W latach 60. XIX wieku w Krośnie pojawili się pierwsi fotografowie, a w latach 90. tego wieku pojawiła się pocztówka związana z regionem. - Dzięki temu udokumentowano wiele ciekawych obiektów, ludzi, zdarzeń już z końca XIX wieku - mówił podczas wernisażu wystawy Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (15.10). - Takie dokumentowanie rozpowszechniło się bardzo już od pierwszych lat XX stulecia, dzięki czemu Muzeum Podkarpackie może prezentować tak wyjątkową wystawę.
Krosno w dobie rozbiorów znalazło się w zaborze austriackim, w Galicji przekształconej z czasem w autonomiczną prowincję Monarchii Austro-Węgier. Już od czasów najdawniejszych miasto było ważnym ośrodkiem artystyczno-społeczno-kulturalnym. Na podstawie starych fotografii możemy obecnie odtworzyć wygląd budynków, prześledzić zmiany w zabudowie Krosna, poznać ważne osobistości, odtworzyć stroje z epoki, a także przyjrzeć się ważnym wydarzeniom historycznym widzianym okiem fotografów.
- Dzięki tej ekspozycji możemy odbyć niezwykłą podróż w czasie, zapoznać się z miastem i życiem jego mieszkańców znanym nam tylko z opowiadań, książek i obrazów - stwierdził Jan Gancarski. Fotografie i karty pocztowe prezentowane na wystawie pochodzą z okresu od II połowy XIX wieku do 1945 roku.
Zgromadzone zbiory zostały podzielone tematycznie, ukazują m.in. mieszkańców miasta, wybitne postaci, władze miejskie, artystów, architekturę sakralną i świecką, działalność oświatową i społeczną, życie kulturalne, ważne wydarzenia w mieście, czasy I i II wojny światowej oraz przemysł naftowy, rafineryjny i hutniczy.
Najważniejszą część wystawy stanowią unikalne widoki miasta, w tym jedno z najstarszych zdjęć przedstawiające fragment Rynku krośnieńskiego i dzwonnicę farną z 1868 r. Równie intrygująca jest fotografia ukazująca Wojciecha Pika - burmistrza Krosna z lat 1867-1869 czy zbiór fotografii przedstawiających uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Ignacego Łukasiewicza z 30 września 1928 r.
Zgromadzone na wystawie zdjęcia i pocztówki pochodzą m.in. od nakładcy Aleksandra Kumora, wydawcy Bernarda Fischbeina, nakładców Stanisława Świętnickiego i Leokadii Kotulowej, Zakładu Artystyczno-Malarsko-Fotograficznego "Sztuka" Franciszka Daniszewskiego, Zakładu Fotograficznego "Wisła" w Krośnie Józefa Zajączkowskiego, Wydawnictwa "HA-FA", księgarni Tadeusza Jabłońskiego w Krośnie, fotografa, nakładcy i wydawcy Rudolfa Kaski, wydawcy Leona Wolskiego i innych.
Prezentowane na wystawie fotografie, widokówki i pocztówki pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz kolekcjonerów prywatnych. Ekspozycję dodatkowo wzbogacają stare aparaty fotograficzne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu.
- Ta wystawa zachwyci nie tylko pasjonatów zabytkowych widoków i fotografii, ale myślę, że również zwykłych mieszkańców naszego miasta, ponieważ w tak namacalny sposób pokazuje jak bardzo zmieniło się Krosno. Ulica po ulicy, róg za rogiem, budynek za budynkiem - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego. - Tą wystawę powinien zobaczyć każdy krośnianin. Myślę, że będzie zaskoczony.
Ekspozycja będzie czynna do stycznia 2014 roku. Kuratorami wystawy są: Anna Guz i Łukasz Kyc.
Wystawie towarzyszy pierwszy tom książki pt. "Krosno na starej fotografii". Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna.
"Niniejszą publikacją podjęliśmy się zadania uzupełnienia luki na rynku wydawniczym o album z dawnymi fotografiami Krosna. Zdjęcia w miarę możliwości są maksymalnie powiększone, czasami nieco skadrowane. Wyretuszowaliśmy ich fizyczne wady powstałe w ciągu wielu lat przechowywania. Zabiegi te miały na celu jak najlepsze umożliwienie czytelnikom obcowanie z tymi "posłańcami przeszłości", jakimi są dawne fotografie Krosna." - pisze we wstępie Rafał Barski, właściciel wydawnictwa Ruthenus.
W książce pokazano 47 fotografii. 17 z nich pochodzi z Muzeum Podkarpackiego, pozostała większość ze zbiorów własnych wydawnictwa Ruthenus. Kolejnych 1000 zdjęć czeka na publikację.
"Kolejne tomy możemy tworzyć razem. Jeżeli posiadają Państwo fotografie starego Krosna zapraszamy do współpracy" - czytamy dalej we wstępie.
Album dostępny jest już w krośnieńskich księgarniach.