Kampania pod hasłem „100 litrów krwi na stulecie Policji” jest przeprowadzana w całym kraju. Do akcji postanowił się również włączyć Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy krośnieńskiej komendzie i zorganizować takie wydarzenie w naszym mieście. Dla klubu jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie.
Na placu przy ul. Lwowskiej 28 już po godz. 8.00 pojawi się krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. O 9.00 rozpocznie się rejestracja potencjalnych dawców. Krew będą mogli oddać nie tylko policjanci, ale również mieszkańcy Krosna. Akcja potrwa do 12.00.
Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat.
Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL, może to być dowód osobisty lub paszport.
Taka osoba powinna być:
- wypoczęta,
- przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek,
- wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,
- nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie,
- ograniczyć palenie papierosów,
- ważyć co najmniej 50kg (dysproporcja pomiędzy wagą, a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji),
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go
Krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.
Więcej informacji na Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Każdy potencjalny dawca krwi rejestruje się i wypełnia odpowiednie dokumenty. Jednak o tym, czy dana osoba będzie mogła oddać krew, zadecyduje lekarz. Samo pobieranie krwi trwa od 15 do 20 minut. Pobiera się 450 ml krwi.
Klub Honorowych Dawców Krwi przy krośnieńskiej policji istnieje od wielu lat. Przynależy do niego ponad 20 policjantów z komendy i komisariatów z terenu powiatu krośnieńskiego, którzy systematycznie oddają krew.
- Akcję postanowiliśmy zorganizować dla podkreślenia naszej stuletniej służby. Chcemy pokazać, że policjanci wspierają obywateli również poprzez oddawanie krwi – mówi Beata Raus, przewodnicząca klubu.
W trakcie akcji będzie można również zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Akcje krwiodawstwa w Krośnie są też organizowane przez strażaków. Frekwencja na nich zawsze jest spora. - Widać, że mieszkańcy chętnie przychodzą oddać krew – dodaje pani Beata, która ma nadzieję, że obecność dawców w czasie akcji zorganizowanej przez krośnieńskich policjantów też będzie duża. - Zakończył się sezon wakacyjny, było bardzo dużo wypadków, krew naprawdę jest potrzebna.