Na jeden dzień wrócimy do XVII wieku

Chcesz pójść w orszaku króla lub wcielić się w rolę witającego go owacyjnie mieszkańca naszego grodu? Przyjdź na spotkanie organizacyjne do RCKP przygotowujące do rekonstrukcji historycznej wjazdu Króla Jegomości Jana Kazimierza do Krosna (29.06).
30 lipca na krośnieńskim rynku odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt. „Króla Jegomości Jana Kazimierza wjazd do Krosna

"Kazimierz, z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów w Roku Pańskim 1656 przybył do Krosna. Z tej też przyczyny radzi jesteśmy zaprosić Wielmożnych Państwa do udziału w zabawie historycznej ukazującej ten fakt" - zaprasza Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

30 lipca na krośnieńskim rynku odbędzie się rekonstrukcja historyczna pt. „Króla Jegomości Jana Kazimierza wjazd do Krosna”. Organizator – RCKP chce zachęcić do czynnego udziału w tej imprezie mieszkańców Krosna.

Wystarczy, że przebiorą się w stroje z epoki, pójdą w jego orszaku lub wcielą się w rolę witających króla podwładnych. Wcale jednak nie trzeba szukać kosztownych ubiorów, ani posiadać wyjątkowych umiejętności aktorskich. - Szukamy absolutnie wszystkich, od najmłodszych po stulatków, którzy chcą się zaangażować, przebrać, wspólnie z nami stworzyć cały historyczny krośnieński rynek podczas wjazdu króla Jana Kazimierza do Krosna – mówi Paweł Fiejdasz z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

- Przygotowujemy część strojów, ale chcemy też, żeby mieszkańcy sami je sobie uszyli i zostawili na następne lata, bo impreza z roku na rok będzie się rozwijała. Podczas pierwszej edycji strój nie musi być kompletny. Ważne, żeby jakimś elementem wkomponował się w epokę – dodaje Paweł Fiejdasz. Spotkanie z organizatorami odbędzie się w najbliższą środę (29.06) o godz. 17:00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1).

Dla tych, którzy chcą się w inscenizację zaangażować bardziej, są do obsadzenia ważniejsze role. Można się będzie do nich przygotować podczas warsztatów teatralnych Teatru na Bruku, które odbędą się w lipcu.

A jak będzie wyglądało całe widowisko? Na razie jest jedynie jego wstępny zarys. - Do rynku król wraz z całym pochodem wjedzie od strony ulicy Sienkiewicza. Na miejscu będą na niego czekać grupy rekonstrukcyjne pokazujące poszczególne rzemiosła, przekazujące dary dla króla. Będą pokazy, koncerty, a przy ul. Franciszkańskiej widowisko dotyczące legendy Oświęcimów – wylicza Paweł Fiejdasz.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)