Poznaj stare Krosno. Wystawa i album

Do stycznia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można oglądać wystawę pt. ''Urok dawnego miasta. Krosno na starej fotografii i pocztówce". To świetna okazja do obejrzenia widoków starego Krosna, fotografii z okresu 1850-1945.
Tak to miejsce wyglądało kiedyś. Porównywanie starych fotografii z dzisiejszymi widokami to prawdziwa frajda

W latach 60. XIX wieku w Krośnie pojawili się pierwsi fotografowie, a w latach 90. tego wieku pojawiła się pocztówka związana z regionem. - Dzięki temu udokumentowano wiele ciekawych obiektów, ludzi, zdarzeń już z końca XIX wieku - mówił podczas wernisażu wystawy Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (15.10). - Takie dokumentowanie rozpowszechniło się bardzo już od pierwszych lat XX stulecia, dzięki czemu Muzeum Podkarpackie może prezentować tak wyjątkową wystawę.

Budynek dawnego Pałacu Biskupiego, obok powstaje budynek Towarzystwa "Zgoda". Ok. 1908 r., fot. Leonard Lepszy

Krosno w dobie rozbiorów znalazło się w zaborze austriackim, w Galicji przekształconej z czasem w autonomiczną prowincję Monarchii Austro-Węgier. Już od czasów najdawniejszych miasto było ważnym ośrodkiem artystyczno-społeczno-kulturalnym. Na podstawie starych fotografii możemy obecnie odtworzyć wygląd budynków, prześledzić zmiany w zabudowie Krosna, poznać ważne osobistości, odtworzyć stroje z epoki, a także przyjrzeć się ważnym wydarzeniom historycznym widzianym okiem fotografów.

Na wernisaż wystawy przyszły tłumy mieszkańców (15.10)

- Dzięki tej ekspozycji możemy odbyć niezwykłą podróż w czasie, zapoznać się z miastem i życiem jego mieszkańców znanym nam tylko z opowiadań, książek i obrazów - stwierdził Jan Gancarski. Fotografie i karty pocztowe prezentowane na wystawie pochodzą z okresu od II połowy XIX wieku do 1945 roku.

Uroczystość święta Matki Bożej Królowej Polski połączona z obchodami święta 3-go Maja na Rynku w Krośnie, 1909 r.

Zgromadzone zbiory zostały podzielone tematycznie, ukazują m.in. mieszkańców miasta, wybitne postaci, władze miejskie, artystów, architekturę sakralną i świecką, działalność oświatową i społeczną, życie kulturalne, ważne wydarzenia w mieście, czasy I i II wojny światowej oraz przemysł naftowy, rafineryjny i hutniczy.

Widok na Plac 3-go Maja z kamienicy dr. Dionizego Mazurkiewicza (obecnie kamienica nr 2 przy ul. Jana Szczepanika), 1918 r.

Najważniejszą część wystawy stanowią unikalne widoki miasta, w tym jedno z najstarszych zdjęć przedstawiające fragment Rynku krośnieńskiego i dzwonnicę farną z 1868 r. Równie intrygująca jest fotografia ukazująca Wojciecha Pika - burmistrza Krosna z lat 1867-1869 czy zbiór fotografii przedstawiających uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Ignacego Łukasiewicza z 30 września 1928 r.

Budynek dworca kolejowego w Krośnie (sprzed rozbudowy i dostawienia peronu krytego), lata 1884/85

Zgromadzone na wystawie zdjęcia i pocztówki pochodzą m.in. od nakładcy Aleksandra Kumora, wydawcy Bernarda Fischbeina, nakładców Stanisława Świętnickiego i Leokadii Kotulowej, Zakładu Artystyczno-Malarsko-Fotograficznego "Sztuka" Franciszka Daniszewskiego, Zakładu Fotograficznego "Wisła" w Krośnie Józefa Zajączkowskiego, Wydawnictwa "HA-FA", księgarni Tadeusza Jabłońskiego w Krośnie, fotografa, nakładcy i wydawcy Rudolfa Kaski, wydawcy Leona Wolskiego i innych.

Widok na budynek Szkoły Tkackiej w Krośnie od strony Lubatówki, 1908 r., fot. Franciszek Daniszewski

Prezentowane na wystawie fotografie, widokówki i pocztówki pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz kolekcjonerów prywatnych. Ekspozycję dodatkowo wzbogacają stare aparaty fotograficzne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu.

- Ta wystawa zachwyci nie tylko pasjonatów zabytkowych widoków i fotografii, ale myślę, że również zwykłych mieszkańców naszego miasta, ponieważ w tak namacalny sposób pokazuje jak bardzo zmieniło się Krosno. Ulica po ulicy, róg za rogiem, budynek za budynkiem - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak z Muzeum Podkarpackiego. - Tą wystawę powinien zobaczyć każdy krośnianin. Myślę, że będzie zaskoczony.

Ekspozycja będzie czynna do stycznia 2014 roku. Kuratorami wystawy są: Anna Guz i Łukasz Kyc.

Wystawie towarzyszy pierwszy tom książki pt. "Krosno na starej fotografii". Publikacja została wydana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna.

"Niniejszą publikacją podjęliśmy się zadania uzupełnienia luki na rynku wydawniczym o album z dawnymi fotografiami Krosna. Zdjęcia w miarę możliwości są maksymalnie powiększone, czasami nieco skadrowane. Wyretuszowaliśmy ich fizyczne wady powstałe w ciągu wielu lat przechowywania. Zabiegi te miały na celu jak najlepsze umożliwienie czytelnikom obcowanie z tymi "posłańcami przeszłości", jakimi są dawne fotografie Krosna." - pisze we wstępie Rafał Barski, właściciel wydawnictwa Ruthenus.

Wystawie towarzyszy album pt. "Krosno na starej fotografii" wydany przez Wydawnictwo Ruthenus

W książce pokazano 47 fotografii. 17 z nich pochodzi z Muzeum Podkarpackiego, pozostała większość ze zbiorów własnych wydawnictwa Ruthenus. Kolejnych 1000 zdjęć czeka na publikację.

"Kolejne tomy możemy tworzyć razem. Jeżeli posiadają Państwo fotografie starego Krosna zapraszamy do współpracy" - czytamy dalej we wstępie.

Album dostępny jest już w krośnieńskich księgarniach.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)