Questing w Krośnie. Turystyka z zagadkami

W Krośnie powstaje pięć tras questingowych - szlaków stworzonych dla miłośników aktywnej turystyki, poznawania historii w niekonwencjonalny sposób. Będą podzielone tematycznie, dotyczyć innych wątków związanych z Krosnem. Pierwszymi, usłanymi zagadkami, szlakami można będzie przemierzyć Krosno już podczas majowego weekendu.
Questing to inaczej turystyka z zagadkami

Słowo "Quest" oznacza w języku angielskim "poszukiwanie czegoś". Questy są specyficznymi szlakami tworzonymi dla miłośników aktywnej turystyki, pasjonatów przygód i niebanalnego poznawania historii. W Krośnie będzie pięć takich tras, powstają z inicjatywy Centrum Dziedzictwa Szkła we współpracy z Muzeum Rzemiosła.

- Jest coraz większa moda na questing. Coraz więcej miast chce w taki sposób przyciągnąć turystów - mówi Katarzyna Solińska z Centrum Dziedzictwa Szkła. Tworzenie wyjątkowych tras-questów ma za zadanie ocalenie od zapomnienia dawnych legend i historii związanych z miastem i jego mieszkańcami.

Zasada questów może przypominać na pierwszy rzut oka harcerskie podchody lub biegi na orientację. Faktycznie także i tu tylko dzięki wskazówkom na mapie oraz rozszyfrowywaniu znaków czy napisów np. na pomnikach czy zabytkowych budynkach można samodzielnie w atrakcyjny sposób zwiedzić miasto.

Zakończyło się już pierwsze szkolenie dotyczące tworzenia questów. Zaproszeni zostali na nie przedstawiciele instytucji kulturalnych Krosna, ale też mieszkańcy. Poszczególne grupy dopiero opracowują szczegóły tras, ale znane są już pewne założenia.

Krosno - Miasto Szkła ma swoje wyjątkowe historie, czasem bardziej lub mniej znane nawet przez mieszkańców. Questy mogą opierać się na interesujących historiach związanych ze szkłem, naftą, lnem, czy zapomnianymi legendami miejskimi. Będzie m.in. trasa "romantyczna" nawiązująca do tragicznej miłości Anny i Stanisława Oświęcimów, ale też historyczna dotycząca Portiusa, tradycji chleba i wina. Wiadomo, że trasa "romantyczna" będzie wiodła m.in. przez Kaplicę Oświęcimów w kościele Franciszkanów, ale nie wykluczone też, czy wzorem innych miast na świecie, na jednym z mostów nie powstanie miejsce, gdzie będzie można zawiesić kłódkę symbolizującą trwałość związku.

Aby wziąć udział w queście konieczna będzie specjalna mapa, dostępna bezpłatnie w wyznaczonych miejscach Krosna - instytucjach kultury czy punktach informacji turystycznej. Będzie też można pobrać ją ze strony internetowej i wydrukować samemu, a następnie ruszyć wybranym szlakiem, poznając historię i dziedzictwo regionu.

Questing to zabawa z edukacją. Poszczególne szlaki i jego elementy będą prezentowane w przystępny sposób, ale za pomocą wierszowanych zagadek i rebusów. Oto przykład - fragment questu poświęconego młodości Stefana Żeromskiego (www.questing.pl):

Po przeciwnej stronie ulicy się chowa
niebiesko-biała willa, niegdyś "chata" Woronkowa -
- dyrektora szkoły, człowieka srogiego,
zaciekłego wroga języka polskiego.

Stefan święty nie był, czasem wagarował,
"ruskiego" nie lubił, polszczyznę miłował.
Swoją szkolną naukę zaniedbywał trochę
i za karę klęczał na woreczkach z ... (do odgadnięcia)

- Rymowane zagadki będą kierowały uczestników do kolejnych punktów zwiedzania. Na końcu mapy ułoży się rozwiązanie całego questu, choć sukcesem będzie też samo dojście do końca - mówi Katarzyna Solińska. - W ostatnim punkcie zwiedzający będzie też mógł sobie przybić pamiątkową pieczątkę. Są osoby, które kolekcjonują takie pieczątki, tak jak stemple w paszporcie, czy pieczątki dowodzące ukończenie biegu na orientację czy zdobycie szczytu górskiego.

- Tworzone questy przybierają interesujące formy. Nieznane szlaki opisywane są za pomocą kolorowych map i ciekawych rysunków, atrakcyjnie przygotowanych pod względem graficznym. One same stanowią element kolekcjonerski - dodaje Katarzyna Solińska.

Questing skierowany jest głównie do grup czy całych rodzin, ale osoby pojedyncze również mogą wziąć udział w zabawie. Krośnieńskie trasy nie powstaną tylko z myślą o turystach. Ich dostępność i różnorodność sprawi, że będą one atrakcyjne dla mieszkańców miasta i okolic chcących w aktywny i interesujący sposób spędzić np. weekend.

Poszczególne trasy-questy będą miały dokładne miejsca swego początku oraz końca, będzie więc można dowolnie wybierać i zmieniać czas oraz sposób wędrówki - pieszo czy też na rowerze.

Zabawa z założenia ma być bezpłatna, nie będzie wymagać wykupienia biletów wstępu np. do muzeów.

Pierwsze dwa szklaki będą już dostępne podczas długiego majowego weekendu. Pozostałe w sezonie letnim.

Poprzez questy można poznać historię miasta i zawiązane z nim legendy

W województwie podkarpackim zostało dotychczas utworzonych 6 questów, są to między innymi: "Opowieść rzeszowskiego kupca" - historyczna podróż śladem średniowiecznych handlarzy odkrywająca dzieje Rzeszowa i jego zabudowy, czy "Barwinkowy wianek" prowadzący niezwykłą trasą przez bieszczadzką wieś Moczary. Więcej szlaków na www.questing.pl. Tam też znajdą się trasy krośnieńskie.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)