Rada samorządowców

We wtorek (19.11) odbyła się pierwsza sesja IV kadencji Rady Miasta Krosna. Nowo wybrani radni oraz Prezydent-elekt złożyli ślubowanie. Przewodniczącym Rady został Stanisław Słyś. Koalicja rządząca to Klub Samorządowy i SLD (15 radnych), prawica - w opozycji (6 radnych).
Układ polityczny Rady Miasta

Na pierwszą sesję przybyli wszyscy nowo wybrani radni - 21 osób. Oprócz radnych przybyli też m.in. Łukasz Zborowski - były Przewodniczący Rady, Józef Guzik - lider komitetu wyborczego "Porozumienie Wyborcze Krosno 2002", Roman Buchta - były Prezydent Krosna, a także przewodniczący zarządów dzielnic i osiedli. Na sesję stawił się też dotychczasowy Zarząd Miasta na czele z Prezydentem Krosna - Romanem Zimką.

Sesję otworzył i wstępnie poprowadził najstarszy radny - Bronisław Burek Najpierw, każdy z radnych złożył ślubowanie. Ślubowanie odbyło się w ten sposób, że po odczytaniu tekstu tzw. roty [patrz ramka] , wywołani kolejno radni przez najmłodszego radnego - Bogdana Józefowicza (26 lat) - powstawali i wypowiadali słowo "ślubuję".

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Część radnych dodała do tekstu ślubowania zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". Byli to: Bronisław Baran, Zdzisław Dudycz, Janusz Glazar, Bogdan Józefowicz, Wojciech Kolanko, Bogumiła Romanowska, Stanisław Słyś, Marek Tenerowicz, Danuta Tlałka, Bolesław Winiarski, Stefania Zborowska.

Ślubował też nowy Prezydent Krosna - Piotr Przytocki.

"Obejmując urząd prezydenta miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta."

Ustępujący prezydent Roman Zimka podarował mu ciupagę, otrzymaną przez Krosno od 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. - Być może będzie pan musiał użyć czasem tego argumentu - zażartował Zimka. Nowy prezydent dostał też od odchodzącego wykaz miejskich kont i rachunków bankowych, na których znajduje się obecnie około 4 mln zł.

Następnie, radni zajęli się wyborem Przewodniczącego Rady. Stefania Zborowska z Klubu Samorządowego zgłosiła na to stanowisko kandydaturę Stanisława Słysia (Klub Samorządowy): - Cechy charakteru i osobowość, a także doświadczenie jako radnego poprzedniej kadencji predysponują go do objęcia tak ważnej funkcji, jaką jest Przewodniczący Rady- przekonywała. Wojciech Kolanko z opozycyjnego Klubu Prawicy, zaproponował z kolei kandydaturę Marka Tenerowicza, który został wybrany na radnego z list Ligi Polskich Rodzin. Stanisława Słysia poparł Klub Samorządowy i Klub SLD. W głosowaniu tajnym zdobył 15 głosów, podczas gdy Marek Tenerowicz 6 głosów.

- Nie wiem czy dorównam byłemu Przewodniczącemu, ale będę się starał unikać błędów - powiedział Stanisław Słyś tuż po wyborze. Zapewnił, że zrezygnuje z funkcji Przewodniczącego Koła Unii Wolności, by "piastować funkcję Przewodniczącego Rady jako samorządowiec". Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: Zdzisław Dudycz i Bolesław Winiarski (obaj z Klubu Samorządowego). W głosowaniu odpadli: Zbigniew Braja (Klub SLD) i Wojciech Kolanko (Klub Prawicy).

- Będziemy tak działać, by zadowolić miasto jako całość, ale będziemy się też troszczyć o poszczególne dzielnice. Mieszkańcy Krosna będą nas bacznie obserwowali - jak działamy i współpracujemy. Traktujmy to jako służbę dla mieszkańców - powiedzieli nowi wiceprzewodniczący Rady. - Chciałbym, abyśmy wchodząc na tę salę swoje poglądy zostawiali przed drzwiami, a kierowali się dobrem Krosna i mieszkańców - podkreślił Zdzisław Dudycz.

Problemy zaczęły się przy powołaniu stałych komisji Rady. Projekt uchwały w tym zakresie przewidywał - oprócz Komisji Rewizyjnej - powołanie siedmiu stałych komisji tematycznych Rady Miasta: 1) Budżetowo-Finansowej; 2) Gospodarki Komunalnej, Samorządu i Ochrony Środowiska; 3) Urbanistyki i Geodezji; 4) Edukacji i Rodziny; 5) Kultury i Sportu; 6) Bezpieczeństwa, Porządku i Zdrowia oraz 7) Komisji Inwentaryzacyjnej.

Taka propozycja podziału komisji nie spodobała się Wojciechowi Kolanko z Klubu Prawicy, który stanowczo opowiadał się za powołaniem odrębnej Komisji ds. Rodziny. - To ważna komisja i ważny problem, z którym musimy się zmierzyć. Powinniśmy dać poczucie bezpieczeństwa krośnieńskiej rodzinie. Chodzi o to, byśmy dali sygnał, że Rada Miasta troszczy się o rodzinę krośnieńską. Poparł go także Marek Tenerowicz z LPR. Wywiązała się dyskusja.

Ostatecznie, radni postanowili, że na pierwszej sesji powołają - oprócz Komisji Rewizyjnej - tylko 3 komisje, które są niezbędne do opracowania budżetu miasta na przyszły rok: Komisję Budżetowo-Finansową; Komisję Gospodarki Komunalnej, Samorządu i Ochrony Środowiska oraz Komisję Inwentaryzacyjną. O pozostałych komisjach pomyślą do następnej sesji.

Szefem Komisji Rewizyjnej został Wacław Mika z SLD, znany z bardzo krytycznego podejścia do poprzednich władz miasta. W skład Komisji weszli także: Bronisław Baran, Bronisław Burek, Janusz Glazar (Klub Samorządowy), Tadeusz Prajsnar (Klub SLD) i Bogumiła Romanowska (Klub Prawicy).

Skład pozostałych komisji oraz notki biograficzne nowych radnych podamy wkrótce w dziale "Samorząd".

Koalicja:

Klub Samorządowy: Bronisław Baran, Janusz Glazar, Stefania Zborowska, Tadeusz Alibożek, Andrzej Jurczak, Stanisław Burek, Zdzisław Dudycz, Stanisław Słyś (wszyscy zostali wybrani z Komitetu "Twoje Krosno") Dodatkowo: Bolesław Winiarski (został wybrany z Komitetu "Krosno - Rodzina - Sprawiedliwość", ale przeszedł do Klubu Samorządowego) i Olgierd Czeszyk (został wybrany z Komitetu "Porozumienie Wyborcze Krosno 2002" i dołączył się do Klubu Samorządowego) Klub SLD-UP: Wacław Mika, Anna Dubiel, Tadeusz Prajsnar, Zbigniew Braja, Ryszard Lenart

Opozycja:

Klub Prawicy: Bogumiła Romanowska, Wojciech Kolanko, Bogdan Józefowicz (radni wybrani z Komitetu "Krosno - Rodzina - Sprawiedliwość") Marek Tenerowicz, Danuta Tlałka (radni wybrani z Komitetu Liga Polskich Rodzin) Dodatkowo: Krzysztof Jędrzejewski (został wybrany z Komitetu "Porozumienie Wyborcze Krosno 2002" i dołączył się do Klubu Prawicy, choć jest pełnomocnikiem Platformy Obywatelskiej na Krosno i powiat krośnieński)

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)