Proszą, by pamiętać o Starym Cmentarzu

W sobotę i niedzielę (01-02.11) na krośnieńskich nekropoliach odbędzie się kwesta na rzecz Starego Cmentarza. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na odnowienie kolejnych starych, zdewastowanych nagrobków.
Stary Cmentarz w Krośnie wymaga prac renowacyjnych i konserwatorskich

Już po raz szósty Podkarpackie Towarzystwo Historyczne i Komitet Odnowy Starego Cmentarza w Krośnie przeprowadzi kwestę, z której dochód przeznaczony będzie na renowację nagrobków na najstarszej krośnieńskiej nekropolii przy ul. Krakowskiej. Powstała ona w 1786 roku, a zamknięta została w 1954 r. Jest to miejsce wiecznego spoczynku osób zasłużonych w historii Krosna i okolicy. Są wśród nich uczestnicy walk o niepodległość, burmistrzowie, radni miasta i powiatu, urzędnicy, duchowni, nauczyciele i lekarze, artyści, rzemieślnicy, kupcy i księża.

Renowację nekropolii rozpoczęto w 2001 roku. Postawiono nowe ogrodzenie, zabezpieczono niektóre nagrobki, wykonano plan obiektu i tablicę informacyjną. Pieniądze na te prace pochodzą głównie z budżetu miasta. Przeznaczane są na to również środki zebrane podczas kwest prowadzonych we Wszystkich Świętych.

- Coraz więcej osób interesuje się historią Starego Cmentarza i przekazuje datki na renowacje nagrobków. Nawet te osoby, które nie mają tam pochowanych swoich przodków - mówi Piotr Babinetz z Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego. - Podczas każdej kwesty udawało się zebrać od 6 do 11 tys. zł - informuje.

Prace renowacyjne przy nagrobku ks. Józefa Krzysika, gwardiana ojców kapucynów

W pierwszej kolejności renowacji poddawane są nagrobki, w których pochowane są najwybitniejsze i najbardziej zasłużone osoby dla Krosna lub np. które zginęły w walce o niepodległość. Przy typowaniu obelisków do odnowy brane są także pod uwagę ich walory artystyczne oraz stan zachowania.

Do tej pory odrestaurowano pomnik powstańców styczniowych, pomnik Franciszka Bernarda, gen. Edwarda Korczak-Wereszczyńskiego, grobowce kapitana Stanisława Mazurkiewicza, kapitana Ludolfa Mleczki, majora Władysława Gościńskiego, burmistrzów: dr Augusta Lewakowskiego, Adama Śmigielskiego, Sylwestra Jacewicza, Józefa Bergmana, lekarza Juliusza Kallaya, artysty Stanisława Wojciecha Bergmana, architekta Napoleona Nawarskiego, grobowiec Niedzielskich. Ponadto rodziny z własnych środków odnowiły grobowiec Wachalów i Jędrzeja Wilka.

Renowacja Starego Cmentarza rozpoczęła się 7 lat temu

W tym roku odnowiono nagrobki krośnieńskich proboszczów: ks. Marcina Uzarskiego, ks. Ludwika Jastrzębiec-Wodzińskiego, kapucyna Józefa Krzysika oraz nagrobki rodziny Smentkiewiczów i Nowakiewiczów.

- Na renowację oczekuje teraz nagrobek powstańcy listopadowego Jana Lubicz-Szydłowskiego - informuje Piotr Babinetz. Gruntowna renowacja nagrobków jest bardzo kosztowna, dlatego środków wystarcza na tylko kilka zabytków rocznie. - Jest obawa, że te pozostałe nagrobki mogą nie dotrwać do swojej kolejki. Dlatego przymierzamy się do prac ratowniczych wszystkich nagrobków, ale takich prac podstawowych, prostszych. Może uda się je przeprowadzić też w przyszłym roku - dodaje.

Być może ze środków uzbieranych podczas kwesty uda się odnowić nagrobek Jana Lubicz-Szydłowskiego, uczestnika powstania listopadowego

W tym roku wolontariusze kwestować będą w sobotę (1.11) na Starym Cmentarzu przy ul. Krakowskiej w godz. od 10:00 do 17:00 i na cmentarzu w Polance przy ul. Ks. Decowskiego w godz. od 10:00 do 16:00. W niedzielę (2.11) od godz. 10:00 do 17:00 kwesta odbywać się będzie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kard. Wyszyńskiego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)