"Podkarpackie i karpackie wina w krośnieńskim szkle, muzyka, sztuka, nieziemskie smaki i zapachy, umiejscowione w jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Już teraz należy zarezerwować trzy dni (26-28.08) by doświadczyć i posmakować wyjątkowości Podkarpackiego Trójmiasta" - wspólnie na koniec lata zachęcają Krosno, Jasło i Sanok.
Idea Podkarpackiego Trójmiasta zrodziła się już wiele lat temu. W swym założeniu miała wzmocnić rangę tej części Polski, dawać większe możliwości we wspólnym pozyskiwaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej, ale też promocji. Współpraca nabiera teraz kształtów.
- Postanowiliśmy złączyć siły przygotowując ofertę na zakończenie wakacji - mówi Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Krośnie.
Nie zawsze współpraca układała się tak dobrze. Ostatni weekend sierpnia to czas, gdy w Krośnie organizowano Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich, a w tym samym czasie w Jaśle - Międzynarodowe Dni Wina. Choć formuła i oferta nie były do siebie łudząco podobne, obydwie imprezy dotąd uważano za konkurencyjne. Dochodziło nawet do kuriozalnych sytuacji, kiedy to zaproszona (i opłacona) przez Krosno ekipa TVN Meteo z Tomaszem Zubilewiczem na czele, prezentując prognozę pogody z Krosna, zachęcała do odwiedzin Jasła. Została wprowadzona w błąd przez obecnych podczas wejść na żywo przedstawicieli Jasielskiego Domu Kultury.
Niesmak po tamtej niefortunnej sytuacji odszedł już w niepamięć. Teraz wszystkie trzy miasta chcą promować się wspólnie, oficjalnie. Traktują odbywające się w ostatni weekend wakacji poszczególne imprezy jako całość oferty dla turysty, który będzie miał okazję podczas trzech dni odwiedzić leżące blisko siebie miasta.
- Pierwszy zwiastun tej współpracy będzie można zobaczyć w najbliższym niedzielnym (31.07) programie TVN "Dzień Dobry Wakacje" - zapowiada Joanna Sowa. - Zobaczymy wtedy wizytówkę miast - 3-minutowy film prezentujący Krosno i Jasło, zapraszający do spędzenia tu ostatnich dni wakacji, wzięcia udziału w interesujących wydarzeniach kulturalnych i artystycznych.
W kręconym zaledwie kilka dni temu filmie znajdzie się namiastka tego, co wydarzy się podczas Karpackich Klimatów. - Chcemy pokazać to co mamy najfajniejszego, najbardziej atrakcyjnego w Krośnie związanego z tą imprezą. Na pewno nie może zabraknąć wizyty w Krośnieńskich Hutach Szkła, ale nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów. Niech to będzie niespodzianką - mówi rzecznik.
"Dzień Dobry Wakacje" trwa kilka godzin, od 8:30 do 11.00. Materiał o Krośnie najprawdopodobniej pojawi się około godz. 10:00, jednak producenci zastrzegają, że jest to program na żywo, podczas którego ramówka może ulec zmianie.
To nie jedyna telewizyjna zachęta, by na Podkarpaciu, w Krośnie, spędzić ostatnie dni wakacji. - Tydzień przed planowanymi imprezami przewidujemy jeszcze wejścia pogodowe do tego samego programu - zapowiada Joanna Sowa. Co do miejsca wejść na żywo trwają jeszcze ustalenia. - Robimy to wspólnie z Jasłem, a naturalnym skojarzeniem dla obu tych imprez jest winnica, więc najprawdopodobniej wejścia będą z winnicy. Rozmawiamy jeszcze na ten temat.
Nie są znane jeszcze koszty telewizyjnej promocji. - Rozkładają się na obydwa miasta, trwają jeszcze negocjacje - podkreśla Joanna Sowa.
Ostatni weekend sierpnia w Krośnie to barwne święto kultury pogranicza - impreza pod hasłem "Karpackie wina w krośnieńskim szkle" oraz Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki.
Od rana do wieczora na krośnieńskim Rynku snuć będą się karpackie melodie w wykonaniu wielu zespołów z Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Bogactwo kultury karpackiej prezentowane będzie także sztuką rękodzielniczą. Stargany wypełnione zostaną drewnianymi aniołami czy piernikowymi sercami. Karpackie Klimaty zapraszają na jedyną w swoim rodzaju plenerową wystawę szkła krośnieńskiego, gdzie nie tylko można obejrzeć i zakupić szklane cudeńka, ale także samemu wygrawerować szkło czy osobiście spróbować jego dmuchania. W bieżącym roku goście tej imprezy będą mieli okazję współuczestniczyć w akcie tworzenia nietypowych lalek i unikatowej biżuterii.
Podczas Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki, który będzie miał miejsce w Krośnie po raz pierwszy, będzie można degustować wina pochodzące ze słonecznych regionów Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier i wysłuchać opowieści o karpackim trunku. Każdy ze wspomnianych krajów stworzy na krośnieńskim Rynku swoje mini-miasteczko, w którym winiarze będą oferować rodzime wina, restauratorzy oferować regionalne dania i specjały kulinarne. Nie zabraknie przedstawicieli branży turystycznej danego kraju, ale też rzemieślników czy animatorów kulturalno-artystycznych.