Jedyny w Krośnie. Mateusz Nowak w Mensie

Mateusz Nowak został członkiem elitarnego stowarzyszenia Mensa, skupiającego najinteligentniejszych ludzi na świecie. Może się tym pochwalić zaledwie 2% populacji na świecie. Jak potwierdza koordynator ds. członkostwa w Mensie, na ten moment Mateusz jest jedynym mensaninem w Krośnie.
Mateusz od tego roku jest członkiem Mensy
Damian Krzanowski

Mateusz Nowak zaczął czytać w wieku 4 lat. W podstawówce, od piłki wolał książkę. Od 13 lat pracuje w krośnieńskim oddziale Eurobanku, gdzie jest dyrektorem. Studiuje zarządzanie międzynarodowe na WSIiZ w Rzeszowie. Jak twierdzi jego babcia, robi najlepszy sernik na świecie. Hobbystycznie zajmuje się fotografią, odnosząc międzynarodowe sukcesy. Jakby tego było mało, niedawno został członkiem Mensy.

- O Mensie usłyszałem wiele lat temu, ale dopiero na początku tego roku zdecydowałem się przystąpić do testu IQ Mensy w Rzeszowie. Na wyniki czekałem ok. 2 tyg. i nie ukrywam, że jestem nimi miło zaskoczony – tłumaczył krośnianin w wywiadze dla Radia Rzeszów (10.04)

Co to jest Mensa i po co do niej należeć?

Mensa na świecie działa od ponad 70 lat, w Polsce od 1986 r. To stowarzyszenie non-profit, zrzeszające ludzi o ilorazie inteligencji powyżej 130 w skali Wechslera (2% populacji). Do Stowarzyszenia Mensa Polska, na ten moment, należy ponad 1300 osób. Mensanie często spotykają się w swoim gronie, żeby podsykutować, pograć w planszówki albo wybrać się razem na wycieczkę. Raz na rok ogranizowany jest wielki, ogólnopolski zjazd Mensy.

Mensanie mają także swój odpowiednik couchsurfingu - SIGHT (Service of Information, Guidance and Hospitality to Travelers), w ramach którego mogą podróżować po całym świecie i odwiedzać się nawzajem. Poza tym, członkowstwo w Mensie nie niesie żadnych wymiernych korzyści. - Wstąpienie do stowarzyszenia jest dobrowolne i nie dla wszystkich równie atrakcyjne. Nie każdy też ma na to czas - zdradza Mateusz.

Mateusz od 10 lat zarządza krośnieńskim oddziałem Eurobanku
dorota boczar

Jak się dostać do Mensy?

IQ jest jedynym kryterium przynależności do grupy. Określa się go na podstawie testu, składającego się ze 100 obrazkowych pytań. - To duże wyzwanie intelektualne. Test trzeba rozwiązać w określonym czasie – opowiadał Mateusz Nowak podczas audycji w Radiu Rzeszów. Mateusz nie zdradza swojego IQ. – Mensanie, których znam nie lubią się tym chwalić– tłumaczy. Każdy członek klubu powyżej 16 roku życia, zobowiązany jest także do opłacania składek członkowskich (raz na rok, składka za 2018 r. wynosi 150 zł).

Mensa regularnie organizuje sesje testowe w największych miastach w Polsce. Krośnianie najbliżej mają do Rzeszowa, gdzie testy odbywają się raz w roku. Wystarczy się zapisać i wpłacić wpisowe w wysokości 50 zł. Harmonogram sesji można znaleźć na stronie stowarzyszenia: www.mensa.org.pl. - Chciałbym zachęcić mieszkańców Krosna do spróbowania swoich sił w testach na IQ. Byłoby mi szczególnie miło mieć w Mensie "swojego" człowieka - mówi Mateusz.

Inteligentny czasem ma pod górkę 

Jak podkreśla Mateusz - wysokie IQ wcale nie ułatwia życia, a czasem nawet je komplikuje. - Ludzie inteligentni często dużo rozmyślają. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji biorą pod uwagę milion czynników. Trochę im czasem brakuje spontaniczności. Robią dużo rzeczy naraz. Oczywiście nie można generalizować - podsumowuje. Sporo Mensan wspólne spotkania traktuje jako odskocznię od codziennego życia. To właśnie ten aspekt - społeczny, jest najbardziej ceniony przez członków klubu.

Mateusz to człowiek wielu pasji

Mówi się, że "człowiek inteligentny nigdy się nie nudzi". W przypadku Mateusza to się sprawdza. Sam o sobie mówi, że jest „człowiekiem renesansu” i ma raczej umysł humanistyczny niż ścisły. Interesuje się literaturą, filmem, ekonomią, komiksami, a od ponad 20 lat pasjonuje się fotografią. Jego zdjęcia regularnie zdobywają nagrody i wyróżniane są w konkursach fotograficznych.

Na koncie ma m.in. brązowy medal na japońskim "Tokyo International Foto Awards 2017", 2. nagrodę główną i nagrodę publiczności podczas 9. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii w Krośnie (2018), honorowe wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz honorowe wyróżnienie słowackiego fotoklubu BARDAF podczas 6. Międzynarodowego Salonu Fotografii w Bardejowie na Słowacji (2017).

To zdjęcie zajęło 3. miejsce na konkursie fotograficznym w Tokio (2017), 2. nagrodę główną i nagrodę publiczności podczas 9. Ogólnopolskiego Biennale Fotografii w Krośnie (2018)
mateusz nowak

- Sukcesy naszych studentów bardzo cieszą, tym bardziej, że osiągają je w różnych dziedzinach tj. nauce, sztuce, kulturze czy sporcie. Wpisanie Pana Mateusza Nowaka na listę najinteligentniejszych Polaków jest wielkim jego osiągnięciem i niejako dopełnieniem aktywności na uczelni, a także w dziedzinie fotografii – podsumowuje Dominik Łazarz, rzecznik prasowy WSIiZ.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person kurnachata
29.04.2018 21:12

Miło o tym poczytać. Dziś zwykle rubryki zajmują postacie negatywne co coś tam rozwaliły, wykonały jakiś rozbój, przekręt, często finansowy.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward