"Niech was nazywają prymusami". Najlepsi uczniowie dostali stypendia

Blisko 90 uczniów krośnieńskich szkół i trzech studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych zostało docenionych przez prezydenta miasta. Otrzymali oni stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe oraz wybitny talent. Wyróżnienia wręczono na uroczystej gali w czwartek (16.11) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Stypendia otrzymało 48 uczniów szkół podstawowych i 39 ze szkół ponadpodstawowych. Wśród nich są (od lewej): Bartosz Słyś, Zofia Wanat, Zuzanna Niebieszczańska i Paweł Ginalski
Damian Krzanowski

Stypendia otrzymały osoby, które w minionym roku szkolnym i akademickim uzyskały wybitne osiągnięcia w konkursach, zawodach i olimpiadach, a także wysokie wyniki w nauce. Nagrody wręczono w czterech kategoriach: dwóch naukowych, sportowej i wybitnych talentów.

Łącznie finansową pomoc otrzymało 87 uczniów. W pierwszej kategorii naukowej nagrodzono 18 młodych osób, w drugiej – 10. Najwięcej przyznano stypendiów za osiągnięcia sportowe, bo aż 57 oraz 2 za wybitne talenty. Ich wysokość była uzależniona od uzyskanych wyników i wahała się między 400 a 2 tys. zł. Łącznie na ten cel magistrat przeznaczył blisko 60 tys. zł z budżetu miasta.

- To szczególny czas, kiedy możemy docenić wszystkich tych, którzy wnoszą niesamowity wkład pracy w to, aby osiągnąć takie wyniki. To jest zespolenie działań edukacyjnych w szkole i w domu, które powodują, że możemy mieć satysfakcję z wręczania stypendiów – mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna i dodał: - Nie wiem, jak was przezywają w szkole, ale mnie zawsze przezywali prymus. I tego wam życzę.

Stypendia uczniom wręczali Piotr Przytocki, prezydent Krosna i Bronisław Baran, jego zastępca
Damian Krzanowski

- Indywidualny uczeń to marka całej szkoły i uznanie w środowisku, dlatego dziękuję za pracę i za to, co udało się osiągnąć. W naszych krośnieńskich placówkach doceniamy talent i zaangażowanie – mówił Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Stypendium naukowe

W I kategorii naukowej stypendium otrzymał m.in. Bartosz Słyś, uczeń drugiej klasy Kopernika o kierunku humanistycznym, którego pasją jest historia i wiedza o społeczeństwie. Młody krośnianin jest laureatem trzech olimpiad: wiedzy o Unii Europejskiej, III Rzeczpospolitej oraz wiedzy historycznej, a także finalistą olimpiad: historycznej i wiedzy o III RP.  

Bartosz przyznaje, że pogodzenie nauki w szkole i zdobywanie wysokich osiągnięć na olimpiadach jest trudne. – O sukcesie decyduje ciężka praca, pozytywne nastawienie, uczenie się na porażkach i błędach. Ważna jest też wytrwałość w tym, co robimy. Nie można się poddawać, mimo że droga do sukcesu często jest kręta i wypełniona przeszkodami, na które nie zawsze mamy wpływ.

Bartosz Słyś (drugi z lewej) szczególnie interesuje się historią Polski i świata z XIX wieku
Damian Krzanowski

Bartosz w nowym roku szkolnym chce polepszyć swoje wyniki i wziąć udział w kilku nowych konkursach i olimpiadach.

Stypendium sportowe

W kategorii sportowej stypendium otrzymał m.in. Paweł Ginalski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 6. – Nagrodę otrzymałem m.in. za uzyskanie dwóch rekordów Polski w pływaniu oraz jednego mistrzostwa Polski w sztafecie.

Pływanie jest dla Pawła przede wszystkim pasją. - Naukę rozpocząłem od stylu klasycznego, czyli popularnej "żabki". Do dzisiaj jest on moim ulubionym stylem, bo dzięki niemu "poczułem" wodę. Trening na basenie mam sześć razy w tygodniu. Każdy z nich zajmuje ok. 2,5 godziny. Do tego dwa razy w tygodniu chodzę na ćwiczenia i siłownię.

Przygoda z pływaniem rozpoczęła się dla niego blisko 10 lat temu. – Dla syna na początku pływanie miało być zabawą, która miała spożytkować jego nadmierną energię. Dla mnie było to też odciągnięcie go od komputera. Na poważnie zaczęło się, gdy zapisaliśmy go do klubu pływackiego Swim2Win. W wieku 12 lat dostał powołanie do kadry wojewódzkiej dla 13-latków, a w wieku 14 lat do kadry narodowej. Teraz już jako 15-latek reprezentuje Polskę na międzynarodowych mistrzostwach – mówi Dorota Ginalska, dumna mama stypendysty.

Aby otrzymać stypendium, trzeba mieć wybitne osiągnięcia na swoim koncie i wysokie wyniki w nauce
Damian Krzanowski

Zaznacza, że uzyskanie takich wyników to ciężka praca, która uczy też dyscypliny. – Nasz dzienny grafik musi być ściśle określony. Dzień rozpoczynamy od 5:00 rano, bo na 6:00 Paweł ma pierwszy trening. Później po szkole idzie na kolejny.

Pani Dorota dodaje, że sukcesów syna nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie jego trenera, Piotra Haręzgi. - Ma mądre podejście do zawodników. Trening dostosowuje do ich możliwości, wieku, rozwoju. Wielki szacunek dla niego za poświęcenie, czas i wiedzę.

Paweł swoje stypendium planuje przeznaczyć na nowy sprzęt i stroje pływackie.

W tej samej kategorii została doceniona też Zofia Wanat, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi. Zosia jest osobą z niepełnosprawnością, ma mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe i porusza się na wózku. Nagrodę zdobyła za osiągnięcia w bocci. Jest to sportowa dyscyplina paraolimpijska wywodząca od włoskiej gry w bule.

Zosia, która jest osobą z niepełnosprawnością, osiąga wysokie wyniki w dyscyplinie sportowej zwanej boccią
Damian Krzanowski

- Polega ona na tym, że trzeba rzucić taką kulką jak najbliżej białej kulki, która jest wcześniej wyznaczona. Ten z zawodników, kto rzuci koło niej najbliżej, wygrywa – tłumaczy Zosia.

Boccią interesuje się od czterech lat. – Ta dyscyplina bardzo się sprawdziła w przypadku Zosi i jej choroby – mówi Piotr Wanat, tato stypendystki. – Dużo zawdzięczamy szkole, do której nasza córka uczęszcza. To tam nauczyciele pokazali Zosi, że może trenować taki sport. Odpowiednio nią kierują i dają jej szansę na rozwój. Odkryli w niej talent do tej dyscypliny i mocno ją motywują.

- Zosia nie tylko odnosi sukcesy sportowe – wygrała np. wojewódzką spartakiadę dla osób z niepełnosprawnościami, ale też bardzo dobrze się uczy. Ma średnią 5,0 – dodaje Justyna Wanat, mama dziewczynki.

W najbliższym czasie Zosia będzie uczestniczyć w konkursie recytatorskim w Rzeszowie i w kolejnej spartakiadzie w Przemyślu.

Łącznie nagrodzono stypendiami prawie 90 uczniów krośnieńskich szkół
Damian Krzanowski

Stypendium dla wybitnych talentów

W kategorii wybitne talenty nagrodzono tylko dwie osoby. Jedną z nich jest Zuzanna Niebieszczańska, uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. Jest ona obdarzona wyjątkowym głosem, dzięki któremu uzyskała wiele nagród podczas konkursów i festiwali piosenki na poziomie wojewódzkim.

- Uczę się na kierunku snycerstwo, ale moim największym zainteresowaniem jest muzyka i wokal, w którym się najbardziej realizuję. Oprócz tego gram na gitarze i trochę na innych instrumentach.  Zdarza mi się też komponować własne utwory. Uzyskane stypendium zainwestuję w jakieś kursy, przede wszystkim wokalne – mówi Zuzanna, która dodaje: - Sztuka powinna być szczególnie doceniana, bo jest odzwierciedleniem człowieka i przez nią można bardzo dobrze poznać ludzi. A to jest świetne.

W kategorii wybitne talenty zostały nagrodzone dwie uczennice. Jedną z nich jest Zuzanna Niebieszczańska, uczennica Plastyka (trzecia z lewej)
Damian Krzanowski

Specjalną nagrodę uzyskała Wiktoria Dubis, również uczennica krośnieńskiego Plastyka, która przygotowała profilaktyczny spot filmowy na konkurs "Bezpieczne zachowania w moim mieście" zrealizowany w ramach projektu "Bezpieczne Krosno".

Stypendium dla studentów

Wyróżnienia otrzymali też studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Aleksandra Sienkowska i Angelika Prajznar to studentki kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, które od czterech lat aktywnie działają w Studenckim Kole Naukowym Twórczych Pedagogów pod okiem opiekunki, dr Małgorzaty Wójcik. Aktywnie uczestniczą w działaniach środowiskowych prowadzonych na rzecz dzieci i młodzieży oraz uchodźców z Ukrainy.

Studentki w ramach swojej działalności naukowej zrealizowały pięć projektów badawczych. – Za sobą mamy uczestnictwo w 15 konferencjach naukowych na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim. Zdobyłyśmy też wiele nagród – mówi Aleksandra Sienkowska.

- Prowadzimy badania dotyczące rozmów z dziećmi na różne, ważne tematy: tolerancji, nietolerancji, śmierci czy wojny. Opublikowałyśmy do tej pory dwa artykułu naukowe, pracujemy nad kolejnymi – dodaje Angelika Prajzner.

Doceniono też trzech studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie: Aleksandrę Sienkowską, Angelikę Prajznar i Szymona Kaliszuka
Damian Krzanowski

Poprzez rozmowy z dziećmi studentki starają się pokazać, że można z nimi rozmawiać na trudne tematy w odpowiedni sposób. Wykorzystują do tego bajki, układają też pytania odpowiednie do wieku dzieci. Obie nie spodziewały się takiego wyróżnienia, uzyskaną pomoc chcą przeznaczyć na konferencje i szkolenia. Ich najbliższe plany to udział w konferencji we Wrocławiu, gdzie przedstawią temat poświęcony rozmowom z dziećmi o demokracji.

Stypendium otrzymał też Szymon Kaliszuk, student PANS na dwóch kierunkach: Turystyka i rekreacja oraz Wychowanie fizyczne. Zasłynął tym, że przeszedł 3,5 tys. km wokół Polski. O jego osiągnięciach pisaliśmy tutaj.

W trakcie gali doceniono również najlepsze szkoły w Krośnie za wysokie wyniki uczniów na egzaminach ósmoklasisty oraz za współzawodnictwo sportowe.

Na gali podziękowano także Jerzemu Januszowi za całokształt pracy. Jest przewodniczącym Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Krośnie. Od 40 lat koordynuje zawody sportowe w mieście i powiecie krośnieńskim. Poprzez swoją działalność promuje Krosno, aktywność fizyczną, sport szkolny i rozwój młodych ludzi.

Nagrodzony za całokształt pracy Jerzy Janusz
Damian Krzanowski
NAGRODZENI UCZNIOWIE I SZKOŁY:
  • I kategoria naukowa

    Szkoły podstawowe:

    Szkoła Podstawowa nr 3: Aleksandra Śliż

    Szkoły ponadpodstawowe:

    I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika: Antoni Baciak, Kacper Kaczorowski, Joanna Pelczarska, Łucja Postek, Bartosz Słyś, Miłosz Zajdel 
    II Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej: Dominik Kwiatkowski, Karolina Kwiatkowska, Bartłomiej Zięba
    Zespół Szkół Mechanicznych: Adrian Jureczko
    Zespół Szkół Naftowo–Gazowniczych: Amelia Wolanin
    Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących: Kacper Bronka, Dawid Delimat, Sebastian Drabik, Kacper Hanus, Rupert Rybka 
    Zespół Szkół Architektoniczno - Budowlanych: Damian Jedziniak 

  • II kategoria naukowa

    Szkoły podstawowe:

    Szkoła Podstawowa nr 3: Bartosz Węgrzyn
    Szkoła Podstawowa nr 4: Jakub Siedlecki 
    Szkoła Podstawowa nr 7: Ewelina Ginalska 
    Szkoła Podstawowa nr 8: Paweł Domagalski, Maria Guzik 
    Szkoła Podstawowa nr 14: Antonina Dmytryszyn, Szymon Jurczyk
    Szkoła Podstawowa nr 15: Bartłomiej Czuba

    Szkoły ponadpodstawowe:

    I Liceum Ogólnokształcące: Adam Ben Saad 
    II Liceum Ogólnokształcące: Małgorzata Belcik

  • Nagrody dla szkół za wysokie wyniki egzaminów ósmoklasisty, stuprocentową lub niemal stuprocentową zdawalność matur oraz sukcesy odnoszone przez uczniów:

    - Szkoła Podstawowa nr 8 w Miejskim Zespole Szkół nr 8 – odnotowała najwyższy wynik egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego
    - Szkoła Podstawowa nr 15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 – może poszczycić się najwyższym wynikiem egzaminu z języka polskiego
    - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej – uzyskała najwyższy wynik egzaminu ósmoklasisty z matematyki
    - I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika
    - II Liceum Ogólnokształcące w Miejskim Zespole Szkół Nr 4
    - III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących
    - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących
    - Techniku nr 3 w Zespole Szkół Mechanicznych
    - Technikum nr 6 w Zespole Szkół Architektoniczno – Budowlanych

  • Kategoria sportowa

    Szkoły podstawowe:

    Szkoła Podstawowa nr 3: Wiktoria Penar
    Szkoła Podstawowa nr 4: Jagoda Miąsik
    Szkoła Podstawowa nr 5: Sandra Adamiak
    Szkoła Podstawowa nr 6: Paweł Ginalski, Tomasz Lasek
    Szkoła Podstawowa nr 7: Aleksander Fyda, Antoni Fyda
    Szkoła Podstawowa nr 10: Aleksandra Kościelniak
    Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi: Sebastian Babiarz, Aleks Boczar, Tymoteusz Bodnar, Gustaw Bodnar, Zuzanna Dziedzic, Paweł Goleń, Wiktoria Gorzynik, Kacper Jucha, Aleksandra Kielar, Eryk Kielar, Zuzanna Knap, Ewa Madej, Martyna Mansz, Michał Najbar, Milena Pelczar, Amelia Śnigórska, Gabriela Wacek, Zuzanna Wajda, Zofia Wanat
    Szkoła Podstawowa nr 15: Oliwia Biały, Łucja Bobusia, Hanna Borkowska, Dominika Długosz, Marcel Kasprzycki, Olgierd Kaszuba, Agnieszka Mercik, Gabriel Niemiec, Emilia Staszewska, Daniel Szczurek, Hubert Zięba

    Szkoły ponadpodstawowe:

    I Liceum Ogólnokształcące: Zuzanna Biernacka, Dominika Guzik, Michał Guzik, Julia Majerska, Oleksandr Małomużew, Paweł Mrozek, Kinga Penar, Zuzanna Prugar, Kamil Stachowicz, Ilona Stachowicz, Alicja Surmacz, Zoia Takhtai, Katarzyna Uliasz, Aleksandra Zych, Roksana Żychowska
    II Liceum Ogólnokształcące: Agata Lorens
    Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących: Krzysztof Mastej, Nadia Słabik
    Zespół Szkół Architektoniczno – Budowlanych: Oliwia Kieraś

  • Szkoły nagrodzone za zdobycie najwyższej liczby punktów za udział w zawodach sportowych oraz ich organizację:

    - Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi – I miejsce – 2132 punkty
    - Szkoła Podstawowa nr 15 w Miejskim Zespole Szkół nr 4 – II miejsce – 807 punktów
    - Szkoła Podstawowa nr 7 w Miejskim Zespole Szkół nr 3 – III miejsce – 595 punktów
    - Szkoła Podstawowa nr 6 w Miejskim Zespole Szkół nr 6 – IV miejsce – 194 punkty
    - Szkoła Podstawowa nr 8 w Miejskim Zespole Szkół nr 8 – V miejsce – 140 punktów
    - Szkoła Podstawowa nr 5 – VI miejsce – 121 punktów
    - I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie – I miejsce – 808 punktów
    - Zespół Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza – II miejsce – 315 punktów
    - II Liceum Ogólnokształcące w Miejskim Zespole Szkół nr 4 – III miejsce – 262 punkty
    - Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących – IV miejsce – 206 punktów
    - Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika – V miejsce – 202 punkty

  • Kategoria wybitne talenty

    Szkoła Podstawowa nr 6: Amelia Krukierek
    Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych: Zuzanna Niebieszczańska

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)