Młodzież pełna kreatywności. Prace wystawiali w kawiarniach

Konkurs Krosno Local Creators to inicjatywa, dzięki której młodzi artyści mogli zaprezentować swoje prace. Najlepszych nagrodzono na gali, która miała miejsce w środę (25.09) w Biurze Wystaw Artystycznych. Zwycięzcą konkursu został Miłosz Tomkowicz, uczeń Liceum Plastycznego, który otrzymał nagrodę internautów i wyróżnienie od jury.
Miłosz Tomkowicz maluje obrazy, rysuje, tworzy szkice i pisze poezję. Dla internautów i jury okazał się najlepszy
Damian Krzanowski

19-latek zdobył prawie 200 głosów w internetowym głosowaniu. Został też uznany za jednego z najlepszych artystów przez jurorów z Biura Wystaw Artystycznych. Miłosz Tomkowicz maluje obrazy, rysuje, tworzy szkice i pisze poezję. Pochodzi z rodziny o artystycznych korzeniach. Jego tato jest artystą rzeźbiarzem. - Sztuka jest dla mnie pewną uzewnętrzniającą się w postaci artystycznych tworów koniecznością – mówi o swojej twórczości. - W swoich pracach pragnę przedstawiać zjawiska będące konkretnym zespołem napięć, które tworzą świat ludzi i żywiołów.

Fascynuje go piękno świata, brutalność natury i strach, który niesie obcowanie z nią. Miłosz zaprezentował na konkursie m.in.  rysunki i szkice stworzone w trakcie lat spędzonych w krośnieńskim Plastyku, które analizują formę ludzkiego ciała.  Można było też zobaczyć obrazy ukazujące ludzkie emocje, które uzewnętrzniają się na płótnie. Te prace dotykają wnętrza człowieka, pokazują go jako osobę zderzającą się z rzeczywistością.

Na zdjęciu młodzi artyści, którzy zdobyli najwięcej głosów internautów. Od lewej Marcelina Grysztar, Miłosz Tomkowicz i Kinga Budzyńska
DAMIAN KRZANOWSKI

W konkursie Miłosz zaprezentował też malarstwo realistyczne przedstawiające krajobrazy, w tym również jego rodzime Krosno. 19-latek marzy o wystawieniu swoich prac z pleneru, który odbył się we dworze w Jeżowie. Te obrazy można było zobaczyć na wystawie w Liceum Plastycznym w Tarnowie.

Młody artysta maluje głównie farbami olejnymi i akrylowymi. Jest zwycięzcą wielu konkursów, ale wygrana wśród internautów w Krosno Local Creators była dla niego zaskoczeniem. - Bardzo się cieszę, że moja praca spotkała się z takim pozytywnym odbiorem - mówi. - Pasja tworzenia towarzyszy mi od zawsze. Czas, kiedy nie tworzę, uważam często za zmarnowany.

Miłosz pisze również wiersze. Tematyką jego poezji jest wszystko, co go dotyka. Inspiracje czerpie ze swojej wyobraźni, którą uważa za najważniejsze źródło swojej twórczości.

Obrazy Miłosza Tomkowicza
Local creators

Drugie miejsce w konkursie zajęła Marcelina Grysztar, pisarka, która zdobyła ponad 150 głosów. 18-latka prowadzi bloga Oczami nastolatki, na którym dzieli się z internautami swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami na temat ludzi oraz świata. Jej największym marzeniem jest podróż po świecie mustangiem z 1964 roku. Więcej o Marcelinie dowiecie się tutaj.

Trzecie miejsce zdobyła Kinga Budzyńska, uczennica II LO w Krośnie, która również zebrała ponad 150 głosów. Kinga tworzy grafiki. Prace 18-latki dotyczą szeroko pojętej popkultury. Młoda artystka inspiracje czerpie z seriali, filmów, książek i muzyki. Tworzy też rysunki z własnymi postaciami tzw. OC (original characters) na potrzeby własnych historii.

Jedna z grafik Kingi Budzyńskiej
LOCAL CREATORS

Jury Biura Wystaw Artystyczny wręczyło również dodatkowe wyróżnienia dla trzech twórców. Otrzymała je Paulina Brzozowska za swoje wiersze. Paulina ma 19 lat i marzy o wydaniu autorskiego tomiku poezji i opowiadań. Cechą jej twórczości jest odwaga w ukazywaniu rzeczywistości i bezpośredniość w przekazywaniu otaczającego świata.

Zauważona została też 21-letnia Natalia Godek za „mistrzowskie” według jury fotografie przedstawiające portrety starszych osób.

Wyróżnienie zdobył również 19-letni Dominik Zbaraża, który jako jedyny w kategorii rzeźbiarstwo zaprezentował swoje prace. Dominik rzeźbi w drewnie lipowym lub sosnowym za pomocą plastikowego noża do tapet lub skalpeli chirurgicznych, w przypadku rzeźb ogrodowych posługuje się prostym dłutem i siekierą. Jest samoukiem, a swój warsztat doskonali od 2011. Pasją rzeźbienia zaraził go artysta Adam Rąpała.

W konkursie wzięło udział 18 artystów z Krosna i okolic
DAMIAN KRZANOWSKI

Konkurs promujący młodych twórców

Krosno Local Creators to wydarzenie, które przez kilka tygodni promowało krośnieńskich artystów z różnych dziedzin – malarstwa, rysunku, rzeźbiarstwa, poezji i prozy, grafiki oraz fotografii. Projekt był skierowany do osób kreatywnych i twórczych, którzy chcieli pokazać swoje prace szerszej publiczności.

W pierwszej edycji wzięło udział 18 twórców, którzy zaprezentowali 80 prac. Z ich twórczością można było się zaznajomić w znanych krośnieńskich kawiarniach i restauracjach tj. Wino i Talerzyki czy Posmakuj. Mieszkańcy mogli zagłosować na wybranego artystę na stronie internetowej.

Inicjatywa konkursu wyszła od Młodzieżowej Rady Miasta. - Jestem artystą i odczuwałem, że w naszym mieście, artyści nie mogą się pokazać szerszej publiczności. Tak narodził się pomysł Local Creators – mówi Jakub Penar, społecznik i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. - Nie spodziewałem się takiego odzewu, dużo artystów do nas napisało z Krosna i nie tylko, a ponad tysiąc osób zagłosowało. Uważam, że jak na pierwszą edycję, jest to bardzo dobry wynik.

Jakub Penar zaznacza, że to nie ostatnia edycja konkursu Krosno Local Creators
DAMIAN KRZANOWSKI

Młodzieżowa Rada Miasta przygotowała akcję wspólnie z Biurem Wystaw Artystycznych. - Ta inicjatywa pokazuje, że w młodych po pierwsze jest zapał do szeroko pojętej twórczości, a po drugie taka umiejętność i potrzeba, żeby coś realizować i organizować, wzmacniać miasto w oddolne inicjatywy – mówi Ewelina Jurasz, dyrektor BWA.

W październiku w ramach projektu międzynarodowej wymiany, młodzi artyści zostaną zaprezentowani raz jeszcze. Będą organizowane spotkania autorskie i wystawy. Nie zabraknie też konfrontacji z młodymi twórcami z innych krajów.

- Dla BWA Local Creators to bardzo ważna inicjatywa, bo jest bliska naszym działaniom. Zależy nam na młodych – mówi Ewelina Jurasz i razem z Jakubem Penarem zapowiadają, że będą kolejne edycje konkursu.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person Buka
28.09.2019 17:41

Gratulacje za pomysł nowego wydarzenia i gratulacje dla wszystkich młodych ludzi, którzy wzięli w nim udział. Zgadzam się z loginka1: mamy tak piękne słowa w naszym języku. Skoro to konkurs promujący lokalnych artystów to dlaczego mówić o tym po... hmmmm.... angielsku?

Zresztą to któraś z kolei impreza w Krośnie nazwana tak jakoś, żeby chyba było, w zamyśle autorów, światowo.

person
Buka
na forum od listopada 2017
person 481215
28.09.2019 16:35

brawo dla organizatorów i dla młodziezy,mamy wspaniałą i zdolną młodziez,gratulacje!

person
481215
na forum od listopada 2017
person trw_krosno @wp.pl
27.09.2019 19:48

Gratulacje dla nagrodzonych i pomysłodawców tego konkursu.

Nasza młodzież jest bardzo wrażliwa, zdolna i z ambicjami. Tylko trzeba Ich zainspirować "do NICH trafić-" co się organizatorom udało. Jeszcze raz gratuluję . Miło się czyta takie artykuły. Pozdrawiam KD

person
trw_krosno @wp.pl
na forum od stycznia 2018
star
person Hetfield
27.09.2019 13:52

Super sprawa. Brawa dla organizatorów

person
Hetfield
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5) forward