Nagrody za talent i pracowitość rozdane

Rekordową liczbę nagród rozdał w tym roku prezydent Krosna dla uczniów krośnieńskich szkół za osiągnięcia w dobiegającym końca roku szkolnym. Za najlepszego ucznia w Krośnie został uznany Maciej Głowacki, uczeń II klasy "Kopernika".

Uroczysta gala "Primus Inter Pares" odbyła się we wtorek (18.06) w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Spotkanie, podczas którego za swoje osiągnięcia nagrodzeni zostają uczniowie krośnieńskich szkół, zorganizowane zostało po raz 11. Tym razem zgromadziło ponad 400 osób: uczniów, nauczycieli i rodziców.

Z rąk zastępcy prezydenta Krosna Bronisława Barana nagrody za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w minionym roku szkolnym odebrała rekordowa liczba uczniów - 274. Dla nich magistrat przygotował łącznie 143 nagrody i wyróżnienia.

Od kilku lat wybierany jest najlepszy uczeń w Krośnie. W tym roku prestiżową nagrodę Primus Inter Pares i tytuł Ucznia Roku 2013 otrzymał Maciej Głowacki, uczeń II klasy I LO im. M. Kopernika w Krośnie. Maciej z powodzeniem walczył w czterech olimpiadach na szczeblu ogólnopolskim, uzyskując tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej oraz tytuł finalisty trzech krajowych olimpiad: fizycznej, biologicznej i wiedzy ekologicznej. Ponadto jest świetnym uczniem ze średnią ocen 5,21 i wzorowym zachowaniem.

Bronisław Baran - zastępca prezydenta Krosna wręczył Maćkowi szklaną Statuetkę Mądrej Krośnieńskiej Sowy

- Jestem zaszczycony, bo to jest niemałe wyróżnienie. Na pewno będzie mnie motywować do przyszłej pracy - mówił Maciej Głowacki po odebraniu Statuetki Mądrej Krośnieńskiej Sowy.

Po raz pierwszy nagrodę Primus Inter Pares otrzymał nie absolwent, a uczeń II klasy. Przed Maćkiem stoją więc wyzwania związane z nowym rokiem szkolnym: starty w kolejnych edycjach olimpiad i matura. Jego myśli wybiegają jednak bardziej w przyszłość - Maciej planuje studia na kierunkach biologicznych i fizycznych.

Obecny na gali tato Maćka nie krył dumy, ale i zaskoczenia z osiągnięcia syna, mimo że to przecież nie pierwszy jego sukces. - Te osiągnięcia są coraz większe i zawsze to jest zaskoczenie. Kiedy Maciek przyjeżdża z olimpiady z sukcesem, to się cieszymy, a jak się nie uda, to pocieszamy, bo nie zawsze się udaje, to tylko rywalizacja uczniów - mówi Wojciech Głowacki. - Od początku edukacji Maciek miał szczęście do nauczycieli, są dla niego najlepszymi wzorami do nauki - dodał.

Grzegorz Depczyński - nauczyciel fizyki i astronomii w I LO

- W zdobywaniu wiedzy pomaga dobry kontakt między uczniem a nauczycielem - przyznaje Grzegorz Depczyński, nauczyciel fizyki i astronomii w I LO. - Jeśli człowiek potrafi pociągnąć za sobą młodych ludzi, posiada pewne cechy charakteru, tudzież wiedzę, oddaje młodym swoje serce, oni bardzo szybko to wyłapują. Taka więź sprzyja w osiąganiu wysokich wyników, ale to nie tylko w nauce, także w sporcie czy innych dziedzinach życia.

W mijającym roku szkolnym uczniowie krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych zdobyli 14 tytułów laureata i 21 tytułów finalisty. - To osiągnięcie jakiego w Krośnie nie notowaliśmy w ostatnich latach - podkreślał Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. Niekwestionowanym liderem w ruchu olimpijskim jest "Kopernik", zdecydowana większość laureatów w olimpiadach w zakresie przedmiotów ogólnokształcących to uczniowie z tej szkoły. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zdobyli natomiast 16 tytułów laureata i 18 tytułów finalisty wojewódzkich konkursów organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia otrzymało w tym roku 274 uczniów

Wysoki poziom nauczania w Krośnie po raz kolejny potwierdziły wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. - Nasze dzieci osiągnęły najlepsze wyniki spośród szóstoklasistów wszystkich powiatów w całej krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej obejmującej województwo podkarpackie, lubelskie i małopolskie - podkreślał Bronisław Baran. - To fantastyczne osiągnięcie. Jestem przekonany, że jest to jeden z najlepszych wyników w naszym kraju.

Omawiając kolejne osiągnięcia nawiązał do otwartego we wrześniu 2012 roku Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii przy "Mechaniku". - Ten projekt jeszcze nie jest zakończony. Rozszerzamy go jeszcze o jeden obszar kształcenia i jeśli wszystko zakończy się sukcesem, to w połowie 2014 roku umożliwimy zdobycie uprawnień technika mechanika lotniczego oraz pilota szybowcowego, motoszybowcowego. Będzie to jedyna szkoła w Polsce, która będzie umożliwiała kształcenie w takim obszarze - dodał.

Uroczysta gala "Primus Inter Pares" odbyła się w RCKP

Nagrodzeni uczniowie otrzymali bony książkowe, karnety na baseny, do artKina oraz na imprezy artystyczne organizowane przez RCKP.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)