Organizacje społeczne znalazły swój dom

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych powstało w Krośnie. W lokalu przy ul. Grodzkiej swoją siedzibę znalazło sześć stowarzyszeń, ale korzystać z niego mogą wszystkie istniejące w mieście. Centrum będzie oferowało pomoc m.in. w staraniu się o środki zewnętrzne na działanie organizacji.
Siedziba nowo otwartego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (CWOP) mieści się w Krośnie przy ul. Grodzkiej 10. Jego otwarcie odbyło się we wtorek (18.08).

- Zależy nam na tym, aby organizacje pozarządowe zajmowały ważne miejsce w naszym mieście, aby aktywnie uczestniczyły w jego życiu - mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent miasta, Piotr Przytocki. - Dlatego stwarzamy warunki, aby skupiły się na działalności, a nie na sprawach bytowych. 

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych to:
  • prowadzenie usług konsultingowych i porad prawnych
  • doradztwo z zakresu tworzenia nowych stowarzyszeń
  • pomoc w przygotowywaniu i rozliczaniu projektów konkursowych
  • wspieranie i promocja działań
  • organizowanie szkoleń oraz konferencji
  • promowanie współpracy z sektorem publicznym
  • wspieranie nowych inicjatyw obywatelskich
  • propagowanie idei wolontariatu

W Krośnie funkcjonuje bardzo wiele organizacji pozarządowych, bo blisko siedemdziesiąt. Sześć z nich w nowo powstałym centrum znalazło swoją siedzibę: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Krośnie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Krośnie, Polski Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Krośnie, Polski Związek Niewidomych Koło w Krośnie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Zarząd Główny w Krośnie, Harcerski Krąg Seniora ZHP w Krośnie.

Agnieszka Krupa - gospodarz domu organizacji społecznych

Sporo organizacji pozarządowych borykało się z trudnościami lokalowymi. Stąd potrzeba znalezienia dla nich miejsca, gdzie w komfortowych warunkach mogliby działać na rzecz swoich członków. - Zdarzało się, że dotychczasowe siedziby mieściły się np. na drugim piętrze bez toalety. Emeryci i renciści mieli problem z poruszaniem się. Tutaj jest prosty dostęp, w centrum miasta, warunki lokalowe przystosowane są dla osób mających problemy z poruszaniem się - mówi Agnieszka Krupa koordynator Centrum z ramienia miasta.

- W ciągu ostatniego roku przeprowadzaliśmy się trzy razy, a dla naszych członków bardzo ważna jest stabilizacja lokalowa. Osoby niewidome muszą dobrze poznać miejsce, przyzwyczaić się do niego - mówi Bogdan Sadowski prezes zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Krośnie. Organizacja ta jest prawdopodobnie najliczniejszą w Krośnie, zrzesza 430 członków.

W CWOP będzie miał też siedzibę Związek Niewidomych. Po lewej Bogdan Sadowski - prezes organizacji w Krośnie

Podobne trudności miało Stowarzyszenie Diabetyków. To ich czwarta przeprowadzka. - W nowym lokalu już wznowiliśmy działalność - informuje prezes Marian Depta. Organizacja zrzesza około 120 osób. - Nasze składki członkowskie są niewielkie, wynoszą tylko złotówkę miesięcznie. Musimy szukać sponsorów, żeby nam pomagali w działalności.

Marian Depta - prezes Stowarzyszenia Diabetyków

Właśnie po to powstało Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Oprócz lokalu będzie oferowało pomoc i doradztwo w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Centrum zapewnia organizacjom możliwość bezpłatnego korzystania z podstawowej obsługi biurowej, m.in. dostępu do telefonu, faxu, kserokopiarki, komputera i Internetu, ale też biblioteki. Zapewnia również pomoc w przygotowywaniu dokumentów. Stowarzyszenia mogą organizować spotkania, konferencje, szkolenia, imprezy okolicznościowe itp.

Z centrum będą korzystać organizacje, które mają w nim siedzibę, ale nie tylko. Taką możliwość będą mieć wszystkie instytucje tzw. trzeciego sektora istniejące w Krośnie.

Centrum to dla organizacji nie tylko pomoc w postaci dostępu do biura, ale też kontakt z innymi stowarzyszeniami i wspólna integracja

Prace adaptacyjne budynku przy ul. Grodzkiej trwały od marca. Do dyspozycji organizacji jest teraz około 120 metrów kwadratowych powierzchni, na której zlokalizowano: pomieszczenia biurowe, salę konferencyjno-szkoleniową, pomieszczenie socjalne oraz gospodarcze. Jest tam również piwnica, która może zostać przeznaczona na archiwum. - Nie jest wykluczone, że w przyszłości powiększymy siedzibę Centrum, jeśli będzie taka potrzeba - mówi Agnieszka Krupa.

Centrum organizacyjnie wchodzi w skład Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich Urzędu Miasta Krosna. Cały obiekt utrzymuje miasto.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)