Mieszkania z Naftówki

Jeszcze do niedawna w budynku przy ul. Kolejowej 11 była siedziba szkoły naftowo-gazowniczej. Teraz znajdują się tu 22 mieszkania dla biednych i eksmitowanych rodzin. We wtorek (13.12) wprowadzili się pierwsi lokatorzy.
W 22 mieszkaniach socjalnych jeszcze przed świętami zamieszkają lokatorzy. Dla wielu rodzin to właśnie klucze do marzeń

Remont budynku rozpoczął się w maju br. i pochłonął z budżetu miasta blisko 1,3 mln zł.

W ciągu siedmiu miesięcy dokonano całkowitej przebudowy budynku wewnątrz, tak aby sale lekcyjne przekształcić na mieszkania dwupokojowe z kuchnią, łazienką i przedpokojem o powierzchni od 30 do 40 m2.

To właśnie w tym budynku mieściła się kiedyś "Naftówka". Teraz znajdują się tu mieszkania socjalne

Choć o mieszkaniach mówi się "socjalne", to ich standard jest dość wysoki. Mieszkania są wyposażone w kuchnię gazową, sanitariaty, kafelki, wykładzinę, a nawet żyrandole.

Lokale są gotowe do zamieszkania - wyposażone są m.in. w kuchnie gazowe

Wymieniono wszystkie instalacje: elektryczne, wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania. Wybudowano też nową kotłownię. Budynek posiada także nowy dach, okna, elewację, jest ocieplony i przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: przy wejściu zbudowano podjazd dla wózków, wewnątrz zainstalowano windę, jedno z mieszkań ma też specjalną łazienkę

Mieszkania otrzymały osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej oraz te, którym z racji eksmisji gmina musi zapewnić lokum. Komisja mieszkaniowa Urzędu Miasta starała się przyznać mieszkania takim rodzinom, które będą terminowo opłacać rachunki.

Lokatorzy będą płacić czynsz w wysokości 1 zł za m2, a także rachunki za gaz, wodę, prąd i centralne ogrzewanie. Każde mieszkanie ma oddzielny licznik mediów.

Budynek przy ul. Kolejowej 11 został oddany do użytku w 1951 r. Do niedawna mieściła się tu szkoła popularnie zwana "Naftówką". Teraz szkoła ta korzysta tylko z budynku przy ul. Bohaterów Westerplatte.

O tym, że była tu kiedyś szkoła naftowa przypominają elementy wiertnicze przy wejściu do budynku

Przystosowanie budynku na mieszkania socjalne to jeden z elementów realizacji przyjętej przez władze miasta strategii mieszkaniowej, która zakłada działanie na wielu płaszczyznach - budowę mieszkań socjalnych, komunalnych, dla młodych małżeństw i pod wynajem. Zadanie to wypełniać ma spółka gminna Towarzystwo Budownictwa Społecznego - Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe Sp. z o.o.

Już wkrótce do użytku oddany zostanie kolejny budynek z mieszkaniami socjalnymi - przy ul. Popiełuszki budowany jest blok, w którym swój kąt znajdzie 35 rodzin. W połowie roku 2006 zakończy się remont budynku po starym szpitalu przy ul. Grodzkiej - tam powstaje 35 mieszkań pod wynajem. Z kolei przy ul. Tysiąclecia powstają mieszkania w ramach programu dla młodych małżeństw. Latem 2006 r. rozpocznie się też budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Żwirki i Wigury.

- Na mieszkania socjalne czeka jeszcze ponad 200 rodzin. Coraz więcej młodych ludzi jest też zainteresowanych tanimi mieszkaniami na wynajem - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)