Ruszyła "wylęgarnia" przedsiębiorców

W jednej z hal WSK przy ul. Żwirki i Wigury rozpoczął funkcjonowanie Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji. Prowadzi go Podkarpacka Izba Gospodarcza (PIG). Inkubator to instytucja, która pomaga "rodzącym się" firmom w rozpoczęciu efektywnej działalności gospodarczej. Inkubator jest "dzieckiem" Piotra Przytockiego, który zainicjował jego powstanie zanim jeszcze został Prezydentem Krosna.
Siedziba Krośnieńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji - jedna z hal na terenie firmy WSK-PZL S.A. przy ul. Żwirki i Wigury
Adrian Krzanowski

Głównym celem działalności Inkubatora jest promowanie przedsiębiorczości, kreowanie i stwarzanie warunków do powstawania nowych małych i średnich firm produkcyjnych i usługowych. Chodzi także o pomoc w stopniowym rozwoju firm, które znajdą się w Inkubatorze, i ich usamodzielnianie. Dzięki temu tworzyć się będą nowe miejsca pracy.

Inkubator powstał na bazie nieużywanej hali na terenie WSK-PZL S.A. przy ul. Żwirki i Wigury. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie docelowo ponad 3 100 m2, obecnie do użytku oddano 1200 m2. Inkubator dysponuje powierzchnią produkcyjną, usługową i magazynową, dostępne są też pomieszczenia socjalne i sanitarne.

JAK TO FUNKCJONUJE?:
  • Preferowane są osoby (grupy osób, zespoły rodzinne) podejmujące po raz pierwszy próbę działalności gospodarczej na własny rachunek, które spełniają jeden z 5 warunków (np. są bezrobotne; są rolnikami; działalność gospodarczą prowadzą nie dłużej niż rok). Pierwszeństwo wejścia do Inkubatora mają firmy z Krosna i powiatu krosnieńskiego.
  • Zainteresowani wypełniają w Podkarpackiej Izbie Gospodarczej (Krosno, ul. Tysiąclecia 1) wniosek o przyjęcie do Inkubatora.
  • Wniosek zaopiniowany przez PIG trafia do Rady Inkubatora, w którym zasiadają przedstawiciele Urzędu Miasta, PIG, PUP i organizacji pozarządowych. Rada analizuje wniosek i podejmuje decyzję o wejściu firmy do Inkubatora.
  • Preferowane będą firmy o profilu produkcyjnym i usługowym, natomiast firmy handlowe mogą prowadzić działalność w Inkubatorze na zasadach komercyjnych. Szczególna uwaga zwracana będzie na innowacyjność działalności (chodzi m.in. o to, by inkubowana firma nie zagrażała już funkcjonującym podmiotom). Na razie w inkubatorze nie mogą funkcjonować firmy z branży spożywczej.
  • Firma może działać w Inkubatorze maksymalnie 3 lata. Na wynajmowaną powierzchnię produkcyjną i usługową w pierwszym roku firma otrzymuje zniżkę do 75% czynszu, w drugim – do 40%, w piątym półroczu – do 25%, w szóstym półroczu płaci już pełną stawkę czynszu.
  • Inkubator zapewnia warunki związane z funkcjonowaniem firmy, np. umożliwia podłączenie telefonu, zapewnia dostawy prądu i wody, pomaga w opracowywaniu tekstów i ulotek, udostępnia ksero, itp. Część usług jest oczywiście odpłatna. Ale najważniejsze: Inkubator zapewniał będzie szerokie doradztwo dla nowo powstających firm i pomagał im będzie w poszukiwaniu rynków zbytu.
  • Po 3 latach firma musi opuścić Inkubator i stworzyć miejsce dla nowicjuszy. Wyjątek: jeśli nie będzie chętnych do wejścia do Inkubatora, firma działająca od 3 lat może starać się o przedłużenie funkcjonowania w Inkubatorze, ale wówczas będzie płaciła już stawki wyższe niż firmy młodsze.

W początkowym okresie działalności w Inkubatorze znajdzie miejsce 9-10 firm, docelowo ma ich być ok. 20.

Inkubator działa na zasadzie non-profit, tzn. wszystkie dochody z funkcjonowania Inkubatora muszą być inwestowane w rozwój i ulepszanie tej instytucji. Koszty bieżącego funkcjonowania Inkubatora pokrywa PIG, który stara się na ten cel pozyskiwać fundusze ze środków pomocowych. Miasto wydało natomiast na adaptację pomieszczeń 100 tys. zł.

Ponieważ Inkubator działa na terenie fabryki WSK-PZL S.A., wejść do niego można tylko za przepustką przez główną bramę wjazdową WSK. Twórcy Inkubatora chcą jednak stworzyć niezależną drogę dojazdową z obwodnicy do Inkubatora (między lotniskiem, a ogródkami działkowymi przy ul. Podkarpackiej).

Bliższych informacji na temat Krośnieńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji udziela kierownik Inkubatora – Krzysztof Kaczor, codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30, ul. Żwirki i Wigury 6, tel. 42 223 99.

Otwarcie Inkubatora - wstęgę przecinają (od lewej): Grzegorz Kubal (dyrektor PIG), Zbigniew Braja (Starosta powiatu krośnieńskiego) i Piotr Przytocki (Prezydent Krosna, Prezes PIG)
aDRIAN KRZANOWSKI

Powiedzieli na otwarciu (9.07):

Piotr Przytocki - Prezydent Krosna (jednocześnie Prezes PIG): - Chcemy, by nowi przedsiębiorcy tworzyli miejsca pracy i by te miejsca pracy pączkowały.

Zbigniew Braja – Starosta powiatu krośnieńskiego: - Wszyscy mówią o wspieraniu przedsiębiorczości, a to jest konkret.

O. Tadeusz Pobiedziński – OO. Franciszkanie (poświęcił obiekt): - To inicjatywa ewangeliczna, jest zgodna z duchem ewangelii. Inkubator to rodzaj okazywania miłości do bliźniego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)