"Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują relacji. Od świata innych wybierają własny świat" - taki opis autyzmu znaleźć można na stronie Fundacji Jaś i Małgosia (JiM), organizacji, która za cel stawia sobie tworzenie lepszego świata dla dzieci z tym zaburzeniem. Fundacja ma komu pomagać, bo autyzm staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Szacuje się, że diagnozowany jest już u jednego dziecka na sto.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się, że to ogromny problem społeczny. Żeby mieli więcej zrozumienia i tolerancji dla naszych dzieci. Tak, aby mogły się bawić w piaskownicy z innymi dziećmi. Żeby przyjęto je do przedszkola czy szkoły. I żeby w przyszłości ktoś zaoferował im pracę" - czytamy dalej na stronie Fundacji JiM.
Kolorem, który towarzyszy obchodom, jest niebieski. - Niebieski to kolor nadziei dla autyzmu - mówi Izabela Pesz, z Klubu Rodziców Autyzm Help by JiM w Krośnie, która wspólnie z przedszkolami Guziczek i Motylek organizuje krośnieńskie obchodów Dnia Autyzmu. - W tym dniu obiekty na całym świecie zostaną podświetlone na niebiesko. Niebieskie będą m.in. Wieża Eiffla oraz figura Chrystusa w Rio de Janeiro.
Wieczorem, około 20.00, niebieskim kolorem oświetlona zostanie także fasada krośnieńskiego magistratu przy ul. Staszica. Ma to być symbol solidarności Miasta z osobami cierpiącymi na autyzm.
Wcześniej, o 10.00, spod Przedszkola Guziczek (ul. Lwowska 6) wyruszy Niebieski Marsz. Weźmie w nim udział kilkanaście dzieci z autyzmem oraz ich rodziny i znajomi. Ubrani na niebiesko, pójdą na Rynek, na którym odbędą się wspólne zabawy. - Akcja ma pomóc w tym, aby mieszkańcy Krosna nie kojarzyli źle autyzmu, a nas - rodziców - przekonać, że nie musimy się wstydzić tego, że nasze dziecko jest autystyczne - wyjaśnia cel marszu Izabela Pesz.
Zachęca również krośnian do przyłączenia się do marszu. Solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm można także okazać zakładając na siebie w tym dniu jakiś element garderoby w kolorze niebieskim.
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, zamiast marszu odbędą się zabawy z dziećmi w Przedszkolu Guziczek.