętu używa się do stabilizacji uszkodzonych konstrukcji budowlanych, usuwania przeszkód i wykonywania dojść do poszkodowanych osób. Za pomocą takiego sprzętu można ciąć, rozpierać, podnosić, przenosić obiekty czy fragmenty konstrukcji, a także usuwać zagrożenia dla ludzi, zwierząt, środowiska, infrastruktury oraz mienia.
Do tej pory do takich zdarzeń dysponowano grupę z Rzeszowa czy Przemyśla. Teraz straż otrzymała dwa samochody, które tworzą Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego. Pierwszy to ciężki samochód ratownictwa drogowego Volvo, który był już na wyposażeniu PSP, a drugi to średni samochód ratownictwa technicznego Scania, który do Krosna trafił z Sanoka. Oba pojazdy zyskały nowy, specjalistyczny sprzęt. Dodatkowo skład grupy uzupełni samochód operacyjny dla jej dowódcy.
Volvo posiada żuraw hydrauliczny o udźwigu ponad 3 ton, ramię holownicze oraz wyciągarkę główną o uciągu ponad 20 ton i pomocniczą - 30 ton.
Natomiast Scania jest wyposażona w żuraw o maksymalnym udźwigu 1 tony przy największym wysuwie, wyciągarkę, generator prądu, zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki spalinowe, piły do stali i betonu, podpory stabilizacyjne, poduszki pneumatyczne, zestaw ratowniczy, defibrylator, platformę ratowniczą, wentylator, drabinę, kamerę termowizyjną i mnóstwo innego specjalistycznego sprzętu.
- Na wyposażeniu mamy również substancje, które służą do absorbcji i neutralizacji płynów znajdujących się na jezdni, przenośny zestaw oświetleniowy, młoty udarowo-obrotowe, sprzęt burzący, narzędzia nieiskrzące i detektory substancji niebezpiecznych – dodaje mł. bryg. Dariusz Gruszka.
Grupa specjalistyczna może wyjechać do działania, gdy liczy minimum 6 osób. Aby nie zakłócać funkcjonowania PSP Krosno do obsługi nowego wyposażenia szkoli się 78 strażaków. – Sprzętu jest naprawdę dużo i strażacy muszą się z nim dokładnie zapoznać – mówi dowódca.
SGRT „Krosno” współdziała z innymi grupami specjalistycznymi w województwie, takimi jak Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego czy Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Docelowo grupa ma stacjonować w drugiej jednostce JRG Krosno, która w przyszłości powstanie w Dukli. Jest już projekt, plan i działka na nowy budynek.