Mer Użhorodu: Potężne Krosno - potężna Europa

Władze Krosna podpisały (12.03) umowę o współpracy partnerskiej z ukraińskim miastem Użhorod. To nasze piąte zaprzyjaźnione miasto, z którym m.in. wspólnie będziemy ubiegać się o fundusze z programów unijnych.
Umowę o współpracy podpisali: Sergyi Ratushniak - mer Użhorodu oraz Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Pierwsze kontakty pomiędzy Krosnem a Użhorodem narodziły się już w połowie lat 90. Wtedy to współpracę gospodarczą rozpoczęły Podkarpacka Izba Gospodarcza w Krośnie i Zakarpacka Izba Przemysłowo-Handlowa w Użhorodzie. Rozkwit wspólnych kontaktów na rożnych szczeblach pomiędzy obydwoma miastami nastąpił od 2006 roku. We wtorek na uroczystej sesji Rady Miasta kontakty te zostały ugruntowane podpisaniem umowy o współpracy partnerskiej.

"Podpisanie umowy partnerskiej z pewnością umocni dotychczasowe szerokie kontakty i umożliwi rozszerzenie współpracy na wielu dodatkowych płaszczyznach, w tym również obustronne ubieganie się o fundusze z programów unijnych" - napisano w uzasadnieniu stosownej uchwały Rady Miasta, której przegłosowanie poprzedziło podpisanie umowy.

Użhorod to miasto w zachodniej części Ukrainy nad Użem, przy granicy ze Słowacją. Liczy ponad 120 tys. mieszkańców. Zalicza się do najstarszych miast na Ukrainie. Jest także największym miastem Zakarpackiej Ukrainy. W latach 1919-1938 miasto znajdowało się w Czechosłowacji, a w latach 1938-1944 należało do Węgier. Od roku 1872 przez miasto prowadzi ważna linia kolejowa łączącą Lwów z Budapesztem tzw. Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna.

Lokalizacja Krosna i miasta Użhorod

- Jest to bardzo aktywny region, odmienny od tych, do których przyzwyczajeni są Polacy w obwodzie lwowskim czy innych regionach przygranicznych. To region specyficzny, pod wpływem kulturowym Węgier i Słowacji, bogaty w dary natury, z kwitnącą przedsiębiorczością i bardzo bogatą kulturą - wyjaśnia Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Współpraca pomiędzy Krosnem a Użhorodem rozwinęła się jeszcze bardziej w ubiegłym roku w ramach projektu Podkarpackie Trójmiasto. W jego realizacji uczestniczą trzy polskie miasta: Jasło, Krosno i Sanok oraz trzy miasta ukraińskie: Lwów, Truskawiec i Użhorod. Główna idea Podkarpackiego Trójmiasta zakłada promocję tych miast, a także zacieśnianie między nimi współpracy przy realizacji kolejnych wspólnych unijnych projektów.

- To wyjątkowy projekt w skali Polski, ponieważ niewiele jest pomysłów, które mają doprowadzić do integracji zarówno w obszarze kraju, jak i w obszarze kontaktów przygranicznych. Za przyczyną tego projektu współfinansowanego przez trzy samorządy podkarpackie, przy wsparciu pieniędzmi unijnymi, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, które przybliżyły ludzi do siebie na różnych płaszczyznach - podkreśla Piotr Przytocki.

Sergyi Ratushniak

- Powinniśmy się starać, aby Jasło, Krosno i Sanok były miastami najlepszymi, bo to sprzyja całemu krajowi - wskazuje mer Użhorodu, Sergyi Ratushniak. - Potężne Krosno to potężna Polska. Potężne Krosno - potężna Europa - dodaje.

Największą przeszkodą w rozwijaniu kontaktów są kłopoty na granicy polsko-ukraińskiej. - Staramy się w Kijowie, aby biznesmeni, studenci, przedstawiciele organów władzy czy instytucji naukowych mieli możliwość w sposób uproszczony uzyskać pozwolenie na przekroczenie granicy - mówi Sergyi Ratushniak. - Według mnie przeszkody są stwarzane przez czynniki korupcyjne zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

- Poprzez podpisanie umowy partnerskiej pokazujemy naszym przedstawicielom w parlamencie, że muszą pracować nad takimi zmianami w ustawodawstwie, aby ten wzajemny ruch turystyczny mógł się rozwijać - mówi Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta.

Użhorod jest piątym partnerskim miastem Krosna, ale pierwszym zza naszej wschodniej granicy. Dotychczas współpracowaliśmy z niemieckim miastem Edewecht (1996 r.) oraz z trzema węgierskimi miastami: Zalaegerszeg (2000 r.), Sátoljalújhely (2006 r.) i Sárospatak (2007 r.)

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)