Łzy na promocji albumu ze zdjęciami dawnego Krosna videocam photo_camera

Tłumy krośnian pojawiły się w środowy wieczór (8.11) na promocji albumu z ponad 260 nieznanymi dotąd zdjęciami Krosna autorstwa Stanisława Nawracaja. Publikację można wygrać w naszym konkursie, szczegóły poniżej.
Na promocji albumu "Krosno - miasto i ludzie z lat 60-80. XX w." ze zdjęciami Stanisława Nawracaja pojawiło się ponad 150 osób. Spotkanie wypełniły pełne wspomnień rozmowy (fot. GRAFFIA)

Spośród setek zdjęć, które 85-letni Stanisław Nawracaj wykonał w Krośnie w okresie PRL, do wydanego właśnie albumu "Krosno - miasto i ludzie z lat 60-80. XX w." trafiło dokładnie 261.

Dla młodszych osób uwiecznione przez niego miasto wydawać się może obce. Wielu budynków ze zdjęć już nie ma, a ulice zostały gruntownie przebudowane. Śmieszne, a czasem wręcz komicznie, wyglądają również sceny rodzajowe, np. handel drobiem w centrum miasta.

Dla starszych fotografie są z kolei okazją do przypomnienia sobie czasów dzieciństwa czy młodości, wydarzeń lub osób, które już odeszły. Taki właśnie scenariusz miało środowe spotkanie ze Stanisławem Nawracajem w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, połączone z promocją albumu i wernisażem wystawy jego zdjęć.

Stanisław Nawracaj, z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania fotograf. Przez wiele lat fotografował życie toczące się na ulicach Krosna (fot. Damian Krzanowski)

Tego już dzisiaj nie ma, a to przecież wygląda kompletnie inaczej, zwracały uwagę osoby, które pojawiły się na spotkaniu. Przedstawiały się też jako dzieci bohaterów zdjęć albo oni sami.

- Najbardziej wzruszyło mnie, gdy jedna z pań wskazała nam zdjęcie bawiących się w potoku Marzec dzieci, i powiedziała, że jest na tej fotografii. Wymieniła też pozostałe osoby - Tomasz Wajda z wydawnictwa Graffia, który nakłonił autora do opublikowania zdjęć w formie albumu, także jest wzruszony.

Na spotkaniu obecna była jedna z bohaterek tego zdjęcia. Nie wiedziała, że taka fotografia istnieje (fot. Stanisław Nawracaj - zdjęcie ze zbiorów AWF GRAFFIA)

- Krosno z moich fotografii jest ubogie, ale jednocześnie radosne i ciepłe - powiedział przed spotkaniem Stanisław Nawracaj. - Na spotkaniu wróciła rodzinna atmosfera tamtego miasta. Dla niej warto było wydać ten album - mówi dzisiaj autor.

Twórcy publikacji są przekonani, że każda osoba, która obejrzy zdjęcia, także poczuje ten klimat. Album "Krosno - miasto i ludzie z 60-80. XX wieku" można kupić w księgarni i antykwariacie Zbigniewa Oprządka (ul. Portiusa 4).

W albumie znajduje się 261 niepublikowanych dotąd zdjęć z okresu PRL. Dla osób, które pamiętają tamten czas, ich oglądanie będzie podróżą do przeszłości, która bezpowrotnie minęła (fot. GRAFFIA)

Nasi czytelnicy mogą go także wygrać w konkursie, który rozpocznie się w czwartek (9.11) wieczorem i trwał będzie do najbliższej niedzieli. Na naszym profilu na Facebooku codziennie publikować będziemy jedno ze zdjęć Stanisława Nawracaja. Zadanie czytelników to odpowiedzenie na towarzyszące mu pytanie, np. o nazwę ulicy, która znajduje się na fotografii lub imię i nazwisko widocznej na zdjęciu osoby.

Album wygrać można w naszym facebookowym konkursie. Przydadzą się w nim zmysł obserwacji oraz zdjęcia z własnego archiwum (fot. Stanisław Nawracaj - zdjęcie ze zbiorów AWF GRAFFIA)

Odpowiedzi należy przesyłać na adres monika@krosno24.pl, koniecznie dołączając do nich własne zdjęcia, obrazujące, jak na przestrzeni lat zmieniło się Krosno. Z nadesłanych fotografii stworzymy galerię.

Album jest zapełniony fotografiami praktycznie od deski do deski. Zobacz, jak wygląda - możesz stać się jego posiadaczem.

Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w konkursie i wspólnego odkrywania uroków dawnego miasta.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward