Nie spać, zwiedzać! W sobotę odbędzie się Noc Muzeów

Tylko raz w roku instytucje kulturalne są otwarte dla zwiedzających za darmo. Noc Muzeów tym razem odbędzie się w sobotę (13.05). Krośnianie, oprócz zwiedzania ekspozycji wynalazków Szczepanika czy pamiątek z krajów misyjnych, będą mogli uczestniczyć w nocnym spacerze i wieczorze poezji futurystów.
Sześć instytucji kulturalnych przygotowało noc pełną atrakcji dla krośnian z okazji Nocy Muzeów
Materiał promocyjny

Noc Muzeów to wielkie święto środowiska kulturalnego i artystycznego. To właśnie wtedy każdy chętny może bezpłatnie zwiedzać muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury, które w tym czasie udostępniają również rzeczy i miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Nocy towarzyszą także specjalnie przygotowane na tę okazję atrakcje.

Jedną z ciekawszych propozycji w Krośnie jest „Nocna eskapada po ciemnej stronie miasta, czyli nieoczywisty nocny spacer z przewodnikiem”, którą organizuje Muzeum Rzemiosła. – Startujemy o godz. 21:00 spod budynku muzeum. Spacer poprowadzą nasi trzej przewodnicy, którzy będą opowiadać różne historie, np. o nieistniejących już kościołach czy o miejskich legendach. Na pewno będą to opowieści z dreszczykiem – zapewnia Magdalena Czelna-Mikosz. Spacer potrwa godzinę i obejmie Zespół Staromiejski.

Przewodnicy Muzeum Rzemiosła zabiorą zwiedzających na nocny spacer z dreszczykiem po Zespole Staromiejskim
DAMIAN KRZANOWSKI

Oprócz tego męska część uczestników Nocy Muzeów będzie mogła skorzystać z usług barbera. – W naszym zabytkowym gabinecie fryzjerskim od 18:00 będzie strzygł golibroda. Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, trzeba po prostu przyjść i poczekać w kolejce – dodaje Magdalena Czelna-Mikosz. Barber będzie pracował do 23:00 z przerwami.

W trakcie Nocy Muzeów będzie można skorzystać z usług barbera
DAMIAN KRZANOWSKI

Muzeum tradycyjnie zorganizuje również konkurs „Tajemniczy Eksponat”. – To nasz flagowy punkt. W jednej z sal wystawimy eksponat, który nie jest prezentowany na co dzień, a zwiedzający będą zgadywać, co to jest. Potem z prawidłowych odpowiedzi wylosujemy nagrodę.

Dla zwiedzających będzie też dostępna wieża farna z przerwą na bicie dzwonów po godz. 17:00. Chętni będą mogli wejść i pooglądać za darmo wnętrze zabytku.

Natomiast w części piwnic przedprożnych będzie można zobaczyć wystawę poświęconą wynalazcy Janowi Szczepanikowi. – Wejście będzie się znajdować od strony Sweet Rock Cafe. Będzie można zobaczyć m.in. modele wynalazków, w tym kamizelkę kuloodporną.

Noc Muzeów to jedyna taka noc, kiedy można za darmo zwiedzić krośnieńskie muzea, galerie i instytucje kultury
DAMIAN KRZANOWSKI

W trakcie Nocy Muzeów warto wybrać się też na noc poezji „futuryzje.poezowieczur” w BWA. Będzie to wydarzenie wyreżyserowane przez Jacka Buczyńskiego. – To będzie nasz drugi wieczór poetycki, tym razem poświęcony poetom futuryzmu: Brunonowi Jasińskiemu, Aleksandrowi Watowi, Tytusowi Czyżewskiemu, Stanisławowi Młodożeńcowi i Anatolowi Sternowi.

Futuryści byli awangardowymi artystami lat 20. XX wieku (więcej: tutaj). Happening zostanie przedstawiony o godzinie 17:00 i 19:00. – Futuryści organizowali różne akcje, które miały wywołać skandal, np. wozili się wózkami po warszawskim lub krakowskim rynku nago albo z rozstrojonym fortepianem. My co prawda planujemy coś mniej spektakularnego, ale równie interesującego – mówi Jacek Buczyński.

Jacek Buczyński wyreżyseruje noc poezji futurystycznej w BWA
DAMIAN KRZANOWSKI

W dwóch miejscach przed BWA będą stały jednodniówki futurystyczne, gdzie będzie można przeczytać manifesty futurystów. Ciekawostką jest, że poeci tego kierunku zrezygnowali z ortografii. – Futuryzm wyrósł z buntu – mówi Przemek Polański, który wciela się w rolę Stanisława Młodożeńca. – Była to grupa mająca silne cechy ekspresywne. Z perspektywy czasu może się wydawać, że ich język jest śmieszny, ale oni chcieli coś przekazać światu.  

W happeningu w role poetów wcielą się m.in. dyrektorzy znanych krośnieńskich szkół artystycznych: muzycznej, plastycznej i animatorów kultury. Oprócz tego Mariusz Kus pomaluje jedną ze ścian w BWA. Tematem przewodnim malunku będą impresje futurystyczne. Dla dzieci i młodzieży zostaną zorganizowane warsztaty z grafiki futurystycznej. Zostanie wyświetlony film o futurystach, w Antykwariacie Zbigniewa Oprządka będzie można przeczytać ich dzieła, a w Wino i Talerzyki przemieni się w siedzibę ich klubu - „Pod katarynką”.

Zostanie zorganizowany również mapping na budynku BWA. Zobaczcie film:

Z kolei w Muzeum Podkarpackim zostanie przeprowadzona akcja portretowania Wielki Album Krośnieński. – Jest to cykliczna forma portretowania krośnian, którą organizujemy wspólnie z Policealnym Studium Animatorów Kultury. Wystarczy przyjść do nas i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które będzie prezentowane na przyszłorocznej ekspozycji. Będzie też można otrzymać odbitkę. Fotografie wykona Krzysztof Antosz, nauczyciel PSAK wraz ze swoimi studentami w sali konferencyjnej budynku Zgoda – mówi Ewelina Pisarek z Muzeum Podkarpackiego.

Krośnianie będą mogli wziąć udział w tworzeniu Wielkiego Albumu Krośnieńskiego
DAMIAN KRZANOWSKI

W tym roku na ekspozycji zwiedzający zobaczą ubiegłoroczne fotografie mieszkańców. Natomiast na dziedzińcu muzeum będzie można nie tylko zakupić prace lokalnych artystów i rzemieślników, ale również posłuchać zespołu Vinyl Band z Siemianowic Śląskich, który wykona utwory znanych piosenkarzy: Krzysztofa Krawczyka, Marka Grechuty, Anny Jantar czy Zbigniewa Wodeckiego.

W Noc Muzeów warto też zaglądnąć do Muzeum Misyjnego Sióstr Klawerianek przy ul. Łukasiewicza. Ich ekspozycja jest podzielona tematycznie według kontynentów. – Każdy kontynent ma swoje pomieszczenie, gdzie prezentujemy eksponaty przywiezione z różnych części świata. Są rzeczy przedwojenne, które po wojnie były w depozycie i nie można ich było wystawiać. Są także współczesne przedmioty, które przywieźli ze sobą misjonarze w ramach wdzięczności za pomoc materialną i modlitewną – mówi siostra Magdalena ze zgromadzenia klawerianek.

U sióstr klawerianek będzie można zobaczyć eksponaty z różnych zakątków świata
DAMIAN KRZANOWSKI

Jak mówi, ekspozycja ma za zadanie pokazać kulturę różnych ludów z krajów misyjnych. Oprócz tego będzie można uczestniczyć w spotkaniach z dwiema siostrami klaweriankami z Nigerii. – Jedna z sióstr pochodzi ze szczepu Igbo, a druga z Tiv. Przedstawią kulturę swojego kraju i opowiedzą, jak wygląda życie religijne w Nigerii.

Szczegółowy program Nocy Muzeów znajdziecie tutaj.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)