Krzanowscy na dziewiętnastym

Po raz kolejny w najnowszej edycji listy stu najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost" znaleźli się dwaj krośnianie - Adam i Jerzy Krzanowscy, współwłaściciele firmy Nowy Styl produkującej fotele, krzesła i panele podłogowe. Publikujemy historię ich firmy.
Adam Krzanowski

Adam Krzanowski ma 36 lat. Studiował na krakowskiej AGH. W 1990 roku wyjechał do USA. Tam pracował w niewielkiej firmie tapicerskiej Wythe. W 1992 roku wrócił do Polski i postanowił zaryzykować - zainwestować w produkcję krzeseł.

Jerzy Krzanowski ma 33 lata. W 1989 roku ukończył Technikum Gastronomiczne w Iwoniczu-Zdroju i został przyjęty na Wydział Elektryczny Politechniki Świętokrzyskiej. Nie podjął jednak nauki, ze względu na wyjazd do Izraela. Tam zaczynał jako pomocnik w restauracji. Szybko awansował, w ciągu kilku miesięcy objął stanowisko kierownicze. Wrócił do Krosna, gdzie otworzył restaurację "Aleksander". Firma świetnie się rozwijała. Gdy brat zaproponował mu współpracę, zrezygnował z prowadzenia restauracji i przyłączył się do rodzinnego interesu.

Biznes rozpoczęli w 1992 r. Firmę założyli wspólnie z amerykańskimi biznesmenami Henrym i Ronaldem Sternami. - Doszliśmy do wniosku, że skoro krzesła biurowe sprzedają się dobrze w USA, u nas także znajdą nabywców - wspomina dla tygodnika "Wprost" Jerzy Krzanowski, brat Adama, współwłaściciel firmy Nowy Styl.

Nowy Styl

Przedsiębiorstwo braci Krzanowskich było pierwszym produkującym takie krzesła w Polsce. Początkowo metalowe ramy sprowadzano z Włoch, tapicerka powstawała na miejscu. Od gminnej spółdzielni w Jedliczu wynajęli budynek o powierzchni 650 m kw., gdzie wspólnie z kolegą zaczęli składać krzesła. Zamówień było tak dużo, że musieli zatrudnić kolejnych pracowników. W grudniu 1992 r. sprzedali 6 tys. krzeseł. Po raz pierwszy wysłano też trzy ciężarówki z towarem do USA. - Jeździliśmy po całym kraju, a meble sprzedawaliśmy z przyczepy poloneza - mówi Jerzy Krzanowski.

W 1993 r. ich firma zatrudniała już kilkadziesiąt osób i osiągnęła obrót w wysokości ponad 8 mln zł. - Postanowiliśmy narzucić rynkowi, nie tylko w Polsce, ale również w innych państwach Europy, nowy styl w produkcji krzeseł - mówi Adam Krzanowski dla "Wprost". Rozrastającą się z miesiąca na miesiąc firmę nazwali Nowy Styl.

Inwestowanie zysków firmy w rozwój bazy produkcyjnej pozwoliło na powstanie w ciągu kilku lat sieci zakładów (m.in. Jasło, Korczyna czy Rzepedź). W spółkach-córkach wytwarza się elementy z drewna litego i sklejki, z poliuretanu, polipropylenu i metalu. Te ostatnie powlekane są lakierem bądź chromowane w najnowocześniejszej w Polsce i jednej z najnowocześniejszej w Europie galwanizerni.

Oferta Nowego Stylu obejmuje kilkaset modeli. Należą do nich krzesła i fotele biurowe, krzesła do poczekalni i pomieszczeń użyteczności publicznej, krzesła do jadalni i restauracji, szkolne oraz dziecięce. Niektóre projekty tworzone są przez międzynarodowe grono designerów, czerpiących inspirację z najnowszych trendów w europejskim wzornictwie. Każdy wyrób jest testowany w laboratoriach technicznych firmy i na zewnątrz.

- W przemyśle meblarskim ważny jest przede wszystkim pomysł na nowy produkt - twierdzą Adam i Jerzy Krzanowscy, szefowie firmy Nowy Styl. Dlatego w ich ofercie są krzesła obijane skórą strusia, czy też - dzięki umowom licencyjnym - krzesła z motywami z bajek i filmów Walta Disneya. - Zagranicznych klientów przyciągamy naszą mobilnością, dobrym serwisem i obsługą oraz agresywnym marketingiem, gdyż nie możemy konkurować tylko niską ceną produktu; zawsze pojawi się ktoś, kto wyprodukuje taniej - dodają właściciele firmy.

Ale nie tylko produkcja krzeseł jest przedmiotem zainteresowania obu właścicieli Nowego Stylu. U schyłku 1999 roku zainicjowało działalność, powołane z inicjatywy Jerzego Krzanowskiego, Podkarpackie Towarzystwo Inwestycyjne, którego celem jest wspieranie drobnej i średniej przedsiębiorczości. Ponadto firma co roku organizuje dla dzieci z domów dziecka imprezy charytatywne, na których wychowankowie otrzymują od Nowego Stylu prezenty. Firma wręcza też stypendia dla tych, którzy z racji swych ponadprzeciętnych zdolności, chcą uczestniczyć w kursach językowych, zajęciach plastycznych czy muzycznych. Krzanowscy sponsorowali też szereg imprez kulturalnych i inicjatyw społecznych.

Jerzy Krzanowski od maja 2003 roku pełni funkcję Konsula Honorowego Ukrainy w Polsce.

Dziś Nowy Styl to największy producent krzeseł w Polsce i jeden z największych w Europie (łącznie z fabryką na Ukrainie produkuje 400 tys. krzeseł miesięcznie). Ponad 60% produkcji trafia na eksport do 45 krajów na wszystkich kontynentach. Nowy Styl zatrudnia prawie 2 tys. osób.

Adam i Jerzy Krzanowscy są wymieniani w różnych pozytywnych kontekstach - jako przykład wzorowego rodzinnego biznesu, jako przykład młodych utalentowanych przedsiębiorców, jako przykład pracowitości. W ubiegłym roku znaleźli się na 17 miejscu listy najbogatszych Polaków, w tym roku tygodnik "Wprost" uplasował ich na miejscu 19. Ich majątek oszacowano na 650 mln zł.

Informacje pochodzą m.in. z: "Wprost", "Gazety Wyborczej" oraz "Super Nowości".

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)