Nie boją się udzielać pomocy

- Oddychaj spokojnie, już wszystko w porządku, będzie dobrze - w taki sposób młodzież uspokajała "ofiary" różnych wypadków podczas udzielania im pierwszej pomocy. Na szczęście pokrwawione twarze były tylko makijażem, a zabandażowane nogi - zdrowe i bez złamań. W piątek (7.05) na krośnieńskim rynku odbyły się III Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkolnych Zespołów Medyczno-Sanitarnych PCK w Krośnie.
Zawody PCK

Uczniowie podczas zawodów stawiali czoło pozorowanym wypadkom (patrz ramka). Jak sami przyznają, takie ćwiczenia oswajają ich ze strachem i realnym zagrożeniem. - Przyda się, kiedy naprawdę będzie się coś działo - mówi Bogumił Bajda z Iwonickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, jeden z uczestników zawodów.

Pięć sytuacji, którym czoło musiały stawić zespoły ratownicze:
1. WYPADEK SAMOCHODOWY: jedna osoba została potrącona, kierowca samochodu jest w szoku, a pasażer ma uszkodzone kręgi szyjne.
2. TURYŚCI: dwóch poszkodowanych, jeden ukąszony przez żmiję, drugi ma złamany staw skokowy.
3. ATAK PSA: Dwóch poszkodowanych: jeden z pogryzioną nogą przez psa, drugi ma atak epilepsji.
4. UPADEK Z WYSOKOŚCI: jeden poszkodowany z otwartym złamaniem przedramienia, a drugi ze zranioną twarzą: czołem i nosem.
5. RESUSCYTACJA: Ćwiczenia na fantomach.

- Uczniowie oswajają się z rzeczywistym zagrożeniem na miejscu wypadku - podkreśla Edward Wołczański z LO w Korczynie, jeden z sędziów na stanowisku Podstawy Podtrzymywania Życia. - Mam nadzieję, że potem będą potrafili udzielić pierwszej pomocy i nie będą uciekali i stali bezczynne patrząc jak ktoś umiera.

Zawody PCK

W zawodach startowało 11 grup ratowniczych ze szkół: Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, Iwonickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Iwoniczu Zdroju, LO w Korczynie, I LO i II LO w Krośnie, Katolickiego LO w Krośnie, Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i 5 w Krośnie, Zawodowego Studium Medycznego w Rzeszowie, PWSZ w Krośnie i Grupy Ratownictwa Przedmedycznego przy Klubie Socjoterapeutycznym PCK w Krośnie.

Zawody PCK

Umiejętności zespołów w udzielaniu pierwszej pomocy oceniali sędziowie: sędzią głównym był lekarz Władysław Tlałka, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie, sędzią technicznym - Waldemar Stahl, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, sędzią medycznym - Wiesława Wójcik, instruktor Zarządu Głównego PCK w Warszawie. Na całością mistrzostw czuwał Marian Wszołek, kierownik ZR PCK w Krośnie.

Zawody PCK

Choć jak podkreślano na początku mistrzostw, zwycięzcami są wszystkie zespoły, to jednak największą liczbę punktów i tym samym pierwsze miejsce zajęła drużyna z ZSP nr 4 w Krośnie (178,5 punktów). Drugie miejsce zajęła Grupa Ratownictwa PM PCK w Krośnie (177,5), a trzecie - Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Krośnie (171,5). ZSP nr 4 w Krośnie w kwietniu zdobył II miejsce na podobnych mistrzostwach w Świdniku na Słowacji. Przed nimi Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkolnych Zespołów Medyczno-Sanitarnych w Rzeszowie.

Zawody PCK

Władysław Tlałka, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Krośnie:
- Jako lekarz pełniący przez wiele lat dyżury w karetce, najczęściej spotykałem grupy bezradnie spoglądających ludzi, przerażonych widokiem rannego człowieka. Nauczenie zasad pierwszej pomocy ma na celu przygotowanie młodzieży nie tyko fachowo, ale także psychologicznie do tego, aby w przypadku napotkania różnego rodzaju wypadków nie pozostali bezradnymi i obojętnymi. W wielu przypadkach hamulcem przed udzieleniem pomocy jest nie brak dobrej woli, ale brak podstawowych umiejętności, a i także bojaźń i strach na widok krwawiącej rany, złamanej kończyny, wymiocin czy nieprzytomnego człowieka. Organizowane przez PCK szkolenia mają na celu przekazanie młodzieży podstawowych wiadomości i przełamywanie tych oporów.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)