BWA organizuje cztery prelekcje pod nazwą "Polski splot – historie i ludzie regionu" poświęcone przeszłości kulturalnej Krosna i okolic, głównie w kontekście mniejszości narodowych.
Pierwszego dnia, czyli w sobotę (7.09) spotkania rozpoczną się o godz. 11.00 wykładem Sebastiana Dubiela, przedstawiciela Stowarzyszenia „Pod Karpatami”, o Modeście Humeckim, Łemku, który został radnym i burmistrzem Krosna. - Jest to postać nieco zapomniana – mówi Grzegorz Stefański z BWA. - Pan Sebastian od lat walczy o to, żeby przywrócić Humeckiemu należną pamięć w naszym mieście.
W tym samym dniu o godz. 13.00 rozpocznie się wykład Bogdana Gocza z Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Pan Bogdan opowie o muzeum i Łemkowynie w krośnieńskiem.
W niedzielę (8.09) na zainteresowanych również czekają dwie prelekcje. O 11.00 Rafał Głód, społecznik, przewodnik i opiekun Domu Żydowskiego i synagogi w Rymanowie opowie o tragicznej historii rymanowskich Żydów oraz o żydowskiej tradycji w Rymanowie współcześnie.
Natomiast o 13.00 do BWA zawita Stanisław Kryciński, historyk i krajoznawca. – Pan Stanisław przyjedzie do nas z Warszawy. Jest autorytetem, jeśli chodzi o Pogórze Przemyskie i Bieszczady – mówi Grzegorz Stefański. – Tym regionem zajmuje się od lat 70., kiedy pamięć o tych miejscach i kulturach była zacierana. Odgrzebuje historie wymarłych miejscowości i starych cmentarzy, jest autorem licznych publikacji na ten temat.
Uczestnicy wykładu usłyszą o historiach i miejscach zapomnianych, ale nadal żyjących, o zasupłanych losach ludzi, pustych cerkwiskach, przydrożnych kapliczkach bez krzyży i wiejskich ścieżkach zarośniętych barwinkiem.
godz. 11:00 – „Modest Humecki. Zapomniany Łemko z Krosna - burmistrz, lekarz, poeta” – prelekcja Sebastiana Dubiela
godz. 13:00 – ,,Z historii Łemków w krośnieńskiem” – prelekcja Bohdana Gocza
8 września 2019 (niedziela)
godz. 11:00 – „Szlak Chasydzki – historie Żydów z Rymanowa” – prelekcja Rafała Głoda
godz. 13:00 – „Odkrywanie Bieszczadów” - prelekcja Stanisława Krycińskiego
Wstęp wolny
Biuro Wystaw Artystycznych mieści się przy ul. Portiusa 4. Wykłady odbywać się będą w sali audiowizualnej na II piętrze.