Splecione dęby na krośnieńskim Rynku

Madonna trzymająca godła Polski i Węgier ozdabia od soboty (29.08) kamienicę przy krośnieńskim Rynku. To dzieło jednego z największych węgierskich artystów, upamiętniające 10-lecie współpracy Krosna i Zalaegerszeg.
Wielka ceramiczna tablica to dar węgierskiego artysty z okazji obchodzonego w marcu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Tablica umieszczona została na ścianie kamienicy przy ul. Portiusa 2, na fasadzie skierowanej w stronę krośnieńskiego Rynku. W sobotę (29.08) uroczyście ją odsłonięto.

Płaskorzeźba przedstawia Madonnę w koronie trzymającą godła Polski i Węgier. Jej płaszcz zdobią dwa splecione dęby - symbol przyjaźni polsko-węgierskiej oraz herb Zalaegerszeg.

Umowa o partnerstwie Krosna i Zalaegerszeg podpisana została w 1999 roku. Do najważniejszych wspólnych działań można zaliczyć te na niwie kulturalnej. Wystarczy wymienić: prezentacje Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", I Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Krosno 2000. Miasto i ludzie", wystawę fotograficzną Wacława Turka, wystawę rzeźby Macieja Syrka, pierwszą w Polsce wystawę twórczości Jánosa Németha, a także koncerty zespołów muzycznych i tanecznych.

Współpraca między Krosnem a Zalaegerszeg to także udział w świętach obu miast, takich jak: Karpackie Klimaty, Święto Wina Węgierskiego, Dni Miasta Zalaegerszeg, ale też udział w targach gospodarczych i turystycznych, konferencjach. Partnerstwo przejawia się również w wymianie doświadczeń i współpracy samorządów, straży pożarnej oraz policji.

Dzieło, które zawisło w naszym mieście, jest darem artysty-ceramika Jánosa Németha przygotowanym na obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Te w tym roku odbyły się 24 marca w Krośnie.

Autorem tablicy jest János Németh, jeden z najbardziej uznanych węgierskich artystów ceramików

János Németh urodził się w 1934 r. w Zalaegerszeg. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach związanych z wyrobem ceramiki - w pracowni ojca zdobył uprawnienia czeladnicze. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzemiosła Dekoracyjnego Wyższej Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Budapeszcie. Inspiracji twórczej szuka niemal we wszystkich okresach historii sztuki, szczególnie w rzeźbie starożytnego Egiptu, czerpie z kultury kreteńskiej, sztuki wczesnego średniowiecza oraz baroku. Inspiracją są dla niego również dalekie podróże. Istota jego twórczości opiera się o folklor regionu Gőcsej. Stałymi elementami występującymi w pracach Németha są kształty koliste: walce, stożki, półkule i kręgi, niekiedy zdeformowane. Posługuje się jasnym systemem symboliki używając motywów: słońca, księżyca, jelenia, ptaków i kwiatów.

- Jánosa Németha uważa się za jednego z największych artystów ceramików naszych czasów. Jego twórczość jest jednocześnie prosta i niepowtarzalna - podkreśla Bożena Paradysz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Budapeszt, Zalaegerszeg, Lubljana, Canberra, Delhi, Kenyeri, Szombathely, Kaposvár to tylko kilka miast, w których zobaczyć można prace Jánosa Németha.

Opiekę nad tablicą sprawować będzie Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)