Most powstał w 1892 roku. Taką datę można odszukać na jednym z kamieni pod łukiem sklepienia przęsła. Nie jest znany architekt obiektu. Most posiada charakterystyczne cechy dla architektury z XIX wieku. Ma długość 6 m i szerokość – 6,5 m. Jest wykonany z ciosanych bloków piaskowca. Most jest obiektem łukowym, ma jedno przęsło o rozpiętości 2,7 m z nasypem.
Do rejestru zabytków został wpisany w 1990 roku. Rok później został wyłączony z użytkowania. Obecnie funkcjonuje jako pomnik. Nie stanowi więc zagrożenia dla użytkowników drogi.
Ogólny stan mostu jest zły. Na podstawie ekspertyzy stwierdzono, że jego stan techniczny od strony północnej jest niepokojący. Część kamieni zostało wypłukanych przez wodę i leżą na dnie potoku Badoń. Niektóre fragmenty konstrukcji rozsypały się i są porośnięte roślinnością.
Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu miasto postanowiło go zabezpieczyć przed dalszą degradacją i ogłosiło przetarg na prace remontowe oraz konserwatorskie. W ich ramach zostaną odtworzone i uzupełnione ubytki, zaimpregnowane elementy kamienne i zostanie wzmocniona cała konstrukcja.
Dzięki przeprowadzonym zabiegom stan techniczny mostu polepszy się, a on sam dzięki temu odzyska swoje estetyczne walory. - Najprawdopodobniej zostanie odtworzony bruk kamienny na nawierzchni mostu. Wykonana będzie też tabliczka informacyjna. Most jest bardzo malowniczy, posiada duże wartości architektoniczne. To chyba jedyny taki obiekt w Krośnie - mówi Marta Rymar, miejski konserwator zabytków.
Prace mają zostać wykonane do końca czerwca.
Skoro to zabytek to konserwator zabytków powinien kasy dołożyć i to sporo.
Most piękny, dobrze, że ktoś o nim pomyślał. Ale od strony drogi nie będzie go zbytnio widać, więc czy da się do niego poprowadzić ścieżkę spacerową nad Badoniem i dalej nad Lubatówką?
Ścieżka spacerowo - rowerowa nad Lubatówką jest bardzo potrzebna, warto ją planować tak, by jak najmniej ingerowała w środowisko, ale dawała szansę na spokojny spacer.
Takie ukryte bardziej przed publiką od strony drogi, ale ciekawa budowla zamiast kładki drewnianej.
Ścieżka rowerowa powinna powstać na ul. Wyszyńskiego, od obwodnicy, przez ten remontowany most do pomnika w Suchodole i dalej ul. Suchodolską do granic miasta. Dalej już gmina Miejsce Piastowe powinna pociągnąć w stronę Wrocanki. Taka ruchliwa i wąska ul. Wyszyńskiego i Suchodolska, a brak na nich ścieżki rowerowej.
Most jest piękny. Ze zdobyciem kamienia nie powinno być problemu, bo zapewne jest to kamień lokalny, ze zdjęcia nie idzie określić skąd był pozyskany. Wypiaskowanie załatwi sprawę oczyszczenia. Można przenieść na zewnątrz kamień ze środka - na pewno będzie dobrej jakości - a lukę uzupełnić tym gorszym kondycyjnie. Kłopot może powstać w temacie receptury zaprawy.