Rządowe 500 zł dla czterech tysięcy dzieci z Krosna

1 kwietnia rusza rządowy program "Rodzina 500 plus". W przeddzień jego uruchomienia pytamy magistrat, ilu dzieciom przysługuje pomoc oraz jak urzędnicy przygotowują się do przyjmowania wniosków o nią.
Do uruchomienia programu "Rodzina 500 plus" został miesiąc. Znamy pierwsze szczegóły jego wdrożenia w Krośnie

• W Krośnie uprawnionych do otrzymania rządowego wsparcia jest około 4 tys. dzieci.
• Przyjmowanie wniosków o pomoc rozpocznie się 1 kwietnia.
• Wnioski będą przyjmowane w trzech punktach: w MOPR, RCKP oraz hali sportowej. Wniosek będzie także można złożyć przez internet.
• Magistrat przeprowadzi akcję informacyjną dotyczącą programu.

Wyborcza obietnica

1 kwietnia wchodzi w życie ustawa zwana potocznie "500 zł na dziecko", która stanowiła jedną z głównych obietnic wyborczych PiS.

W skrócie, program przewiduje wypłacanie z budżetu państwa comiesięcznych świadczeń w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na wysokość dochodu. Pomoc może także przysługiwać na pierwsze dziecko, ale tylko w sytuacji, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł (1200 zł w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne). Świadczenia będą wypłacane rodzicom lub opiekunom do momentu osiągnięcia przez dzieci pełnoletności.

Pomoc dla 4 tys. dzieci

- Według naszych szacunków, w mieście uprawnionych do otrzymania pomocy jest około czterech tysięcy dzieci - informuje Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna. - Suma świadczeń, jakie do końca 2016 roku zostaną wypłacone z tytułu programu, wyniesie więc około 18 mln zł.

Rząd przekonuje, że program "Rodzina 500 plus" poprawi sytuację demograficzną w Polsce

Trzy punkty składania wniosków

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać od dnia startu programu, czyli od 1 kwietnia. Dla osób, które złożą je w ciągu pierwszych trzech miesięcy (do końca czerwca 2016 roku), świadczenia zostaną wypłacone z wyrównaniem wstecz od 1 kwietnia. Dla osób, które złożą wniosek po ich upływie, świadczenia będą wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Urząd Miasta zaplanował uruchomienie trzech punktów przyjmowania wniosków. Działać będą w:

• Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (ul. Piastowska 58);
• hali sportowej (ul. Bursaki 29);
• Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1).

- Będzie łącznie 10 stanowisk przyjmowania wniosków. W hali sportowej i w RCKP działać będą po trzy stanowiska przyjmowania wniosków, a w MOPR cztery. Po jednym stanowisku w każdym punkcie przeznaczone będzie tylko do przyjmowania wniosków o świadczenia na pierwsze dziecko, a pozostałe do przyjmowania wniosków na drugie i kolejne dziecko. W każdym z nich otrzymać będzie można informacje, jak wypełnić wniosek. Oczywiście jeśli ktoś będzie pewien, że zrobił to dobrze, będzie mógł po prostu go zostawić - zapowiada Bronisław Baran.

Wnioski przyjmowane będą od poniedziałku do piątku, najprawdopodobniej w godz. 8.00-18.00, w jeden dzień być może dłużej.

Składanie wniosków także w soboty lub przez internet

Magistrat chce, aby wnioski składać można było także we wszystkie soboty kwietnia, najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania, dlatego w te dni punkty obsługi programu "Rodzina 500 plus" zostaną otwarte na osiedlach.

Będzie także możliwość złożenia wniosku bez konieczności wychodzenia z domu. Aby to zrobić, trzeba jednak posiadać profil zaufany na portalu ePUAP.

Ruszają z kampanią informacyjną

Wiceprezydent zapewnia, że w najbliższym czasie urząd uruchomi kampanię informacyjną, która umożliwi rodzicom i opiekunom zapoznanie się z zasadami działania programu "Rodzina 500 plus" oraz pobranie wniosku wraz z instrukcją jego wypełniania. Kampania ma być realizowana m.in. w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Szczegółowe informacje o programie oraz wzór wniosku są już dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Specjalną infolinię uruchomił także Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Informacje o programie "Rodzina 500 plus" uzyskać można pod numerem telefonu 800 100 990 (od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30, we wtorki od 8.00 do 16.00).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward