Epidemia koronawirusa sprawiła, że siatkę połączeń ograniczyli wszyscy przewoźnicy autobusowi i kolejowi, którzy zatrzymują się w Krośnie. Wpłynęła na to zarówno troska o bezpieczeństwo pasażerów, jak i bardzo niska frekwencja w pojazdach.
Po ponad miesiącu „zamrożenia” komunikacji w Krośnie i okolicach niektóre firmy chcą zwiększyć liczbę odjazdów. Chętnych do korzystania z autobusów przybywa, bo działalność wznawiają kolejne przedsiębiorstwa, a ponadto rząd przedstawił harmonogram otwierania działów gospodarki.
Jeden przewoźnik postanowił jednak całkowicie wycofać się z kursowania do Krosna. Jego autobusy łączyły osiedle Turaszówka z centrum miasta, Miejscem Piastowym i Klimkówką.
Poniższą listę zmian w rozkładach jazdy autobusów i pociągów aktualizujemy na bieżąco.
Barbara wznowiła od 27 kwietnia kursowanie do Krakowa. Na trasę wyjeżdża do czterech autobusów dziennie.
Neobus od 27 kwietnia częściej kursuje do Warszawy oraz Wrocławia przez Kraków. Nadal zawieszona jest linia do Łodzi.
PKP Intercity zablokowało sprzedaż biletów na pociąg TLK „Wetlina” z Zagórza przez Krosno, Rzeszów, Lublin do Warszawy na odjazdy od 10 maja. Nadal nie kursuje pociąg TLK „Pogórze” do Wrocławia przez Kraków.
Bodek nie kursuje do Włoch. Z linii do tego kraju tymczasowo zrezygnował również Miś, który jednocześnie utrzymuje połączenia do Warszawy przez Dębicę.
Sanbus wznowił kursowanie do Krakowa, Polańczyka i Ustrzyk Dolnych. Pasażerowie muszą jednak wcześniej rezerwować miejsca. Od stopnia zapełnienia autobusu zależy, czy wyjedzie on na trasę. Jeżeli frekwencja będzie zbyt niska, z tych samych biletów będzie można skorzystać w innym terminie.
Flixbus zawiesił wszystkie połączenia z Krosna. Autobusy tej firmy kursowały do Ustrzyk Dolnych, Poznania przez Kraków i Łódź oraz Katowic. Wznowi je najwcześniej 25 maja.
TravelPL nadal nie obsługuje linii do Bytomia przez Kraków i Katowice oraz do Polańczyka.
MKS Krosno ma bardzo ograniczoną sieć połączeń. W dni robocze kursują linie A, E, G, 0 i 10, ale zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy (linia 0 ma kilka dodatkowych połączeń). Ponadto autobusy linii 1, 2, 3, 4, 5, 7, 11, 12, 16, 18, 20 i 23 wyjeżdżają na ulice Krosna i okolic od jednego do siedmiu razy dziennie. W soboty korzystać można jedynie z linii A, E, G, 0 i 10, a w niedziele i święta komunikacja miejska jest całkiem zawieszona, poza czterema kursami linii 0 i 10 dowożącymi do szpitala.
Marcel kursuje do Rzeszowa przez Korczynę i Lutczę osiem razy w dni robocze oraz cztery razy w soboty. W niedziele i święta połączenie jest zawieszone.
Miś w zmniejszonym wymiarze kursów jeździ do Strzyżowa, Wiśniowej, Dulki, Jasionki, Barwinka, Łubienka przez Kopytową, Barwinka oraz Łysej Góry przez Głojsce. Ponadto utrzymuje ograniczone kursowanie do Chlebnej przez Jedlicze, Widsacza przez Targowiska i Łężan przez ul. Polną w Krośnie.
Nikibus od 6 maja odwiesza wszystkie kursy na trasie Zmiennica-Korczyna, a dzień później część autobusów ze Zmiennicy przez Krościenko Wyżne do Krosna. Od 27 kwietnia jeździ też linia do Woli Komborskiej przez Korczynę. Nadal nie ma połączeń do Podzamcza przez Czarnorzeki.
Busik wykonuje kilka kursów do Brzozowa w dni robocze. Od 4 maja wznowił linię do Strzyżowa. Linia do Domaradza przez Jasienicę Rosielną wciąż jest zawieszona.
Miko wprowadziło okrojony rozkład jazdy do Głojsc, Makowisk i Łęk Dukielskich. Autobusy jeżdżą sześć razy dziennie, wyłącznie od poniedziałku do piątku.
Beskid kursuje do Łęk Dukielskich według ograniczonego rozkładu sobotniego. Wykonuje też kilka kursów do Głębokiego koło Sieniawy oraz do Głojsc. Utrzymuje też cztery kursy do Bzianki, ale połowa z nich kursuje przez Haczów, a nie Targowiska.
Rokers zlikwidował linię z Krosna-Turaszówki przez dworzec do Klimkówki. Nie planuje wznawiać jej po ustaniu epidemii.
Polregio wyjeżdża na tory dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku: rano do Sanoka, popołudniu do Jasła przez Jedlicze. Przewoźnik zakłada, że od 25 maja wznowi niektóre zawieszone pociągi (wcześniej miał być to 4 maja). Polregio wprowadziło bilety miesięczne za 1 zł dla przedstawicieli zawodów medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, opiekunów medycznych i diagnostów laboratoryjnych.
Kubuś kursuje do Jasła i Sanoka w dni robocze. Nadal zawieszone są połączenia do Woli Niżnej przez Rymanów oraz do Łęk Strzyżowskich.
Trans-Usługi od 4 maja kursują do Lubatowej i Iwonicza-Zdroju (przez Miejsce Piastowe) w dni robocze. Linia do Iwonicza-Zdroju przez Głowienkę jest zawieszona.
Neobus kilka razy na dobę odjeżdża z dworca w stronę Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju. Wcześniej warto zgłosić temu przewoźnikowi chęć podróży, ponieważ przyjeżdża z odległych miast. Gdy tego nie zrobimy, może okazać się, że autobus nie przyjedzie, ponieważ nikt nie wykupił biletu do tych miejscowości.
Dromader kursuje od poniedziałku do piątku do Lubatowej. Nie obsługuje natomiast linii do Równego. Do odwołania nie jeździ w weekendy.
Jacek kursuje do Brzozowa osiem razy dziennie. W weekendy liczba autobusów jest dodatkowo ograniczana.