Nowe udogodnienie dla turystów. Powstał parking dla kamperów

W Krośnie przy basenach zaczął działać profesjonalny Camper Park. Jest to miejsce, gdzie turyści, przyjeżdżając swoimi “domami na kółkach”, mogą się zatrzymać i skorzystać z przygotowanej infrastruktury. Jest to pierwsze tak wyposażone miejsce w Polsce.
Pierwsi turyści na krośnieńskim Camper Parku
Damian Krzanowski

Camper Park znajduje się na ulicy Bursaki przy basenach. Dojeżdża się do niego drogą biegnącą za budynkiem klubu Eurogym. Jest to ogrodzony plac postojowy z zielenią, na którym znajduje się 5 stanowisk dla samochodów, w tym jedno do ich serwisowania, gdzie zlewa się zużytą wodę sanitarną i tankuje świeżą, a także opróżnia się zawartości toalety.

Dodatkowo turyści mają możliwość korzystania z pomieszczenia socjalnego z widokiem na basen, miejsca do mycia naczyń oraz zaplecza sanitarnego z prysznicami.  

 - W Polsce mało jest miejsc, które są tak wyposażone. Zagranicą jest znacznie lepiej, gdzie prawie w każdym miejscu dla kamperów taka infrastruktura to standard  - twierdzi Bogusz Trepka z firmy Camper System, która wyposażyła parking w urządzenia serwisowe dla kamperów. - Jest to pierwsze takie miejsce w Polsce, gdzie jest wszystko. Od nowych sanitariatów po basen, korty tenisowe i całą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Dodatkowo w Krośnie i okolicach można spędzić kilka fajnych dni i się nie nudzić - dodaje.

 

Specjalna płyta postojowa i urządzenie do obsługi kampera
damian krzanowski

Kamper to samochód turystyczny, zapewniający miejsca do spania, sporządzania posiłków oraz posiadający część sanitarną z ubikacją, umywalką i prysznicem. Wyposażony jest także w lodówkę czy kuchenkę gazową. Do jego kierowania wystarczy prawo jazdy kategorii "B". 

Dla turystów z Wielkopolski, którzy jechali na Węgry, Krosno było pierwszym przystankiem. Trafili na nowy Camper Park. - Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że jest tutaj takie miejsce,  tyle co otwarte. Gospodarz przychodzi do nas, dopytuje czy coś nam potrzeba. Czujemy się tutaj bardzo dopieszczeni. Są tutaj doskonałe warunki, świetnie przygotowana infrastruktura. Jesteśmy pod wrażeniem. 

Pomieszczenie socjalne z widokiem na basen
damian krzanowski

Dwa małżeństwa Jerzy i Barbara oraz Jan i Ludmiła przy wspólnym śniadaniu i porannej kawie podzielili się także kilkoma spostrzeżeniami po krótkim pobycie w naszym mieście.

- Mamy ze sobą rowery i trochę jeździliśmy po mieście, jednak nie ma u Was infrastruktury rowerowej, nie ma ścieżek, jest jakiś fragment, który nagle się kończy, prowadzi donikąd. 

- Byliśmy w Centrum Dziedzictwa Szkła, to bardzo interesujący obiekt. Zachwycił nas piękny trójwymiarowy obraz na podłodze. Sporo dowiedzieliśmy się na temat szkła, jednak zabrakło nam możliwości “popracowania” samemu ze szkłem. Spodziewaliśmy się, że dotkniemy czegoś sami.

Nowy kompleks basenów także nie umknął uwadze turystów. 

- Są tłumy, widać, że ludzie potrzebowali takiego miejsca. Pewnie inwestycja nie jest samofinansująca się, ale to coś więcej niż biznes, to jest pewna kultura, przyzwyczajenie do wody, nauka. Zresztą Platon już mawiał, że "kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować". 

- Wczoraj wieczorem przyjechało pod bramę czarne bmw, z którego wysiadło kilka osób. Zobaczyli nas, wsiedli i z piskiem opon odjechali. Słyszeliśmy, że zdarzają się przypadki okradania kamperów i trochę to nas zaniepokoiło. Jednak później dowiedzieliśmy się, że kawałek dalej jest miejsce spotkań młodzieży i picia alkoholu - dodają na końcu.

Plac postojowy dla kamperów zlokalizowany jest w rekreacyjno-sportowej części miasta
kamper system

Od kilku lat w Polsce jest coraz większe zainteresowanie na wypożyczanie samochodów kempingowych. Nie jest to jednak do końca tania forma turystyki, ale daje wolność przemieszczania się i możliwość zatrzymania w dowolnym miejscu i czasie. Cena wypożyczenia, w zależności od terminu, to około 400-650 zł za dobę. Do tego trzeba doliczyć paliwo (12-15l/100 km), autostrady, postój na kempingu, gdzie średnio wychodzi około 100 zł za rodzinę na dobę. 

Przy stanowiskach jest dotęp do prądu, którym naładuje się akumulator zasilający np. lodówkę
damian krzanowski

- Chcemy, żeby turyści, którzy pasjonują się turystyką kamperową, mogli w Krośnie zatrzymać się, a nie tylko przejechać przez nasze miasto, jadąc w Bieszczady czy na południe Europy. To jest inwestycja, która ma poprawić atrakcyjność turystyczną miasta  - informuje Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta. 

Koszt inwestycji to 250 tys. zł. Postój jest płatny - szczegółowy cennik znajduje się tutaj.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person Lukii
16.08.2019 21:06

Masto powinno zainteresować się promocją na forach i stronach związanych z kamperowaniem jak również postawić kilka dużych reklam przy głównych trasach wlotowych do miasta. (dla turystów jadących w Bieszczady)

Przede wszystkim reklama czy jakaś informacja powinna być przy miedzynarodowej trasie nr 19 gdzie podczas wakacji podąrzają tłumy turystów w stronę Słowacji, Węgier, Chorwacji.

person
Lukii
na forum od listopada 2017
starstar
person Endrju89
16.08.2019 20:34

I bardzo dobrze że takie coś powstało. Teraz czas na znaki informujące że takie coś w oógle jest w Krośnie. Barwinek - przy wjeździe do Polski jeden znak, przed Iwoniczem bądź Rymanowem drugi, trzeci znak na DK 28 przed Jasłem od strony Nowego Sącza, kolejny na drodze krajowej 73 przed Jasłem, na DW 990 w Ustrobnej i najważniejsze na DK 9 w Lutczy przy zjeździe na DW 991, myślę że więcej nie trzeba, a sądzę że nie jeden kamper by się zatrzymał w Krośnie chociażby na kilka godzin jadąc w Bieszczady.

person
Endrju89
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9) forward