Matury: Dodatkowa "matma" dała efekt

Po świetnych wynikach egzaminów po szkole podstawowej i gimnazjum przyszedł czas na podsumowanie matur. Ogólnopolskie media alarmowały, że ta w tym roku wypadła fatalnie, maturzyści "wyłożyli się" głównie na matematyce. Na tle tych głosów, Krosno znów ma powody do zadowolenia.
Krośnieńscy maturzyści korzystali z miejskiego programu dodatkowych lekcji matematyki, bo to ten przedmiot sprawia najwięcej trudności. Efekty są, matury w Krośnie wypadły bardzo dobrze

Tegoroczna matura jeszcze wielu osobom będzie śniła się po nocach. W tym roku w pierwszym terminie o indeks może ubiegać się tylko co czwarty maturzysta. Jak informuje Urząd Miasta, krośnieńskie szkoły mają jednak powody do radości: - Absolwenci krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych potwierdzili, że Krosno jest liderem na podkarpackim rynku edukacyjnym.

Cieszy nie tylko wskaźnik zdawalności matury w Krośnie, który jest najwyższy w województwie, ale też poziom egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Wygląda imponująco na tle kraju, województwa, najbliższego powiatu (krośnieński ziemski) i dużych miast na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie obejmującej trzy województwa: podkarpackie, małopolskie i lubelskie.

W tym roku w Krośnie maturę zdawało 1 597 osób w 19 szkołach dla młodzieży i dorosłych. Świadectwa dojrzałości otrzymało ponad 81% zdających przy średniej zdawalności  w kraju - 75,5% i w województwie podkarpackim - 74,5%. Absolwenci z Krosna zdali maturę najlepiej spośród wszystkich powiatów w województwie podkarpackim (rozpiętość od 60,4%  - powiat krośnieński ziemski do 81,3% m. Krosno). Zdawalność matury w Krośnie była także wyższa niż w Krakowie (80,4%), Lublinie (80,4%) oraz w dużych miastach Podkarpacia; Rzeszowie, Tarnobrzegu i Przemyślu.

Bardzo dobrze wypadli krośnieńscy licealiści (lepiej tylko uczniowie liceów w Tarnobrzegu), a szczególnie dobre wyniki na tle kraju osiągnęli uczniowie techników.

Różnice w wynikach matur szczególnie widoczne są między szkołami w powiecie grodzkim (m. Krosno) i w powiecie ziemskim (krośnieńskim). Okazuje się, że wysoka zdawalność jest magnesem przyciągającym do krośnieńskich szkół, bo w tym roku na liście kandydatów przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych znalazło się aż 1 348 osób spoza miasta (74,5% ogółu przyjętych).

Na wynik matury w krośnieńskich liceach ogólnokształcących zapracowali absolwenci 9 liceów ogólnokształcących. Stuprocentową zdawalnością mogą pochwalić się dwa krośnieńskie licea - I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia. Ponad 98%  zdawalność osiągnęło II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3-Maja.

Spośród  siedmiu techników pięć odnotowało zdawalność wyższą niż wskaźnik krajowy. Najlepiej maturę zdali absolwenci Technikum Nr 5 w ZSP 5 "Elektryk" (zdawalność 94,6%).

Od dwóch lat uczniowie klas maturalnych w Krośnie objęci są miejskim programem wyrównywania szans edukacyjnych z matematyki, w ramach którego na dodatkowych lekcjach przygotowują się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Jak widać, przyniosło to efekty.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)