Najlepsi polscy aktorzy na scenie RCKP

Janda, Seniuk, Fronczewski, Opania - prawdziwa plejada gwiazd zagości w Krośnie. Wystąpią na scenie RCKP podczas 35. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych. Pierwszy spektakl dopiero za miesiąc, ale w bilety lepiej zaopatrzyć się już teraz, bo jak zwykle rozejdą się jak świeże bułeczki.
Piotr Fronczewski w "Ja, Feuerbach" - prawdziwa "perła" na rozpoczęcie KST

- To jubileuszowe spotkania, dlatego chcieliśmy zaprosić do Krosna prawdziwe gwiazdy, aktorów, którzy są milowymi kamieniami, wyznacznikami polskiej sceny, których kunszt, talent i doświadczenie sceniczne jest niezastąpione - mówi Małgorzata Baranowska-Mika z RCKP. - To unikalna okazja dla teatromanów, żeby w tak krótkim czasie, w ciągu dwóch tygodni, zobaczyć tak wspaniałe kreacje w tak niezwykłym wykonaniu.

XXXV Krośnieńskie Spotkania Teatralne ruszają 3 listopada, potrwają do 24 listopada.

Hanna Śleszyńska w spektaklu "Akompaniator"

Na inaugurację przewidziano spektakl "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta w wykonaniu Teatru Ateneum z Warszawy. To rzecz o dramacie wybitnego aktora tak zwanej starej daty, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Wybitnemu aktorowi przychodzi znosić upokorzenie, podejmować dialog z asystentem reżysera - aroganckim dyletantem, brać udział w castingu i walczyć o przetrwanie. - Piotr Fronczewski w tytułowej roli daje pokaz najwyższego kunsztu aktorskiego. W Warszawie otrzymuje owacje na stojąco - podkreśla Małgorzata Baranowska-Mika.

Drugi spektakl - "Akompaniator". Na scenie wystąpi duet: w roli śpiewaczki Hanna Śleszyńska, a w postać zadurzonego w niej akompaniatora wcieli się Jan Jankowski. To komedia "przepyszna", w której Hanna Śleszyńska ponoć przechodzi samą siebie. Organizatorzy spodziewają się prawdziwych tłumów, dlatego spektakl wystawiony będzie jednego dnia dwukrotnie.

10 listopada - niespodzianka. Wieczór krośnieński - spektakl w wykonaniu artystów związanych z Krosnem. Niełatwego zadania urzeczywistnienia teatralno-krośnieńskich wspominków podjął się Jacek Buczyński - krośnianin, aktor krakowskiego Teatru KTO. W jego ręce oddano misję zwołania na teatralne święto ludzi związanych z naszym miastem i ze sztuką teatru. - To wielka tajemnica, nie wiemy co zostało przygotowane na ten wieczór - słyszymy w RCKP.

Dla dzieci "Konik Garbusek"

Będzie też coś dla młodszych widzów. 13 listopada spektakl pt. "Piąte przykazanie" będą mogli obejrzeć gimnazjaliści. To przedstawienie mówiące o agresji - bezsensownych śmierciach, burdach na stadionach, pobiciach czy chuligańskich wybrykach. Co robić? Czy można powstrzymać falę nienawiści? Na te pytania próbuje odpowiedzieć sztuka w reżyserii Krzysztofa Kaczmarka. - Spektakl ten był prezentowany w Watykanie Janowi Pawłowi II, jest jakby przez niego pobłogosławiony - dodaje Małgorzata Baranowska-Mika.

W niedzielę, 17 listopada spektakl rodzinny "Konik Garbusek" - piękna rosyjska baśń o dobroci, szczerości i bezinteresowności w wykonaniu Teatru Capitol. Następnego dnia przed południem sztuka zostanie powtórzona dla przedszkolaków.

"Obietnica poranka" to kolejna propozycja dla teatromanów. Na scenie znów gwiazda - Anna Seniuk, której towarzyszy syn Grzegorz Małecki. To jedna z najbardziej wzruszających i pięknych sztuk, jakie powstały na podstawie prozy Romaina Gary. Spektakl emanuje wachlarzem emocji przyprawionych subtelną nutką ironii, z wielką delikatnością odnosi się do matczynej miłości, która czasami bywa nadopiekuńcza, lecz zawsze wypływa z serca.

Spektakl ten przygotowany został z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej Anny Seniuk i 70. urodzin artystki.

"Boeing, Boeing. Odlotowe narzeczone" w adaptacji Bartosza Wierzbięty - twórcy kultowej polskiej wersji "Shreka"

21 listopada "Boeing, Boeing. Odlotowe narzeczone" w wykonaniu ulubionego przez krośnian Teatru Bagatela. To jedna z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza. Wpisana do księgi Guinessa za rekordową ilość wystawień i nagrodzona prestiżową nagrodą Tony Awards bawi widzów nieustannie. Została zaadaptowana na nowo przez Bartosza Wierzbiętę - twórcę kultowej polskiej wersji "Shreka" oraz niezliczonej ilości dubbingów bajek.

Dzień później "Piękna Lucynda" - pastisz błahej i naszpikowanej morałami komedyjki obyczajowej "Natręci" Józefa Bielawskiego. Autor tekstu - Marian Hemar obdarzony wyjątkowym talentem językowym satyryk, tłumacz i poeta, zaprasza widzów do arystokratycznego świata XVIII-wiecznej Warszawy.

"Piękna Lucynda" zachęca piękną scenografią i świetną grą aktorską

- Świetnie zagrana sztuka, wspaniała muzyka, niesamowita biało-niebieska scenografia, a do tego np. okulary lenonki. Rokoko potraktowane z dużym przymrużeniem oka - zdradza Małgorzata Baranowska-Mika. Spektakl zostanie wystawiony o godz. 10.00 dla uczniów liceów i szkół ponadgimnazjalnych, wieczorem dla dorosłych widzów.

Na zakończenie 35. KST "Pan Jowialski" Aleksandra hr. Fredry w wykonaniu Teatru Polonia. Na scenie wystąpią m.in. Marian Opania, Magdalena Zawadzka, Wojciech Malajkat, Krystyna Janda. - To popis fredrowski na najwyższym poziomie - podkreśla Baranowska-Mika.

"Pan Jowialski" to obok "Zemsty" i "Ślubów panieńskich" jedna z najbardziej kochanych przez teatr i publiczność komedii Fredry.

Bilety do nabycia w kasie RCKP. W zależności od spektaklu wynoszą od 35 do 70 zł. Karnet na wszystkie przedstawienia kosztuje 300 zł.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)