Pomoc uchodźcom. Co jest najbardziej teraz potrzebne?

Krośnianie otworzyli swoje serca dla uchodźców. Miasto, instytucje, organizacje i zwykli mieszkańcy aktywnie włączają się w zbiórki i pomoc dla obywateli Ukrainy – nie tylko dla tych, którzy przybyli do Krosna, ale również dla tych, którzy czekają na granicy. Sprawdź, gdzie oraz jak można pomóc i co jest potrzebne [STAN NA PONIEDZIAŁEK 28.02]
Spośród 60 osób, które zostały zakwaterowane w Bursie przy ul. Czajkowskiego połowa to dzieci. Najmłodsze z nich ma 5 miesięcy
Fundacja Slow Beskid

Urząd Miasta

Obecnie Miasto prowadzi zbiórkę w dawnej siedzibie ZSKU przy ul. Czajkowskiego. W Bursie przebywa 60 osób, połowa to dzieci. Najmłodsze z nich ma 5 miesięcy. Są zakwaterowani w pokojach 2-3 osobowych i mają zapewnione wyżywienie. 

Przede wszystkim są potrzebne:

  • środki ochrony osobistej, kosmetyki i akcesoria, żele pod prysznic, mydło w płynie, szampony itp.
  • chemia sanitarna np. żele do WC, środki do czyszczenia kabin prysznicowych, płyn do prania i płukania tkanin, płyn do mycia powierzchni, papier toaletowy, ręczniki papierowe itp.,
  • żywność z długim terminem przydatności np. makarony, kasze, płatki,  konserwy, woda mineralna, kawa, herbata, słodycze itp.,
  • NOWA bielizna damska i dziecięca w różnych rozmiarach.

Natomiast nie są potrzebne ubrania i zabawki.

- Mieszkańcy Krosna otworzyli swoje serca. Organizują wszelaką pomoc. Zgłaszają się lekarze, tłumacze, firmy i instytucje. Nie wiemy, ile to wszystko potrwa, jak długo ta pomoc będzie potrzebna - mówi Joanna Sowa, rzecznik UM Krosno.

Rzeczy dla uchodźców można przynosić od poniedziałku do piątku, w godz. 13:00 – 20:00.

Krośnianie otworzyli swoje serca. Pomagają jak tylko mogą
krosno miasto szkła

To niejedyne działania, jakie prowadzi i planuje Urząd Miasta. Oprócz tego magistrat będzie koordynować działania osób, które zgłaszają się i chcą przyjąć uchodźców pod swój dach. Będzie też zapewniać tym mieszkańcom rzeczy, których będą potrzebować. Już niedługo będą także podane telefony informacyjne.  Zostanie również zorganizowany konwój z rzeczami dla mieszkańców partnerskiego miasta Krosna na Ukrainie - Użgorodu. 

PCK

Wciąż trwa zbiórka w krośnieńskim oddziale PCK przy ul. Rynek 2. Obecnie najbardziej są potrzebne:

  • środki czystości higienicznej (bielizna, skarpety, pampersy, chusteczki i papier toaletowy),
  • żywność dla dzieci od 0-12 miesiąca życia.

Dary można składać od poniedziałku do piątku, w godz. od 7:00 do 15:00. - Jeżeli ktoś zgłasza nam, że będzie po 15:00, bo pracuje lub ma czegoś większą ilość, to zostajemy dłużej i to przyjmujemy. W weekendy też na pewno ktoś będzie pełnił dyżur – mówi Justyna Puchyrska-Urbanek, kierownik oddziału.

Podróż grupy z Enerhodaru trwała wiele trudnych godzin 
bogdan józefowicz

Zebrane rzeczy zostaną przekazane do czterech punktów recepcyjnych na granicy polsko-ukraińskiej.

- Cieszymy się, że jest duży odzew społeczeństwa. Współpracujemy z innymi organizacjami i wymieniamy się informacjami, co w danej chwili jest potrzebne. Przekazujemy też dary osobom, które przyjęły uchodźców z Ukrainy pod swój dach – dodaje kierownik.

Legion Gerada - Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza

Legion Gerada kontynuuje zbiórkę niezbędnych rzeczy dla uchodźców. Na tę chwilę najbardziej potrzebne są koce, kołdry, śpiwory i ciepłe ubrania – nowe lub używane, ale wyprane.

- Prawdopodobnie jeszcze dziś wieczorem wyjedziemy na granicę. Możemy wjechać na Ukrainę i bezpośrednio rozdawać rzeczy ludziom czekającym w kolejce – mówi Artur Jabłoński.

Zbierają również rzeczy, z których przygotują „plecaki uchodźców”. Są to:

  • artykuły dla dzieci (pieluchy, chusteczki nawilżane, zabawki, itd),
  • środki higieny osobistej (żele, szampony, pasty do zębów, mydła),
  • żywność długoterminowa,
  • woda w butelkach 0.5l,
  • środki opatrunkowe: bandaże, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe i wszystko, co może uratować życie.
Zbiórka potrzebnych rzecz trwa. Ważne jest, aby dostarczane ubrania były w dobrym stanie. Oprócz tego zbierane są m.in. środki chemiczne, kosmetyki i żywność
kacper krzanowski

Artykuły materialne są przyjmowane przy ul. Rynek 8 w Korczynie. W poniedziałek (28.02) punkt będzie czynny od 8:00 do 20:00. Oprócz tego prowadzona jest też zbiórka na zrzutka.pl. Wpłat można też dokonywać bezpośrednio na konto bankowe:

Fundacja Wsparcie 112
Ul. Rynek 8
38-420 Korczyna
Mbank: 56 1140 2004 0000 3102 7756 6164

z dopiskiem: SolidarnizUkraina

Dzięki zebranym funduszom Legion Gerarda zakupi podstawowe, ale obecnie deficytowe produkty typu: bandaże, plastry, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe i wszystko, co może uratować życie.

Szpital w Krośnie

Szpital w Krośnie przy ul. Korczyńskiej organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy medycznych dla walczących żołnierzy z Ukrainy. Potrzebne są m.in.:

  • materiały opatrunkowe (bandaże, plastry, plastry na rolce, octanisept, kompresy małe i duże jałowe, opaski uciskowe, gazy jałowe, gaziki ze środkiem antyseptycznym w jednorazowych opakowaniach, opatrunki hydrożelowe, woda utleniona, koce termiczne, rękawice sterylne, nożyczki),
  • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (paracetamol i ibuprofen w każdej postaci: tabletki, maści, syropy) oraz probiotyki w oryginalnych i nienaruszonych opakowaniach z długą datą ważności,
  • środki higieniczne, chusteczki nawilżane, kremy,
  • latarki, baterie do latarek.
Warunki na granicy polsko-ukraińskiej są bardzo trudne. Dramatyczną sytuację powodują  też padający śnieg i niskie temperatury, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć czekającym tam uchodźcom koce, śpiwory i kołdry
legion gerarda

Rzeczy są zbierane w sali konferencyjnej szpitala od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 14:00.

Zbiórka leków

Do wtorku (1.03) trwa zbiórka leków bez recepty dla uchodźców przebywających w punkcie pomocy na Hali Sportowej w Medyce – ok. 160 osób, matki z dziećmi. Są potrzebne:

  • leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, na przeziębienie itp.,
  • musy w tubkach dla dzieci.

W tej sprawie należy kontaktować się z Bogdanem Jezierskim pod nr tel. 796 061 027.

Dary można przekazywać w poniedziałek (28.02) do godz. 18:00 oraz we wtorek (1.03) do godz. 12:00 w biurze posłanki Joanny Frydrych przy ul. Piłsudskiego 8 w Krośnie.

Fundacja Lanka

Fundacja Lanka zorganizowała zbiórkę pieniędzy na regularne ciepłe posiłki dla uchodźców, którzy przebywają w Krośnie. Wpłat można dokonywać na zrzutka.pl.

Uciekają głównie matki ze swoimi nastoletnimi i małymi dziećmi 
Fundacja Slow Beskid

Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Zbiórkę książek dla dzieci z Ukrainy, które przebywają w Krośnie, prowadzi Krośnieńska Biblioteka Publiczna.  Zbierane są niezniszczone książki obrazkowe, adresowane dla najmłodszych i wydane po 2010 roku, jeśli to możliwe w języku ukraińskim.

Książki można przynosić do Oddziału dla Dzieci KBP przy ul. Wojska Polskiego 41, od poniedziałku do piątku, w godz. od 9:00 do 19:00.

WYMIANA INFORMACJ 
  • Przypominamy: aby łatwiej wymieniać się informacjami o potrzebach lub możliwościach wsparcia, uruchomiliśmy grupę Facebookową "Krosno Ukrainie - pomoc", która służy tylko w tym celu. Nie jesteśmy w stanie o wszystkich możliwych formy pomocy poinformać bezpośrednio na naszych łamach.
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)