Muzyczne skrzyżowania. Wiemy, kto wystąpi na Young Arts Festival

Między 10 a 14 lipca w Krośnie zagoszczą artyści kojarzeni z międzynarodowymi wydarzeniami muzycznymi, słynący z łączenia różnych brzmień i gatunków oraz niekonwencyjnego podejścia do muzyki. Będą to gwiazdy Young Arts Festival.
Na Young Arts Festival pojawią się znowu muzycy światowej klasy
archiwum yaf

Festiwal jest organizowany w Krośnie od trzech lat . Muzycy występują w nieszablonowych, atrakcyjnych dla słuchaczy miejscach, które stały się znakiem rozpoznawczym wydarzenia przyciągającego tłumy. Motywem tegorocznej edycji są „Skrzyżowania”.

- "Skrzyżowania" dlatego, że muzyka, którą usłyszymy na Festivalu, jest połączeniem różnych stylów i gatunków muzycznych - mówi krośnianka Anna Nawrocka-Tełewiak, organizatorka wydarzenia.

Ranga festiwalu wzrasta z roku na rok. Świadczą o tym artyści, którzy pojawiają się na wydarzeniu. W tym roku będą to muzycy nie tylko z Polski, ale również ze świata. - Podczas tegorocznej edycji pojawią się prawdziwe legendy muzyki – uprzedza Anna Nawrocka-Tełewiak. - Określany jako najlepszy kwartet świata, prosto z San Francisco - Kronos Quartet, czy wybitny polski jazzmen Michał Urbaniak, którego usłyszymy w towarzystwie orkiestry symfonicznej i jego bandu. Po raz pierwszy w Polsce, specjalnie na Young Arts Festival, pojawią się muzycy Septura Brass, jednego z najlepszych zespołów dętych blaszanych na świecie. To wyjątkowe dla Polski wydarzenie, bo tej klasy brzmienie mogliśmy usłyszeć dotychczas jedynie na ścieżkach dźwiękowych hollywoodzkich superprodukcji.

Na zdjęciu organizatorzy Young Arts Festival - Bartłomiej Tełewiak i Anna Nawrocka-Tełewiak
ARCHIWUM  YOUNG  ARTS festival

Nie zabraknie też kolorytu lokalnego. - Niektórzy nasi artyści pochodzą z naszego województwa. Zależy nam na tym, żeby pokazywać to, co się dzieje na Podkarpaciu i szukać tutaj niezwykłych osobowości i osobistości muzycznych oraz scenicznych - dodaje Anna Nawrocka-Tełewiak.

O randze wydarzenia świadczy także zainteresowanie publiczności. – Co roku, od trzech lat każda sala, w której odbywały się koncerty, była wypełniona po brzegi – dodaje organizatorka. – Mam nadzieję, że podczas czwartej edycji  też tak będzie.

Komplet gwiazd na tegorocznej edycji to: Kronos Quartet, Septura Brass, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz Michał Urbaniak z zespołem oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej pod batutą maestro Marka Mosia. Koncerty odbędą się w Kościele Farnym, na  krośnieńskim Rynku oraz w Hangarze Żwirki i Wigury 8. Wstęp będzie wolny, a wejściówki będą obowiązywać tylko na wybrane koncerty.

Wystąpią:

 • Kronos Quartet - najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Zespół specjalizuje się w promowaniu muzyki współczesnej, którą upowszechnia od ponad czterdziestu lat (w tym repertuar cross-over). Współpracował m. in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem, Davidem Bowie czy Nelly Furtado. Kwartet jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrody Grammy oraz prestiżowych nagród Polar Music i Avery Fisher. Sobotni koncert jest dedykowany 30-leciu firmy Splast, głównemu sponsorowi wydarzenia;
 • zespół Septura Brass – po raz pierwszy w Polsce. Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Septura Brass na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie w najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych filmowych superprodukcji;
 • Eskaubei & Tomek Nowak Quartet (z Podkarpacia) – połączenie młodości oraz kolaboracji jazzu i hip hopu. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością;
 • Michał Urbaniak - wybitny skrzypek jazzowy wraz ze swoim zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batutą maestro Marka Mosia. Razem zaprezentują rewolucyjny projekt „UrbSymphony”, łączący brzmienie pełnej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki: jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają się elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami m. in. twórczości Karola Szymanowskiego.

Dodatkowe atrakcje:

 • warsztaty plastyczno-muzyczne OKOFonia, 10 lipca, godz. 17.00, Biuro Wystaw Artystycznych
 • pokaz 3D mapping, 10 lipca, godz. 21, Centrum Dziedzictwa Szkła
 • wspólne muzykowanie Jam-session – próba wskrzeszenia wielopokoleniowego muzykowania, zachęcająca do aktywnego uczestnictwa w kulturze, 12 lipca, godz. 17.00, Rynek
O YOUNG ARTS FESTIVAL
 • Young Arts Festival to wydarzenie mające na celu popularyzację muzyki poważnej, instrumentalnej, cross-over.

 • Trzy dotychczasowe edycje wydarzenia zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m. in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Nikolę Kołodziejczyka czy Krzesimira Dębskiego, Kwartet Śląski oraz zaowocowały współpracą z prestiżowymi instytucjami jak Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego.

 • Festiwal zdobył prestiżową nagrodę w kategorii Kultura i Media - Złoty Spinacz przyznawaną przez ZFPR. Young Arts Festival został uznany za najlepiej promowane wydarzenie kulturalne w Polsce w 2016 roku pokonując m. in. kampanię, która towarzyszyła Weekendowi Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 • Więcej informacji na: www.youngarts.pl

Program

10.07 (środa), godz. 17.00

 • warsztaty plastyczno-muzyczne OKOFonia (Biuro Wystaw Artystycznych)

10.07 (środa), godz. 21.00

 • Pokaz 3D Mapping (Centrum Dziedzictwa Szkła)

11.07 (czwartek), godz. 20.00

 • koncert Septura Brass (kościół Farny)

12.07 (piątek), godz. 17.00

 • Jam-session (Rynek)

12.07 (piątek), godz. 19.00

 • koncert Eskaubei&Tomek Nowak Quartet (hangar Żwirki i Wigury 8)

13.07 (sobota), godz. 20.00

 • koncert Kronos Quartet, „Different Trains” (hangar Żwirki i Wigury 8)

14.07 (niedziela), godz. 20.00

 • Michał Urbaniak z zespołem oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, „Urbsymphony” (Hangar Żwirki i Wigury 8)

Young Arts Festival jest finansowany przy wsparciu Miasta Krosna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person panSebastian
24.06.2019 12:26

Wielkie brawa i szacunek dla ORGANIZATORÓW! JESTEŚĆIE WIELCY!

person
panSebastian
na forum od listopada 2017
star
person kotpali
24.06.2019 12:00

Program jest rewelacyjny.Podziwiam organizatorów i wszystkie osoby zaangażowane w realizację tego przedsięwzięcia.

person
kotpali
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2) forward