Mroźźźno

Mrozy w Krośnie: - Krosno było w poniedziałek (23.01) najzimniejszym miastem w Polsce - Jedna osoba została hospitalizowana z poważnym odmrożeniem rąk - W szkołach frekwencja zmalała, ale tylko Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego odwołał zajęcia - Wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości.
Oto wzorowa ochrona głowy - czapka, kaptur, szal na twarz

-26,7 st. Celsjusza - taką temperaturę odnotowała stacja hydrologiczno-meteorologiczna IMGW w Krośnie w nocy z niedzieli na poniedziałek (22/23.01). Temperatura ta była tylko o 1 stopień wyższa od najniższej, jaką w zanotowano w tej stacji w ciągu 22 lat jej istnienia (- 27,5 st.). Podobne temperatury zanotowano tu co najmniej w ciągu 4 różnych lat.

Krosno było w poniedziałek (23.01) najchłodniejszym miastem w Polsce - o godz. 13.00 termometry wskazywały -20 st. - To zjawisko inwersji. Wraz z wysokością temperatura wzrastała, a nie malała. Krosno leży w dołach jasielsko-sanockich i te doły wypełnia najchłodniejsze powietrze. W nocy spłynęło ono ze stoków Beskidu Niskiego i Pogórza - wyjaśnia Krzysztof Jurczak, kierownik regionalnej stacji hydro-meteo w Krośnie.

Krzysztof Jurczak - kierownik regionalnej stacji hydrologiczno-meteorologicznej w Krośnie

Nie zanotowano do tej pory śmiertelnych zamarznięć. Są już jednak pierwsze przypadki odmrożeń. W krośnieńskim szpitalu przebywa osoba z poważnym odmrożeniem rąk.

W szkołach frekwencja zmalała - w poniedziałek (23.01) na lekcjach było od 60 do 80% wszystkich uczniów. Wielu z nich, głównie z terenu powiatu, planuje jednak nie przyjść do szkoły w kolejnych dniach ze względu na utrudnienia komunikacyjne. W poniedziałek wiele autobusów PKS spóźniło się (nawet do godziny czasu) lub nie przyjechało w ogóle.

Tylko jedna szkoła na terenie Krosna odwołała zajęcia lekcyjne do środy włącznie (25.01) - Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego (ul. Czajkowskiego). Decyzję w sprawie ewentualnego zawieszenia zajęć prezydent Krosna pozostawił w gestii dyrektorów szkół. Szkoły, w których zajęcia zostaną zawieszone mają obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczych dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie mogą zostać w domu. Odwołane zajęcia lekcyjne będą musiały być odrobione.

- Doszliśmy do wniosku, że szkoły nie możemy zamknąć, chociażby ze względu na potrzeby rodziców, którzy muszą jechać do pracy i nie mają co zrobić z dziećmi. Dla dzieci szkoła jest otwarta. Prowadzimy lekcje, ale nie wprowadzamy nowego materiału, tylko utrwalamy dotychczasowy - mówi Jadwiga Kasprzyk (na zdjęciu), dyrektor szkoły podstawowej nr 8 (Zawodzie). - O ile to możliwe, dzieci, które przychodzą do szkoły pieszo, powinny zostać w domu. Oczywiście, ta nieobecność dzieci będzie usprawiedliwiona - dodaje.

Szkoły podstawowe i gimnazja przygotowywać będą dla uczniów gorącą herbatę. Decyzję o przeprowadzeniu tej akcji - na czas największych mrozów - podjął prezydent Krosna.

W związku z sytuacją pogodową w Urzędzie Miasta odbyło się (23.01) spotkanie przedstawicieli straży pożarnej, straży miejskiej i policji oraz dyrektorów Domów Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Omówiono procedury związane z pomocą dla osób biednych i bezdomnych.

Straż miejska i policja patrolują miejsca odwiedzane przez osoby bezdomne, bądź nadużywające alkohol. - Przeprowadziliśmy już wspólnie kontrole ogródków działkowych i opuszczonych obiektów. Na razie nie spotkaliśmy osób, które mogą w przebywać w takich miejscach - mówi Marek Toropolski, komendant straży miejskiej w Krośnie. Wszystkich mężczyzn, którzy w mroźnych dniach potrzebują schronienia przyjmuje Towarzystwo im. Św. Brata Alberta, natomiast kobiety - Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kletówki.

Krośnieńscy policjanci podczas patrolu ogródków działkowych

Policja apeluje do mieszkańców Krosna i powiatu o sygnały o osobach, które potrzebują pomocy. - Jeśli zauważymy kogoś drzemiącego na ławce, leżącego na chodniku, przebywającego w nie ogrzewanym budynku - nie wahajmy się, wzywajmy wtedy policję. Osobę taką odwieziemy do domu, do szpitala, lub do schroniska - mówi Alojzy Pasiowiec z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. - W tych dniach zatroszczmy się też o osoby samotne. Jeżeli wiemy, że obok nas żyje ktoś starszy, chory, niedołężny, ktoś, kto nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, nie dajmy mu zmarznąć. Wystarczy odwiedzić taką osobę, sprawdzić czy wszystko jest w porządku, albo przekazać sygnał policji. Przez całą dobę czynny jest policyjny telefon alarmowy - 997.

Jaka pogoda czeka nas w kolejnych dniach? Mroźno będzie na pewno do końca tygodnia, ale sytuacja będzie się poprawiać: - W nocy z poniedziałku na wtorek (23/24.01) należy się spodziewać temperatur podobnych, ale już od wtorku (24.01) te minimalne temperatury powinny wzrastać systematycznie o ok. 5 stopni na dobę - poinformował Krzysztof Jurczak, kierownik regionalnej stacji hydro-meteo w Krośnie.


Marek Regulski - chirurg z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie radzi:

- Kto nie musi, niech nie opuszcza domu - to najlepsze rozwiązanie. Jeśli musimy już opuścić mieszkanie, należy ciepło się ubrać, bezwzględnie założyć rękawiczki i czapkę. Twarz należy pokryć tłustym kremem. To podstawowe zabezpieczenie. Po przyjściu do domu należy się dobrze rozgrzać. Najpierw trzeba rozmasować wychłodzone części ciała, chodzi o pobudzenie krążenia krwi. Należy unikać picia alkoholu - to napój pozornie rozgrzewający. Najlepiej napić się gorącej herbaty lub innego ciepłego napoju.
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)