Park Rozpaczy zamieni się w Ogród Jordanowski

W tym roku modernizacji doczeka się Ogród Jordanowski przy ul. Grodzkiej. W wyremontowanym pawilonie powstanie świetlica socjoterapeutyczna oraz letnia kawiarenka. Dzięki tym pomysłom park ma odzyskać utraconą przez lata funkcję wypoczynkową.
Ogród Jordanowski przy ul. Grodzkiej w tym roku ma zostać poddany gruntownej rewitalizacji

W założeniach Ogród Jordanowski to miejski teren zielony przeznaczony dla dzieci i młodzieży, jednak ten przy ul. Grodzkiej zupełnie nie spełnia swojej funkcji. Biega w nim więcej psów niż dzieci, a nierzadka obecność osób spożywających alkohol zupełnie nie wprowadza w nastrój wypoczynkowy. Do tego dochodzą jeszcze zdemolowane ławki i urządzenia do zabawy oraz uszkodzone ogrodzenie. Aktualnie w pawilonie mieści się siedziba Automobilklubu Małopolskiego. Z pomieszczeń korzystają także członkowie Stowarzyszenia Diabetyków i Kręgu Seniora ZHP.

W tym roku miasto planuje rozpoczęcie rewitalizacji parku. Prace obejmą m.in. remont pawilonu, wykonanie prac ziemnych oraz montaż urządzeń do zabawy. Całe przedsięwzięcie potrwa do przyszłego roku, kiedy to wyremontowane zostaną alejki i wymieniona zostanie mała architektura. - Powstała koncepcja, aby ten park stał się zupełnie wypoczynkowym - w jednej części dla matki z dzieckiem, a w drugiej dla dzieci i młodzieży - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta.

Aktualnie dobiega końca opracowywanie dokumentacji technicznej pawilonu, która będzie podstawą ogłoszenia przetargu na wykonanie prac modernizacyjnych. Po ich zakończeniu dzieci i młodzież będzie miała do dyspozycji dużą salę - świetlicę socjoterapeutyczną. W budynku będą się mieścić również pomieszczenia dla terapeutów, instruktorów, pedagogów, administratora parku oraz toalety - również ogólnodostępne dla osób przebywających w parku.

W chwili obecnej w parku znajdują się niebezpieczne dla dzieci urządzania - np. stare karuzele i huśtawki

W drugiej części pawilonu powstaną pomieszczenia z przeznaczeniem na usługi gastronomiczne. - Po prawej stronie dobudowany zostanie drewniany, zadaszony taras. Chcemy, żeby tam zafunkcjonowała parkowa kawiarenka. Osoby przebywające w parku będą mogły sobie tam usiąść, zjeść lody czy wypić chłodny napój - wyjaśnia Bronisław Baran.

Oferta świetlicy socjoterapeutycznej jest dopiero w przygotowaniu, ale wiadomo, że będzie ona skierowana do dzieci i młodzieży krośnieńskich szkół, również tych z problemami rozwojowymi. Będą one mogły liczyć na pomoc i specjalistyczną opiekę terapeutów i instruktorów. W świetlicy będą mogły być organizowane także spotkania, szkolenia, warsztaty czy małe gry.

- Jeżeli ta świetlica miałaby zacząć funkcjonować, to wiadomo, że młodzi ludzie nie przyjdą tam tylko dlatego, że tam będzie pomieszczenie świetlicowe, a dlatego, że będzie dla nich konkretna oferta. Dlatego planujemy również wykonanie boiska ze sztuczną nawierzchnią. Zastanawiamy się też czy zmieszczą się tam dwa atrakcyjne urządzenia dla dzieci i młodzieży: skate park i ściana wspinaczkowa - tłumaczy zastępca prezydenta.

Te dwa obiekty są też ujęte w koncepcji tzw. strefy wolnego czasu, która ma powstać przy ul. Bursaki. Jednak realizacja tych pomysłów jest znacznie bardziej oddalona w czasie niż modernizacja parku, dlatego miasto chce zapewnić dzieciom i młodzieży możliwość korzystania z tych atrakcji już teraz. Oprócz tego, za pawilonem mają powstać hopki rowerowe.

Po remoncie pawilonu wykonane zostaną niezbędne prace ziemne, m.in. odwodnienie, kanalizacja itp.

Park ma być w przyszłości objęty monitoringiem

W tym roku unowocześnienia doczeka się również plac zabaw mieszczący się w zagłębieniu, w centralnej części Ogrodu Jordanowskiego. Tam zlokalizowane będą urządzenia do zabawy dla małych i średnich dzieci.

Na przyszły rok zaplanowano remont istniejących alejek, wymianę małej architektury, czyli ławeczek, oświetlenia i koszy oraz ogrodzenia. Od strony ulicy Parkowej powstanie parking na 10 samochodów. Cały teren ogrodu będzie monitorowany.

Modernizacja parku dopełni planowana od lat rewitalizacja bulwarów Lubatówki. Oznacza regulację koryta rzeki oraz odpowiednie uformowanie wałów przeciwpowodziowych. Powstaną alejki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ławeczki i oświetlenie. Zakres prac uzależniony będzie od środków finansowych.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)