Mniej przestępstw, gorzej z narkotykami

Mniejsza liczba przestępstw, w tym także tych o charakterze kryminalnym. Niepokoi natomiast wzrost przestępstw narkotykowych. Pocieszające jest jednak to, że ich wykrywalność wynosi blisko 95 procent. Policja podsumowała 2013 rok.
Przestępczość ostatnio spadła, ale do wyników z 2010 roku jeszcze daleko

Z policyjnych statystyk wynika, że ogólnie w ostatnich latach przestępczość spada. W ubiegłym roku policja stwierdziła ogólnie 2501 przestępstw. W porównaniu z rokiem 2011 jest ich mniej (o 28). Nieco gorzej jest z wykrywalnością. W 2013 roku wyniosła 70,7%. Rekordowa wykrywalność na poziomie 74,2 % była w 2010 roku.

Cieszy też spadek przestępstw o charakterze kryminalnym. Jeszcze w 2011 roku odnotowano ich 2121, a w 2013 - 1574. - To najniższa ilość czynów o charakterze kryminalnym na przestrzeni ostatnich 5 lat - podkreśla podinspektor Paweł Owiński, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie. Wzrosła natomiast ich wykrywalność - 57 % (rok 2012 - 55,9 %). - Praktycznie co drugie przestępstwo zostało wykryte - dodaje podinsp. Owiński. Znów rekordowa wykrywalność była w 2010 r. - 60,9 %.

- Poprawiła się wykrywalność przestępstw ogółem i na podobnym poziomie jest wykrywalność przestępstw kryminalnych. Te dwie informacje są dla mnie wystarczające, by pozytywnie ocenić działania komendy w Krośnie - mówił nadinspektor Zdzisław Stopczyk, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji. W czwartek (23.01) w krośnieńskiej komendzie policji odbyła się odprawa roczna, podczas której podsumowano pracę krośnieńskich policjantów w 2013 roku.

Znaczny wzrost zanotowano natomiast w przypadku tzw. przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W porównaniu z rokiem 2012, kiedy stwierdzono 37 takich przestępstw, w 2013 roku odnotowano ich sporo więcej - 128. Wysoki jest jednak wskaźnik wykrywalności - 94,5%. - Świadczy to o dobrej pracy pionu kryminalnego, szczególnie pracy operacyjnej - twierdzi podinsp. Owiński.

Podczas odprawy przypomniano ciekawsze zdarzenia. W marcu 2013 roku policji udało się ustalić sprawcę pięciu napadów na placówki handlowe oraz apteki na terenie Krosna, Jedlicza, Godowej i Komborni. 20-latek przy użyciu atrapy broni palnej groził ekspedientkom pozbawieniem życia, żądając jednocześnie wydania utargu.

W lipcu natomiast ustalono sprawców kradzieży kabli sejsmicznych oraz geofonów na szkodę Geofizyki Kraków S.A., gdzie - jak ustalono w wprowadzonym postępowaniu - łączne straty powstałe w wyniku kradzieży dokonanych na terenie samej gminy Miejsce Piastowe przekroczyło 50.000 zł. - Tych kradzieży mieliśmy wiele, Geofizyka Kraków przez cały 2013 rok prowadziła badania praktycznie na całym naszym terenie. Ustalenie sprawcy spowodowało, że pod koniec działalności kradzieże już nie były zgłaszane - poinformował zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie.

Jesienią na gorącym uczynku zatrzymano dwóch sprawców zniszczenia obiektów należących do MOSiR Krosno. Sprawcom udowodniono sześć przestępstw związanych z uszkodzeniem elewacji budynków poprzez malowanie tzw. graffiti. Spowodowali tym spore straty finansowe.

W 2013 roku policjanci przeprowadzili ponad 3200 interwencji domowych. Aż w 1026 przypadkach stwierdzono zjawisko przemocy w rodzinie. Sprawcami w większości przypadków byli mężczyźni (938), a ich agresja głównie skierowana była do kobiet (915 przypadków).

Bezpieczniej było na drogach. W 82 wypadkach drogowych śmierć poniosło 8 osób, a 138 zostało rannych. W porównaniu z rokiem 2012 liczba wypadków spadła o 2. Wzrosła co prawda liczba rannych (o 20), ale zmalała liczba zabitych (o 4 osoby). Nietrzeźwi kierowcy spowodowali 7 wypadków, nietrzeźwi piesi - 3.

Policja została powiadomiona o ponad 1 300 kolizjach drogowych. Ich również było mniej niż w 2012 roku (o 180 zdarzeń).

Obecny na spotkaniu prezydent miasta Piotr Przytocki mówił o fotoradarach. Prosił policję o wsparcie na odcinkach, gdzie przepisy ruchu drogowego są nagminnie łamane: - To działanie przynosi efekt. To widać po wynikach stacjonarnych fotoradarów. Jest zdecydowany spadek przekraczania prędkości na skrzyżowaniach, jak również wjeżdżania na czerwonym świetle.

Jest bezpieczniej na drogach - mniej wypadków i kolizji

Prezydent przypomniał o jeszcze jednym problemie: - Nie możemy się uporać z manią wyścigów nocnych różnych pojazdów, od ścigaczy po samochody. Dzieje się to w różnych punktach miasta, stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi i mienia. Chciałbym, aby w tym zakresie stało się coś zdecydowanie lepszego, żebyśmy mogli prewencyjnie zadziałać i skutecznie zapobiec tego typu zdarzeniom, szczególnie w okresie lata.

- Jest to problem - zgodził się inspektor Adam Pietrzkiewicz, Komendant Miejski Policji w Krośnie. - Sądzę, że dojdziemy z komendantem straży miejskiej do konsensusu, żeby wzmocnić służbę w godzinach wieczorowo-nocnych, ponieważ policjanci - a mamy taką a nie inną obsadę - realizują zadania na terenie całego powiatu i troska poszczególnych wójtów i burmistrzów jest podobna, wszędzie sygnalizują ten sam problem.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)