W grudniu 2012 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie zawarła porozumienie o współtworzeniu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej - największej biblioteki cyfrowej w województwie podkarpackim.
W jej zasobach znajdują się książki, czasopisma i gazety, dokumenty ulotne, broszury, kartografia, materiały graficzne, nuty i inne - pozycje rękopiśmienne i drukowane.
Przeważającą część stanowią publikacje starsze, wydane przed 1939 rokiem, w przypadku których wygasły już prawa autorskie. W bibliotece cyfrowej znajdują się też teksty nowsze, których twórcy wyrazili zgodę na publikacje kopii cyfrowych swoich dzieł - są to przede wszystkim rozprawy doktorskie i wydawnictwa uczelni wyższych.
PBC jest regionalną biblioteką cyfrową stworzoną przez 10 dużych książnic regionu, m.in. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bibliotekę Akademicką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz biblioteki instytucji kultury: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum - Zamek w Łańcucie czy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są też biblioteki krośnieńskie: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Muzeum Podkarpackiego oraz wspomniana wcześniej Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
Placówka ta może poszczycić się wieloma cennymi zbiorami. Dysponuje około 300 tys. woluminów. Wśród nich ponad 14 tys. zbiorów zostało wydanych przed 1945 rokiem, są też starodruki, zbiory kartograficzne, w tym ciekawa kolekcja starych map i atlasów oraz zbiory ikonograficzne. W ramach projektu PBC Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie zdigitalizowała swoje najcenniejsze, najbardziej poszukiwane zbiory.
- Chcieliśmy pokazać nasze zbiory w internecie - mówi Katarzyna Materna z PBW w Krośnie. Zdigitalizowanych zostało już ponad 100 egzemplarzy. - Wybieraliśmy starodruki, rękopisy. Dysponujemy sporym zasobem o tematyce dydaktycznej i pedagogicznej, ale szukaliśmy głównie regionalizmów.
Biblioteka umożliwiła prezentację wielu tytułów wydanych przez m.in. Kazimierza Józefa Turowskiego - założyciela "Biblioteki Polskiej" - wydawnictwa najwybitniejszych dzieł naszej literatury oraz rękopisów, w których znalazła się np. "Kronika Szkoły Powszechnej Żeńskiej w Krośnie: 1927-1976". Publikacja ta przedstawia nie tylko losy szkoły, lecz także wszelkie ważniejsze wydarzenia mające miejsce na tych terenach od XVIII wieku. - Zbiory te będą się systematycznie powiększać - zapewnia Katarzyna Materna.
W zasobach biblioteki cyfrowej znajduje się ponad 80 pozycji pochodzących z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Wśród materiałów poddanych procesowi ucyfrowienia znalazły się fotografie w formacie pocztówkowym obrazujące Krosno i jego okolice, jak również czasopisma, sprawozdania oraz regulaminy. Znajdziemy też publikacje dotyczące rozwoju przemysłu naftowego.
Prace digitalizacyjne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie, ale też w Muzeum Podkarpackim prowadzone były końcem 2012 roku, prowadzili je pracownicy PBC. Trwały miesiąc. Wszystkie wybrane materiały po obróbce graficznej, opatrzeniu ich opisami, w formie pełnotekstowej sukcesywnie będą zamieszczane i udostępniane zainteresowanym na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. Zbiory może przeczytać każdy.
Od 2009 roku w internecie można już znaleźć zbiory Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. - My mamy własną bibliotekę cyfrową pod nazwą Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa. Dysponujemy też pracownią digitalizacji - mówi Bogusława Bęben, zastępca dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Placówka udostępnia już ponad 3 tys. pozycji. Z jej oferty skorzystało już ponad 16 tys. czytelników.