Niesłyszący pomagają Ziemi

"Niesłyszący pomagają Ziemi" - taki projekt realizuje Polski Związek Głuchych w Krośnie. Jego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej szczególnie wśród osób niesłyszących, ale także wszystkich mieszkańców naszego miasta. Ma w tym pomóc m. in. film zrealizowany przez słuchaczy Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie.
Niesłyszący

Celem projektu pod nazwą "Niesłyszący pomagają Ziemi" jest szerzenie wiedzy na temat konieczności ograniczenia produkowanych śmieci oraz praktyczna nauka selektywnej zbiórki odpadów wśród mieszkańców Krosna, ze szczególnym uwzględnieniem osób niesłyszących. Istotna jest również ich integracja na rzecz rozsądnego gospodarowania zasobami przyrody i podkreślenie wpływu stanu środowiska naturalnego na zdrowie człowieka.

W ramach projektu słuchacze Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie: Łukasz Kłopot, Paweł Kilar i Krzysztof Kukuła, nakręcili film w języku migowym, z udziałem osób niesłyszących. - Nie chodziło nam o takie problemy jak globalne ocieplenie, dziura ozonowa czy elektrownie atomowe. Filmik opowiada o prostych elementach naszego codziennego życia, na które często nie zwracamy uwagi - powiedział Łukasz Kłopot. Dodał również, że największą trudność sprawiło im znalezienie miejsca, które nie są zaśmiecone.

- Udział w filmie osób niesłyszących był dla nich czymś całkiem nowym, może troszeczkę stresującym. Nie wszystko do końca zrozumieli, ale podobało im się - powiedziała Małgorzata Nowakowska, instruktor ds. rehabilitacji osób niesłyszących.

Młodzi filmowcy ze Studium Animatorów: Łukasz Kłopot, Paweł Kilar i Krzysztof Kukuła

Film zaprezentowano we wtorek (24.04) w sali Ojca Pio w klasztorze OO. Kapucynów podczas egzaminu warsztatowego Joanny Napory, również słuchaczki PPSKAiB. - Wśród osób niesłyszących znalazłam się zupełnie przypadkowo. Miałam do wyboru praktykę tutaj lub w Domu Kultury. Pełna obaw, że nie znam języka i że sobie nie poradzą - przyszłam tutaj - opowiada Joanna Napora.

Produkcję filmu poprzedziły warsztaty edukacyjne, dzięki którym osoby niesłyszące poznały zasady m.in selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu. - Największą trudność sprawiło nam wyjaśnienie np. takich słów jak "recykling". W języku migowym nie ma wszystkich słów i trzeba je literować. Na szczęście wszystko się udało - wspomina słuchaczka PPSKAiB.

Projekt zakłada jeszcze wiele innych inicjatyw. Wkrótce na terenie miasta mają pojawić się plakaty promujące zdrowy, ekologiczny tryb życia. W planach są również konkursy plastyczne i wycieczki.

Zakończenie projektu w siedzibie Polskiego Związku Głuchych w Krośnie

Polski Związek Głuchych w Krośnie mieści się na ul. Portiusa 4. Dwa lata temu obchodził 50-lecie istnienia. Zrzesza około 400 członków z miasta i okolic. Zajmuje się społeczną rehabilitacja osób niesłyszących, która polega przede wszystkim na organizowaniu różnego rodzaju imprez. - W tym roku planujemy organizację XIX Integracyjnego Rajdu Turystów Niesłyszących oraz warsztatów modelarskich i zdrowego stylu życia - mówi Sylwia Kopacz instruktor ds. rehabilitacji osób niesłyszących. - Zajmujemy się także załatwianiem różnych spraw osób niesłyszących, z którymi maja problemy na co dzień. Tłumaczymy w urzędach, sądach, na policji, w prokuraturze i w szpitalach. Praktycznie wszędzie. Pomagamy również niesłyszącym w rozwiązywaniu problemów rodzinnych - dodaje Małgorzata Nowakowska.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)