Opiewająca na ponad 121 mln zł oferta kupna huty, złożona przez spółkę Krosno Glass, została przyjęta przez sąd podczas lipcowego przetargu na sprzedaż pozostającego od 2009 roku w upadłości zakładu. Zwycięzca przetargu miał miesiąc na dopełnienie formalności – wpłacenie pieniędzy i podpisanie aktu notarialnego.
Sprzedaż huty została sfinalizowana w czwartek i piątek (25-26.08). - W czwartek spółka Krosno Glass wpłaciła pieniądze – ponad 185 mln zł, ponieważ do 121 mln zaproponowanych w ofercie trzeba było doliczyć wartość zapasów i nakładów inwestycyjnych – informuje Marek Leszczak, który przez 7 lat pełnił funkcję syndyka KHS. - W piątek natomiast podpisaliśmy akt notarialny, a tym samym zakończyliśmy sprzedaż zakładu. Cieszę się, że przetarg został rozstrzygnięty z sukcesem. Przez okres upadłości likwidacyjnej udało się utrzymać produkcję w spółce i jestem przekonany, że fundusz Coast2Coast dzięki swojemu doświadczeniu i wsparciu kapitałowemu będzie z powodzeniem kontynuował rozwój spółki na rynkach międzynarodowych. Poza tym, cena sprzedaży pozwoli na zaspokojenie wierzycieli w wysokim stopniu – dodał.
- Jesteśmy dumni, że stajemy się właścicielem spółki z wieloletnią tradycją w produkcji szkła gospodarczego o najwyższej jakości, szczególnie w produkcji ręcznej. Przejmujemy spółkę sprawną operacyjnie, z silną pozycją w Polsce i na rynkach eksportowych oraz rozpoznawalną marką. Jednocześnie mamy dalekosiężne plany rozwoju KROSNA przez najbliższe kilkanaście lat, zamierzające do zwiększenia obrotów spółki oraz do poprawy jej rentowności i unowocześnienia bazy produkcyjnej poprzez długoterminowe plany inwestycyjne. Wierzymy, że stając się częścią globalnej platformy Marlin Homeware, KROSNO powiększy zakres swojej działalności eksportowej m.in. poprzez sprzedaż produktów spółki naszymi kanałami dystrybucji - zapowiada Adam Pietruszkiewicz, prezes należącej do funduszu inwestycyjnego Coast2Coast spółki Krosno Glass i dyrektor biura funduszu Coast2Coast w Polsce.
Dariusz Gawroński, Dyrektor Generalny KHS, jest natomiast przekonany, że przejęcie huty przez fundusz stanowi szansę dla zakładu, który przez siedem lat działał w warunkach upadłości. - KROSNO to spółka z dużym potencjałem w Polsce, jak i na rynkach eksportowych. Zakład wymaga unowocześnienia parku maszynowego oraz rozszerzenia rynków zbytu, a długoterminowe plany nowego inwestora wpisują się w te potrzeby – podkreśla.
Kupno krośnieńskiego zakładu to druga inwestycja funduszu Coast2Coast w Polsce. Kilka miesięcy temu fundusz przejął firmę Sonko sp. z o.o. - lidera producentów wafli ryżowych. - Fundusz skupia się obecnie na inwestycjach w trzech obszarach: dóbr konsumpcyjnych, farmaceutyków oraz produktów wyposażenia domu. Inwestycja w KROSNO wpisuje się w długoterminową strategię funduszu, który w ramach swojej działalności zamierza rozwijać globalną platformę produktów dla domu pod parasolem Marlin Homeware. Od dziś do tej grupy, poza niedawno nabytą spółką Albi w Australii, dołącza także KROSNO – cieszy się Adam Pietruszkiewicz.