Młodzi parlamentarzyści lepsi od "starych" radnych

Z okazji Dnia Dziecka (1.06) obradował I Krośnieński Parlament Dzieci i Młodzieży. Młodzi parlamentarzyści dyskutowali, głosowali i postulowali. Rosną nam godni następcy stwierdził Stanisław Słyś, przewodniczący prawdziwej Rady Miasta.
W trakcie obrad Parlamentu Dzieci i Młodzieży

W sali Rady Miasta jeszcze nigdy nie było aż tylu młodych ludzi zainteresowanych losem swojego miasta. Na pomysł powołania Krośnieńskiego Parlamentu Dzieci i Młodzieży wpadły władze miasta. Każda ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Krosna wydelegowała swoich przedstawicieli, którzy otrzymali "parlamentarne mandaty".

Przedsięwzięcie było nie tylko zabawą z okazji Dnia Dziecka, ale także okazją do porozmawiania dzieci i młodzieży z władzami miasta. Młodzi parlamentarzyści wysunęli bowiem szereg postulatów w sprawach dla nich ważnych. - Oni wiedzą najlepiej, jakie są bolączki młodzieży, i co zrobić, żeby w Krośnie żyło się naprawdę lepiej - mówi Sebastian Wójcik z Urzędu Miasta, jeden z inicjatorów spotkania.

Praca w Komisji Kultury - jedna z uczennic przekonuje do swoich propozycji Annę Dubiel - przewodniczącą Komisji Kultury Rady Miasta i Dorotę Cząstkę - dyrektora KDK

Parlamentarzyści pracowali m.in. w komisjach tematycznych. Np. w Komisji Bezpieczeństwa uczniowie obradowali wraz z komendantem Straży Miejskiej, w Komisji Kultury - z dyrektorem KDK, w Komisji Samorządowej - z prezydentem, itp.

Efektem obrad były wnioski komisji i uchwały parlamentu. Młodych ludzi interesowały głównie sprawy bezpieczeństwa, kultury, rozrywki i edukacji. Uczniowie postulowali, aby m.in.: - w mieście było więcej patroli policyjnych, - w pobliżu szkół ograniczono prędkość jazdy samochodów i zainstalowano progi zwalniające, - było więcej łatwo dostępnych stypendiów, - godziny rozkładów jazdy autobusów MKS były dopasowane do zajęć lekcyjnych, - powstało więcej ścieżek rowerowych, - został zbudowany skatepark itp. Wszystkie uchwały i postulaty młodzież przekazała prezydentowi miasta.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna, stwierdził, że wiele postulatów młodzieży jest możliwych do urzeczywistnienia. - Część z tych pomysłów już jest realizowana. Efekty przyjdą z czasem. Są też nowe, świeże pomysły i chcemy z nich korzystać - powiedział.

Krzysztof Wyderka - przewodniczący I Krośnieńskiego Parlamentu Dzieci i Młodzieży

Być może efektywna praca młodych parlamentarzystów wynikała z tego, że nie było wśród nich żadnych podziałów politycznych: - Wszyscy staramy się dbać o dobro młodych ludzi w Krośnie - przekonywał Krzysztof Wyderka, wybrany na przewodniczącego parlamentu, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

Postawa młodych rajców bardzo spodobała się prawdziwym władzom miasta. - Bardzo mi się podoba Wasze podejście do sprawowania władzy, bo Wasze pomysły są bardzo poważne i realistyczne - uznał Robert Hanusek, zastępca prezydenta Krosna. - Bardzo Wam dziękuję za to, że dzisiejsza sesja przebiegała w atmosferze pełnej kreatywności i kultury. Doceniam to jako uczestnik sesji prawdziwej Rady Miasta - powiedział z kolei Bronisław Baran, również zastępca prezydenta Krosna.

Młodzieżowe głosowania

- Zaskoczyli mnie wiedzą, dojrzałością, poważnym podejściem, szerokim spojrzeniem na świat i na nasze lokalne sprawy. Życzyłbym sobie takich właśnie współpracowników - komentował Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta: - Rosną nam godni następcy i będziemy im mogli spokojnie przekazać pałeczkę władzy.

Według zamierzeń władz miasta, Krośnieński Parlament Dzieci i Młodzieży będzie się odbywał raz w roku - z okazji Dnia Dziecka. Jest to inicjatywa na podobieństwo Parlamentu Młodzieży, który obraduje w tym samym dniu w Sejmie RP.

Na zakończenie spotkania prezydenci poczęstowali wszystkich uczniów czekoladkami.

Uchwały I Parlamentu Dzieci i Młodzieży

I. Bezpieczeństwo:
1. poprawa warunków bezpieczeństwa na krośnieńskim torze żużlowym (budowa bezpiecznej bandy i nawierzchni granitowej)
2. objęcie systemem monitoringu całego obszaru miasta ze szczególnym uwzględnieniem miejsc spotkań młodzieży
3. zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystom
4. poprawa warunków i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w czasie dojazdu do szkoły i powrotu z niej (skoordynowanie rozkładu jazdy MKS z godzinami lekcyjnymi)
5. zwiększenie liczby patroli policji w mieście
6. dokonanie przeglądu oznakowania ulic w bezpośredniej okolicy szkół w celu wprowadzenia ograniczenia prędkości i montażu progów zwalniających
7. zwiększenie bezpieczeństwa na terenach szkół

II. Rozwój miasta:
1. modernizacja basenu przy ZSP nr 5 i jego promocja
2. rozbudowa ścieżek rowerowych

III. Samorząd:
1. organizowanie spotkań z władzami miasta celem przybliżenia młodzieży zagadnień samorządności

IV. Edukacja:
1. wprowadzenie w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kursów udzielania pierwszej pomocy z możliwością uzyskania certyfikatu
2. wprowadzenie obowiązkowej godziny nauki pływania
3. tworzenie mniejszych grup na zajęciach z języków obcych (do 20 osób)
4. wyposażenie szkół w sprzęt sportowy
5. wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz unowocześnianie szkolnych pracowni (szczególnie do egzaminów zawodowych)
6. aktualizacja i powiększanie zbiorów bibliotek szkolnych
7. uproszczenie procedur przyznawania stypendiów
8. tworzenie lepszych warunków dla dalszego kształcenia i pracy młodzieży niepełnosprawnej
9. zagospodarowanie terenów przy szkołach (boiska, tereny rekreacyjne)
10. budowa sal gimnastycznych i boisk szkolnych
11. realizacja programu nauczania w sposób umożliwiający młodzieży korzystanie z oferty kulturalnej

V. Kultura:
1. utworzenie kompleksu multikina
2. zwiększenie liczby konkursów artystycznych
3. realizacja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży
4. organizacja plenerowych imprez kulturalnych
5. organizacja w dzielnicach i osiedlach klubów i świetlic dla dzieci i młodzieży

VI. Sport i rekreacja:
1. poprawa stanu boisk szkolnych i pozaszkolnych
2. budowa nowych boisk i sal gimnastycznych
3. wyposażenie szkół w sprzęt sportowy
4. budowa bieżni lekkoatletycznej ze sztuczną nawierzchnią
5. wprowadzenie obowiązkowej nauki pływania do szkół
6. reaktywacja sekcji cartingowej i stworzenie toru cartingowego
7. stworzenie parków przyrody i rekreacji

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)