Prace przy drzewostanie trwały niemal miesiąc. W ich trakcie m.in. zostało wykonanych prawie 400 zabiegów pielęgnacyjnych, wycięto 28 martwych drzew, a także wykonano zabezpieczenia ubytków pni lub konarów drzew.
Drzewostan Starego Cmentarza charakteryzuje się występowaniem w przeważającej części drzew liściastych, natomiast drzew iglastych jest stosunkowo niewiele. Na rozwój i wzrost drzewostanu znaczny wpływ miały dobre warunki glebowe podłoża, które wpływało na intensywny przyrost drzew, kosztem zmniejszenia ich wytrzymałości mechanicznej i długowieczności.
- Prace mają na celu zabezpieczenie drzew przed przyśpieszonym procesem obumierania oraz przed zniszczeniami, które mogą wystąpić na skutek różnorodnych zjawisk pogodowych - mówi Maria Łozińska z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Przewidziany do wykonania zakres prac, z uwagi na szczególną specyfikę zabytkowego obiektu i jego wartość historyczną, musi być realizowany z zachowanie szczególnej uwagi, stąd wymagają zwiększonej praco- i czasochłonności.
Do pomocy w pracach na Starym Cmentarzu włączyła się także Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Dzięki podnośnikowi, którym dysponują strażacy, udało się skrócić niebezpiecznie wysokie topole. - Zwykle nie podejmujemy się takich prac, bo podnośnik ma służyć do celów ratowniczych, ale w tym przypadku zrobiliśmy wyjątek - mówi mł. bryg. Janusz Kawalec, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.
Stary Cmentarz jest obiektem objętym ochroną konserwatorską. Jego utrzymaniem zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna. Wszelkie prace konserwacyjno-pielęgnacyjne zarówno w obrębie istniejących nekropolii, jak też w obrębie drzewostanu są zlecane do realizacji po wcześniejszym uzgodnieniu z krośnieńską delegaturą Służby Ochrony Zabytków.