Krosno pamięta o ofiarach Holokaustu

W poniedziałek (26.01) w Krośnie po raz pierwszy odbyły się Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce na cmentarzu żydowskim oraz na ul. Franciszkańskiej, gdzie podczas II wojny światowej znajdowało się getto.
Najważniejszym wydarzeniem obchodów I Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie było odsłonięcie tablicy poświęconej krośnieńskim Żydom zamordowanym w czasie II wojny światowej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony został rezolucją ONZ z listopada 2005 r. i obchodzony jest co roku, 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Uroczystości służyć mają "oddaniu hołdu ofiarom oraz przechowaniu pamięci o przekraczającym granice ludzkiej wyobraźni okrucieństwie holokaustu" oraz "stanowić przestrogę przed wszelkimi formami ksenofobii, rasizmu, nietolerancji, pogardy wobec drugiego człowieka, mogącymi prowadzić do powtórzenia się haniebnych wydarzeń II wojny światowej".

W dniach 26-29 stycznia dzień ten obchodzony jest na Podkarpaciu. W 5 miastach - w Rzeszowie, Krośnie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Lubaczowie - odbędą się liczne uroczystości, spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej, wykłady, debaty, prelekcje i koncerty.

Tablica znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 9. Napisy na niej wykonano w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim

Krosno po raz pierwszy wzięło udział w obchodach. Ich oficjalna część odbyła się w poniedziałek (26.01) na cmentarzu żydowskim (ul. ks. Sarny) oraz na ul. Franciszkańskiej.

Na cmentarzu, przy zbiorowej mogile żydowskich ofiar zbrodni hitlerowskich, odbyła się modlitwa, której przewodniczył Zastępca Naczelnego Rabina Polski Tomasz Krakowski. Jej uczestnicy - przedstawiciele społeczności żydowskiej, władz samorządowych, instytucji kultury oraz mieszkańcy miasta - zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Grzegorz Bożek ze Stowarzyszenia "Olszówka", apelował, aby Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu stał się przestrogą dla wszystkich żyjących we współczesnych czasach: - Gdy popatrzymy na to, co dzieje się właśnie za wschodnią granicą, to zdajemy sobie sprawę z tego, że współczesne czasy są nieciekawe i wciąż grożą nowymi-starymi rozwiązaniami, których ludzkość doświadczyła w czasie II wojny światowej.

Za obecność i wspólną modlitwę dziękowała zgromadzonym Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. - Wasza obecność jest dowodem na to, że pamiętacie o tamtych ludziach i o tamtych czasach. Dziękuję, że zechcieliście przyjść i osobiście dołożyć cegiełkę do tego muru pamięci, który budujemy, a który jest mostem porozumienia pomiędzy narodami polskim i żydowskim.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, władze miasta i mieszkańcy Krosna

Wczesnym popołudniem, na ul. Franciszkańskiej odsłonięto tablicę poświęconą pamięci żydowskich mieszkańców Krosna i okolic, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Tablica znajduje się na terenie utworzonego w sierpniu 1942 r. getta, w którym zgromadzono około 600 Żydów (getto zlikwidowane zostało w grudniu tego samego roku).

- Mamy dzisiaj sposobność uczczenia Żydów, którzy przed wielu laty mieszkali w Krośnie i tworzyli to miasto. W miejscu, w którym się znajdujemy, w czasie okupacji Niemcy utworzyli getto. Od dzisiaj, dzięki tej tablicy, to miejsce będzie przypominać o tamtych smutnych wydarzeniach. Miejmy je w pamięci i czasem pokłońmy głowę przy tej tablicy, czcząc pamięć zamordowanych tutaj Żydów - mówił w czasie odsłonięcia tablicy prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Organizatorzy obchodów mają nadzieję, że pamięć o ofiarach holokaustu pomoże uchronić ludzkość przed taką tragedią, jaka miała miejsce w czasie II wojny światowej

Na popołudnie i wieczór zaplanowano szereg wydarzeń przypominających historię i kulturę żydowskiej społeczności Krosna. Zorganizowano je w Muzeum Podkarpackim i w Muzeum Rzemiosła.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)