Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale uruchomił e-bazarek końcem kwietnia tego roku. Była to odpowiedź na zaistniałą sytuację związaną z epidemią. Celem platformy jest skrócenie "drogi" od producenta do konsumenta. Na początku czerwca korzystało z niej blisko 500 tys. osób. Ta liczba stale rośnie.
Korzystanie z portalu jest bezpłatne, ale producent musi się zarejestrować, aby zamieścić ogłoszenie. W ten sposób zyskuje darmową reklamę oraz większy i szybszy dostęp do potencjalnych klientów. Natomiast konsumenci mogą znaleźć ciekawe produkty i wyroby w cenach od producenta, bez marży. Zakupy można zrobić kontaktując się ze sprzedawcą.
Na Podkarpackim e-bazarku znajdziemy różne usługi i oferty (np. turystyczne i edukacyjne), zwierzęta hodowlane, maszyny i urządzenia oraz takie produkty jak:
Aby dodać swoje ogłoszenie, wystarczy:
Jeśli administrator pozytywnie zaakceptuje nasze ogłoszenie, ukaże się ono na stronie. W razie problemów można skorzystać z pomocy kontaktując się z infolinią PODR pod numerem telefonu 690 119 848 lub przez komunikator zamieszczony na stronie e-bazarku.
Z powiatu krośnieńskiego z platformy korzysta około 25 producentów. Pod hasłem "Krosno" znajdziemy sześć produktów, w tym m.in. naturalne soki czy ręcznie robione kwietniki. Pod hasłem "powiat krośnieński" wybór jest zdecydowanie większy. To ponad 250 różnych ofert, w tym m.in. syropy, czekolady, sery, mleko, jajka, mąka, wędliny, zboże, króliki, wyroby rękodzielnicze.
Z e-bazarku korzysta krośnianin Maciej Rogus, który produkuje ekologiczne soki i syropy. Oferuje m.in. syropy z mniszka lekarskiego, młodych pędów sosny, czy pigwy. - Na razie wystawiłem na e-bazarku kilka swoich produktów, chociaż mam ich o wiele więcej - mówi. - Jestem zadowolony z platformy. E-bazarek zrzesza ludzi. Pozwala na internetowe szukanie klientów i odwrotnie. Uważam, że to bardzo dobry pomysł.
- Ogłoszenie zamieściłam, nie wiążąc z tym większych nadziei – mówi Edyta Bochenek, rękodzielnik z Krosna, która wykonuje m.in. kwietniki z naturalnego sznurka bawełnianego. - Po prostu spodobała mi się ta strona i chciałam wypróbować, jak ona działa. Na pewno będę obserwować ten portal. Może sama też coś kupię za jego pośrednictwem, bo ma ciekawą ofertę z rękodziełem z naszej okolicy.
Wawrzyniec Maziejuk z Figa Maziejuk, rodzinnego gospodarstwa ekologicznego z okolic Krosna, produkuje m.in. różnego rodzaju sery. Uważa uruchomienie e-bazarku za bardzo dobry pomysł, który pozwala na promowanie podkarpackich produktów.
- Zdecydowaliśmy się na zamieszczenie ogłoszeń z dwóch powodów – mówi. - Po pierwsze dlatego, że w związku z aktualną sytuacją chcieliśmy się zareklamować zarówno lokalnie jak i poza granicami województwa. Po drugie ściśle współpracujemy z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i skorzystanie z portalu wydawało nam się oczywiste, zwłaszcza że nie wymagało dużego wysiłku.
Pan Wawrzyniec przyznaje, że na początku efekt był niesamowity. - Ludzie dzwonili, bo widzieli nasze produkty na e-bazarku. Co ciekawe były to osoby spoza województwa. Dostawaliśmy telefony z północy i centrum Polski. Nie dużych miast, raczej mniejszych miejscowości. Później ludzie zaczęli korzystać z naszego sklepu internetowego, który uruchomiliśmy parę tygodni temu.
Na platformie znajdziemy też produkty Mirosława Pelczara z Pijalni Czekolady Chocolatier w Korczynie, wędliny Z.M. "Jasiołka" z Dukli, możliwość umówienia się na zwiedzanie Winnicy Wiarus połączone z degustacją wyrobów, ciasta Koła Gospodyń Wiejskich z Głowienki, czy kwiaty z Gospodarstwa Ogrodniczego "Kwiaty Pelczar".