Rynek, jakiego już nie ma. Podróż do Krosna z początku lat 90.

Tomasz Perliński zabiera nas w podróż do Krosna z początku lat 90. XX wieku. Dzięki filmowi, który nagrał w maju 1993 roku, możemy powrócić do naszego miasta sprzed rewitalizacji i remontów. Pan Tomasz pokazuje nam Rynek i pobliskie ulice, a także Plac Konstytucji 3 Maja oraz ulicę Kapucyńską, przy której spędzał wakacje u dziadków.
Ten film doskonale uwiecznił klimat miasta lat 90., np. centrum pełne ludzi
kadry z filmu

Tomasz Perliński od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. W swoim rodzinnym archiwum odnalazł sporo starych fotografii oraz kilka filmów związanych z Krosnem (nagranych amatorską kamerą VHS). Pisaliśmy o nich m.in. tutaj. Ostatnio natrafił na nieopisaną kasetę wideo. Okazało się, że jest na niej film z pierwszego dnia pobytu w Krośnie w maju 1993 roku.

Film w całości można zobaczyć na YouTube. My prezentujemy najciekawsze fragmenty:

Na początku pan Tomasz zabiera nas na krośnieński Rynek. Można zauważyć kamienicę, w której obecnie znajduje się Rektorat KPU. W tym czasie nie było jeszcze Centrum Dziedzictwa Szkła. Wokół płyty Rynku widać zaparkowane samochody, przez środek biegnie droga, która łączy ulicę Sienkiewicza z Piłsudskiego.

Następnie dochodzimy do ulicy Słowackiego i zaglądamy na ulicę Blich. Oglądamy też podcienia. Idziemy ulicą Słowackiego, widzimy wieżę farną od ulicy Pawła z Krosna, potem budynek Cechu Rzemiosł Różnych oraz Muzeum Podkarpackie przy ul. Piłsudskiego. Kolejne ujęcie to ulica Zjazdowa i widok na Rynek od jej strony.

Później razem z panem Tomaszem przechodzimy przez Rynek, idziemy ulicą Sienkiewicza, zaglądamy na ulice Spółdzielczą, Ordynacką i Franciszkańską. Następnie widzimy pośród drzew pomnik Łukasiewicza przy Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie jeszcze wtedy mogły parkować samochody. Widoczny jest też kościół oo. Kapucynów. Potem wchodzimy razem z nim w ulicę Kapucyńską, aż dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Legionów z widokiem na targowicę.

Ostatnie ujęcie to widok na kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli oraz cmentarz komunalny.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
docia27
17.08.2022 08:21

Pełne ulice i mnóstwo sklepów.A teraz pustki

docia27
na forum od listopada 2017
goatman
17.08.2022 00:21

Zatęsknić można za tłumem ludzi, ale w żadnym razie za tą ilością samochodów widoczną na nagraniu. Ponadto wygląda na to że betonoza już wtedy miała się dobrze.

goatman
na forum od listopada 2017
kurnachata
15.08.2022 12:05

Dokładnie tak to pamiętam, coś się zmieniło a coś nie i ten liczny tłum zmierzający z miejsc pracy i szkół na Dworzec.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)