Masz dobre oko? W "Trójce" uczą strzelać

Od przyszłego roku szkolnego w Gimnazjum nr 3 w Krośnie będzie funkcjonować klasa sportowa o profilu strzelectwo. Szkoła dysponuje już własną strzelnicą, a jej uczniowie mają na koncie spore sukcesy.
Weronika Bykowska, uczennica Gimnazjum nr 3 w Krośnie, zdobyła złoty medal podczas finału Ogólnopolskiej Gimnazjady w Strzelectwie Sportowym w Białymstoku

Klasa o profilu strzelectwo sportowe będzie utworzona od początku roku szkolnego 2013/2014. Miejski Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi dysponuje strzelnicą do strzelań pneumatycznych, odpowiednim sprzętem do uprawiania tej dyscypliny sportu.

- Pomieszczenie gospodarcze mieszczące się w segmencie "C" naszej szkoły zostało zaadoptowane na strzelnicę pneumatyczną i to - według mojego rozeznania - jedną z bardziej nowoczesnych - mówi Robert Guzik - dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. - Wprawdzie na razie jest czterostanowiskowa, ale z nowoczesnymi tarczociągami i podglądem monitorowanym dla zawodnika na każdym stanowisku i ogólnym dla trenera. W niedalekiej przyszłości planujemy wyposażenie stanowisk strzeleckich w nowoczesne tarcze do strzelań elektronicznych.

Obiekt jest dopuszczony do użytkowania i wyposażony we wszystkie niezbędne elementy zgodne z przepisami ISSF (International Shooting Sport Federation), oczekuje na licencję przyznawaną przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Strzelnica do strzelań pneumatycznych w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi

Strzelnica żyje już jednak od wielu miesięcy. Treningi z udziałem uczniów szkoły odbywają się regularnie od października ubiegłego roku. To po efektach tej pracy w postaci znaczących sukcesów uczniów zrodziła się idea utworzenia kolejnej w tej szkole klasy sportowej, tym razem o profilu strzelectwo sportowe. Pozytywnie do pomysłu odniosły się władze miasta.

Nabór zakończył się pomyślnie i od nowego roku szkolnego klasa zacznie funkcjonować. - To coś nowego w naszej szkole, dlatego jest tak duże zainteresowanie ze strony dzieciaków - twierdzi Robert Guzik. - Po testach sprawnościowych do klasy o profilu strzelectwo zakwalifikowano 9 chłopców i 7 dziewczynek. Resztę klasy stanowić będzie sekcja siatkarska.

Dwaj uczniowie szkoły: Konrad Zawisza i Wiktor Jaworski otrzymali już powołanie do kadry Podkarpacia. Spore sukcesy ma na koncie także uczennica gimnazjum - Weronika Bykowska. Ostatni świetny występ zanotowała podczas finału Ogólnopolskiej Gimnazjady w Strzelectwie Sportowym, który odbył się w Białymstoku.

Już po raz piąty spotkali się tam najlepsi gimnazjalni strzelcy w Polsce. Województwo podkarpackie reprezentowali uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Krośnie: Weronika Bykowska i Konrad Zawisza oraz dwaj zawodnicy z Rzeszowa.

Antoni Bykowski - trener strzelectwa, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 14 w Krośnie

Konkurencja karabin pneumatyczny należała do krośnianki, która wynikiem 290/300 punktów zdobyła złoty medal. Potwierdziła w ten sposób dobre przygotowanie i formę przed wrześniowymi Mistrzostwami Polski Młodzików we Wrocławiu. W karabinku pneumatycznym chłopców Konrad Zawisza zajął 10 miejsce.

Weronika trenuje dopiero od półtora roku. Jej dobre predyspozycje fizyczne i psychiczne do uprawiania tej dyscypliny, połączone z odpowiednim treningiem dają przełożenie na wyniki. Mimo tak krótkiej przygody ze strzelectwem, Weronika trzykrotnie już zdobyła Puchar Małopolski, III miejsce w Międzynarodowych Zawodach Polish Open Kaliber 2012 w Białymstoku, a miesiąc temu w Zielonej Górze na Ogólnopolskim Zlocie Orlików, w finale strzelania w sieci i I Memoriale im. Ireneusza Jagodzińskiego wywalczyła dwa pierwsze miejsca i jedno drugie.

Aktualnie Weronika jest zawodniczką sekcji strzeleckiej Legii Warszawa, jest podopieczną trener Eulalii Rolińskiej - pierwszej polskiej zawodniczki, która startowała na olimpiadzie w Meksyku w 1968 roku. Na co dzień gimnazjalistka trenuje pod okiem trenera Antoniego Bykowskiego, nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 14, prywatnie - taty. Treningi odbywają się prawie codziennie, często nawet w sobotę i niedzielę, trwają od półtorej do dwóch godzin. Młoda zawodniczka podkreśla, że strzelanie to ciężka praca.

- Karabinek waży ponad pięć kilogramów. W trakcie całej konkurencji wraz z rozgrzewką, czasem przygotowawczym, strzałami próbnymi i strzelaniem ocenianym, składając się do pojedynczego strzału podnoszę karabinek około 70-75 razy. Gdy pomnożymy to przez 5 kilogramów, całkowity ciężar podnoszonej broni wynosi 350-370 kilogramów - mówi Weronika. - Stajesz na stanowisku strzeleckim, przed tobą jest tylko tarcza, z tobą karabinek i śruty, po obu stronach rywale, z tyłu trener. Masz 40 minut, aby pokazać na co cię stać, co jesteś warta. Ile trenowałaś i ile pracowałaś na treningach widać już po pierwszych strzałach. W trakcje zawodów trzeba być w pełni skoncentrowanym, przełączyć się na tryb wyciszenia i zlikwidować z głowy "kalkulator", aby nie obliczał po każdym strzale całego wyniku.

Od września w MZSzOI rusza Szkolna Gimnazjalna Liga Strzelecka. Zawody odbywać się będą na szkolnej strzelnicy. Do udziału mogą zgłaszać się wszystkie zainteresowane gimnazja. Szkoła przymierza się też od organizacji VI Ogólnopolskich Gimnazjalnych Mistrzostw w Strzelectwie Sportowym.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)