Pierwszy oficjalny kandydat na prezydenta Krosna

Znamy już nazwisko pierwszego oficjalnego kandydata na urząd prezydenta Krosna. Jest to Józef Habrat związany z Partią Ludowo-Demokratyczną (PLD) Romana Jagielińskiego. Popiera go m.in. poseł Józef Głowa, który wybrany został z listy Samoobrony, a obecnie jest członkiem Klubu Poselskiego PLD. Komitet wyborczy Józefa Habrata nazywa się "Ani w lewo, ani w prawo. Z nami prosto".
Artykuł z archiwum 2002-2017

Plany dotyczące kandydowania, Józef Habrat ogłosił na konferencji prasowej zorganizowanej w biurze poselskim posła Głowy. Dziennikarzom przedstawił swój program, który dotyczy głównie kwestii gospodarczych. Później, Dariusz Przewłocki - przewodniczący Stowarzyszenia "Aktywna młodzież", zaprezentował jego życiorys. Na zakończenie konferencji, kandydat odpowiadał na pytania dziennikarzy. Publikujemy szczegółowe informacje przedstawione podczas piątkowego spotkania z mediami.

Program

Józef Habrat uważa, że powiat krośnieński ma wszelkie atrybuty, aby stać się regionem mocno rozwijającym się gospodarczo. Według niego, przemawiają za tym następujące aspekty: różnorodność branżowa gospodarki, atrakcyjny dla inwestorów rynek pracy, bliskość drogi tranzytowej, bliskość zagranicznych rynków zbytu, nieskażone środowisko naturalne, tania siła robocza. Według kandydata, należy podjąć następujące działania:

1. Nieruchomości i grunty:
- korzystać z prawa pierwokupu atrakcyjnych działek przeznaczonych na działalność gospodarczą,
- za zaległości podatkowe wobec budżetu gminy przejmować nieruchomości przedsiębiorstw i przekazywać je rozwijającym się podmiotom tworzącym nowe miejsca pracy.

2. Uzbrojenie terenów budowlanych:
- podstawowe media, takie jak telefon, sieć gazowa, elektryczna wodociągi i kanalizacja, a także drogi dojazdowe są niezbędnym warunkiem przypisanym do nieruchomości przeznaczonych na inwestycje gospodarcze,
- w związku z powyższym plany zagospodarowania przestrzennego oprócz funkcji typowo komunalnych powinny mieć zapisy dotyczące uzbrojenia terenów przemysłowych, jednak ze względu na bardzo wysoki koszt tych inwestycji władze samorządowe powinny wykonywać je przy udziale zewnętrznych środków finansowych, np. Sapard, Phare.

3. Udział w przygotowaniu inwestycji:
- prawie wszyscy inwestorzy skarżą się na panoszącą się w urzędach biurokrację, dlatego zadaniem władz gminy jest usprawnienie obsługi petentów według zasady "primum non nocere", a sprawy przedsiębiorców należy załatwiać w jak najkrótszym terminie.

4. Ulgi w podatkach i opłatach:
- możliwości udzielenia ulg inwestorom i przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy praktycznie ograniczają się do podatku od nieruchomości i środków transportowych o tonażu powyżej 2,5 tony,
- zasadnym jest również obniżenie opłat lokalnych np. za uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

5. Promocja:
- władza lokalna bliżej przedsiębiorstw - atrybut możliwy do osiągnięcia poprzez organizację spotkań gospodarczych, sympozjów, konferencji,
- udział w targach krajowych czy giełdach daje możliwość pokazywania swoich osiągnięć na zewnątrz,
- bardzo ważną rolę w procesie promocji odgrywa obecność samorządu lokalnego w mediach i internecie,
- takie działania promocyjne są kosztowne, jednak w bliższej czy dalszej perspektywie na pewno zaowocują nowymi inwestorami.

6. Wykorzystanie koniunktury:
Bardzo często o atrakcyjności inwestycyjnej w danej społeczności lokalnej decyduje aspekt polityczny. Dostęp do najwyższych czynników decyzyjnych w państwie oraz skuteczny lobbing gospodarczy niejednokrotnie decyduje o lokowaniu inwestycji w danym regionie. Tak więc, aktywność polityczna przedstawicieli społeczności lokalnej w organach samorządowych, administracji państwowej i parlamencie ma bezpośredni wpływ na poziom inwestycji.

Życiorys

Józef Habrat - 49 lat, żonaty, 3 córki.

Posiada wyższe wykształcenie. Tytuł magistra ekonomi uzyskał na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu "Rachunkowości i finanse" na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz studia podyplomowe z zakresu "Ekonomia i organizacja spółdzielczości" oraz "Pedagogika" na Politechnice Rzeszowskiej. Ukończył szereg kursów specjalistycznych, w tym zarządzanie finansami firm "Handlować skutecznie" zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki.

Swoja karierę zawodową rozpoczął w roku 1973 w WSK Gorzyce w Wojewódzkim Związku Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Krośnie na stanowisku inspektora do spraw samorządowych. Następnie w Zarządzie Wojewódzkim ZSMP pełnił funkcje sekretarza komisji młodzieży wiejskiej. Następnie w komitecie wojewódzkim PZPR pełnił funkcje sekretarza komitetu gminnego. Pracował w wojewódzkim Przedsiębiorstwie Państwowego Przemysłu Terenowego jako kierownik zakładów. Został wybrany prezesem Zarządu GS-u "Samopomoc Chłopska". W przedsiębiorstwie innowacyjno-produkcyjnym pełnił funkcje zastępcy do spraw ekonomicznych. Aktualnie od 7 lat wykłada przedmioty ekonomiczne w Zespole Szkół Zawodowych nr 1. Ponadto prowadzi licencjonowane biuro rachunkowe.

Działacz społeczno polityczny w samorządzie terytorialnym i gospodarczym. Przewodniczący Rady Rodziców przy szkole podstawowej nr 5 w Krośnie. Od momentu powstania Partii Ludowo Demokratycznej pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego tej partii województwie podkarpackim.

Rozmowa z kandydatem

Jaką kampanię będzie Pan prowadził?
- Nie będzie kampanii negatywnej, agresywnej. Jako komitet wyborczy będziemy promować ludzi, pokazywać ich kompetencje. Kampanię będziemy opierać na kwestiach merytorycznych, nie będziemy prowadzić napastliwych działań w stosunku do innych kandydatów.

Na jaki Pan liczy wynik?
- Gdybym nie liczył na dobry wynik, nie kandydowałbym.

Jakie inwestycje w Krośnie uważa Pan za najważniejsze?
- Najważniejsza inwestycja - moim zdaniem - to przetwórnia odpadów na "słynnym" wysypisku w Krośnie. To może w przyszłości przynieść miastu duże dochody. Będę tę sprawę mocno akcentował. Ponadto, dokończenie hali sportowej i budowa obwodnicy dla Krosna. Uważam, że ważny jest też dalszy rozwój PWSZ i tworzenie nowych kierunków. Chcę też dążyć do tworzenia klubów sportowych i wspierać inne inicjatywy dla młodzieży.

Jak Pan chce przekonać młodych ludzi do siebie?
- Jestem nauczycielem, pracuje w tym zawodzie od 7 lat. Dużo współpracuje z młodzieżą. Uczę ich przedsiębiorczości. M.in. wraz ze Stowarzyszeniem "Aktywna młodzież" zrealizowaliśmy kampanię na temat przedsiębiorczości. W szkole staram się przekazywać młodzieży wiedzę przystosowaną do realnych potrzeb rynku. Liczę na popracie ze strony młodzieży.

Kto popiera kandydata

Roman Jagieliński - Przewodniczący Partii Ludowo-Demokratycznej, Poseł na Sejm
- Kandydaturę Józefa Habrata oceniam bardzo pozytywnie. Jest komunikatywny, rzetelny. Spóźniłem się do Państwa [do dziennikarzy na konferencję prasową - przyp. red.], ze względu na korki w Krośnie. Mam nadzieję, że jak Józef Habrat wygra wybory, przejadę przez Krosno szybko i bez problemów.

Józef Głowa - Poseł na Sejm
- Kandydat jest bardzo dobry. Współpracuje z nim od kilku miesięcy i nigdy mnie nie zawiódł.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)