Łemkowyna Ultra Trail. Biegacze zmagają się z Beskidem Niskim
visibility ZAPIS WIDEO

Ponad 2 tysiące zawodników z 25 krajów świata będzie biec w ten weekend (13-14.10) przez góry Beskidu Niskiego. Wielu z nich odwiedziło już Krosno, bo tu znajduje się biuro zawodów. Po raz pierwszy transmisje z ich przygód w górach będzie można obserwować przez Internet w ŁUT TV – transmisję realizuje Krosno24.pl
Łemkowyna Ultra Trail to trudny bieg, ale wysiłek nagradzany jest pięknymi krajobrazami
Julita Chudko

To już piąta edycja Łemkowyna Ultra-Trail (ŁUT). Biegacze muszą pokonać wybrany dystans – 30, 48, 70, a nawet 100 i 150 km – w górzystym terenie. Ci, którzy biegną najdłuższe dystanse wystartują z Krynicy w piątek po północy i będą pokonywać kolejne odcinki nocą. Pozostali wystartują w sobotę w Chyrowej (7:00), Iwoniczu-Zdroju (10:00) i Puławach (12:30). Wszyscy biegną trasą, która wytyczona jest czerwonym szlakiem. Większość z pasjonatów ukończy bieg w Komańczy, gdzie znajduje się meta.

Na czym polega magia tego wydarzenia? - To klimat biegu, który tworzy sama natura: przydrożne kapliczki, cerkwie, stare łemkowskie chyże, wysiedlone wioski, a także dzikie, błotniste krajobrazy oraz nieprzewidywalna jesienna aura – mówi Krzysztof Gajdziński z Krosna, pomysłodawca i organizator biegu.

Beskidzki klimat i świetna organizacja wydarzenia od 4 lat zachwyca zawodników, dlatego z roku na rok jest ich coraz więcej. Tym razem było tak wielu chętnych, że o starcie w zawodach decydowało losowanie. Po górach Beskidu Niskiego pobiegnie około 2100 zawodników z 25 krajów świata, m.in. Grecji, Węgier, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Impreza jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem logistycznym. Uruchomione zostały dwa biura, w których rejestrują się zawodnicy. Jedno zlokalizowane jest w Krynicy-Zdrój (dla zawodników, którzy wystartują na 150 i 100 km), a drugie w Krośnie – w hali sportowo-widowiskowej MOSiR. Tutaj także przez dwa dni działała strefa wystawiennicza EXPO. Na zmęczonych zawodników na trasie czekają ciepłe posiłki i możliwość odpoczynku. W organizację wydarzenia zaangażowanych jest dziesiątki wolontariuszy.

Zawodnicy z całego świata przy okazji biegu odkrywają piękno Beskidu Niskiego
archiwum ŁUT

Tegoroczna Łemkowyna Ultra-Trail aspiruje do bycia jednym z biegów w ramach cyklu Ultra-Trail World Tour, który dla biegaczy górskich jest odpowiednikiem pucharu świata (jest biegiem w randze Discovery Race).

Coraz większy prestiż Łemkowyna Ultra Trail  niesie ze sobą obecność mocnych zawodników z całego świata. Na najdłuższej trasie wystartuje m.in. Mike Wardian z USA, Czech Vít Otevřel - ubiegłoroczny zwycięzca trasy 150 km i jednocześnie rekordzista trasy, a także czołowy bułgarski ultramaratończyk - Kaloyan Chanev.

Mocno obsadzona będzie również trasa 70 km – na tej trasie rozegrane zostaną po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w biegu górskim na ultra dystansie. To wspólne przedsięwzięcie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz polskich reprezentantów International Trail Running Association. 

Bieg nocą to spore wyzwanie, ale i przygoda
Piotr Dymus

Głównym Partnerem Technicznym Łemkowyna Ultra-Trail jest firma Columbia  Sportswear. ŁUT wspierają ponadto: firma Vingberg (zadba o gorącą regenerację na mecie w kompleksie swoich saun i balii) oraz BUFF, a także Nowy Styl, Petzl, Garmin, Deadly Sins, High5, Jeep oraz partnerzy: Województwo Podkarpackie wspomagające imprezę finansowo, Urząd Miasta Krynica Zdrój, Urząd Miasta Krosno, Gmina Komańcza, Hotel Prezydent.

Krosno24.pl również ma swój udział w wydarzeniu. Portalowa telewizja po raz pierwszy zrealizuje transmisję z takiego wydarzenia. ŁUT TV wystartuje z relacją w piątek o godz. 23.30, a zakończy ją w sobotę o 21:00. Nasze kamery pokażą nie tylko wszystkie starty zawodników, ale także biegaczy na trasie - w beskidzkim krajobrazie. Zmagania pasjonatów biegów górskich będą także komentowane.

Zapis części I:

Zapis części II:

Zapis części III:

Zapis części IV:

Zapis części V:

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person andrew2425
15.10.2018 09:18

Tak trzymać. Świetna organizacja, wspaniała impreza. Brawa dla organizatorów za gigantyczną promocję miasta jak jeszcze nigdy nie było . Jak widać mamy wspaniałych ludzi w tym mieście. Brawo !!!! 

person
andrew2425
na forum od listopada 2017
person wokol_krosna
14.10.2018 22:07

Rewelacyjne przedsięwzięcie i świetnie, profesjonalnie przygotowana relacja.  

person
wokol_krosna
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2) forward